Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mieszko Rozpędowski
Mieszko Rozpędowski
|

"New Europe 100 Challengers" - Polacy wśród najbardziej innowacyjnych. Wyniki rankingu

0
Podziel się:

Twórcy samochodu dla niepełnosprawnych, taniej metody na wykrywanie Eboli czy konstruktorzy drona pomagającego przy skutkach katastrof naturalnych – oto niektórzy z wyróżnionych w drugiej edycji rankingu „New Europe 100 Challengers” fundacji Res Publica. Na liście największych innowatorów w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się 30 Polaków docenionych w 27 kategoriach.

"New Europe 100 Challengers" - Polacy wśród najbardziej innowacyjnych. Wyniki rankingu

Twórcy samochodu dla niepełnosprawnych, taniej metody na wykrywanie Eboli czy konstruktorzy drona pomagającego przy skutkach katastrof naturalnych - oto niektórzy z wyróżnionych w drugiej edycji rankingu "New Europe 100 Challengers" fundacji Res Publica. Na liście największych innowatorów w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się 30 Polaków docenionych w 27 kategoriach.

Ranking New Europe 100 ma na celu wspieranie innowacji w Europie Środkowo-Wschodniej poprzez wyróżnienie liderów pozytywnych zmian. Projekt organizuje Res Publica wraz z Międzynarodowym Funduszem Wyszehradzkim, firmą Google i dziennikiem "Financial Times", we współpracy z wieloma innymi instytucjami z Europy Środkowo-Wschodniej. To druga edycja rankingu.

Organizatorzy listy wybierali kandydatów spośród nominacji zgłoszonych publicznie oraz przez partnerów projektu w pięciu głównych kategoriach: biznes, nauka, media i kultura, społeczeństwo i polityka. Spośród wszystkich nominowanych wybrano 100 najbardziej innowacyjnych osób. W tym gronie znalazło się 30 Polaków. Oto oni:

Drony:

Przemysław Kornatowski

Inżynier z Politechniki Federalnej w Lozannie, nagrodzony za konstrukcję drona GimBall, który może dotrzeć do mało dostępnych miejsc. Maszyna jest umiejscowiona w sferycznej klatce, która ochrania drona przed zewnętrznymi uszkodzeniami.

Kultura:

Michał Krawczyk** **i Tadeusz Chełkowski

Założyciele Patronite - platformy wspierającej utalentowane jednostki (artystów, naukowców), pomagającej pozyskiwać środki na zasadzie dobrowolnych wpłat - tzw. patronatu, w zamian za możliwość uzyskania dostępu do dzieł artystów (niepublikowanych utworów itp.).

Artur** **Szklener

Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina za wykorzystanie nowoczesnych technologii do tworzenia muzyki Chopina i udostępnianie jej odbiorcom na całym świecie.

Dorota** **Szkodzińska

Dyrektor Działu Wydawniczego i Zasobów Cyfrowych Muzeum Historii Polski, za wykorzystanie nowych technologii i internetu w promocji prac muzeum oraz tworzenie cyfrowych wystaw w budowanej dopiero placówce, której otwarcie jest planowane na 2018 rok.

Zdrowie:

Mariusz** **Gralewski

Twórca DocPlanner.com - właściciela serwisu ZnanyLekarz.pl., platformy umożliwiającej pacjentom odnalezienie lokalnych lekarzy i umówienie się na wizytę online. Po trzech latach działalności, firma jest obecna na 25. rynkach świata.

Paweł* *Jarmołkowicz

Szef Harimata, wyróżniony za stworzenie firmy, która wykorzystuje technologie mobilne do wczesnego wykrywania schorzeń i zaburzeń u dzieci od lat dwóch. Monitorując i skanując zachowanie badanego podczas korzystania z urządzenia wykrywane są anomalie, które wskazują na określone zaburzenie.

Michał* *Mikulski

Założyciel EGZOTech - za projekt i uruchomienie Luna EMG - robota specjalizującego się w rehabilitacji mięśni. Firma tworzy egzoszkielety, które pomagają pacjentom w rehabilitacji.

Media:

Przemysław** **Pająk

Założyciel Spider's Web, za serwis łączący 11 blogów o tematyce nowych technologii. Celem strony jest stworzenie pierwszego w Polsce profesjonalnego źródła opinii i analiz na temat rynku technologicznego.

Edukacja:

Michał* Bogucki *i Marcin Joka

Współtwórcy robota Pan Photon - niewielkiego urządzenia zintegrowanego z aplikacją mobilną, która uczy programowania dla dzieci. Photon to pomysł grupy studentów z Politechniki Białostockiej.

Michał* *Borkowski

Twórca Brainly.com, w Polsce znanej jako Zadane.pl - platformy edukacyjnej, która ma pomagać przyswajać i wykorzystywać wiedzę. Słabsi uczniowie zadają pytania, a lepsi pomagają w odpowiedzeniu na nie. Firma działa w ponad 30 krajach świata.

Paula** **Bruszewska

Prezes Zarządu Social Wolves, za pierwszą ogólnopolską olimpiadę przedsiębiorczości społecznej dla uczniów szkół średnich w Polsce. W 2014 roku wzięło w niej udział ponad siedem tysięcy uczniów.

Biznes:

Michał Sadowski

Prezes Brand24 - firmy oferującej monitoring marki w internecie i mediach społecznościowych - narzędzia mierzącego popularność marki, produktu lub słowa kluczowego.

Andrzej** **Targosz

Właściciel PROIDEA - Fundacji Wspierania Edukacji Informatycznej, przedsiębiorca i inwestor startupowy. Współorganizator Festiwalu Bitspiration, który poświęcony jest nowym technologiom.

Gry:

Grzegorz Miechowski

Prezes 11 bit studios - polskiej firmy zajmującej się produkcją, wydawaniem i dystrybucją gier komputerowych i planszowych. Wyróżnienie za stworzone gry, w tym najpopularniejszą "This War of Mine".

Startup Ekosystem:

Eliza Kruczkowska

Prezes fundacji Startup Poland, która m.in. wspiera ośrodki edukacyjne dla start upów i wspomaga rozwój innowacyjnych przedsięwzięć biznesowych, działając na rzecz ich rozwoju w Polsce.

Maciej Sadowski

Prezes Startup Hub Poland, za uruchomienie fundacji ułatwiającej rozwój technologiczny w Europie Środkowo-Wschodniej i za zwiększanie pozycji naszego regionu, jako miejsca rozwoju dla przełomowych i innowacyjnych technologii.

Innowacyjne miasta:

Adam Jesionkiewicz

Prezes firmy Ifinity, nagrodzony za wprowadzanie usług i rozwiązań technologicznych do miast, których celem jest cyfrowa interakcja z rzeczywistością za pośrednictwem urządzeń mobilnych.

Fintech:

Andrzej Horoszczak

Twórca cyfrowej waluty Billon, za technologię pozwalającą dokonywać płatności przez telefony komórkowe i komputery pierwszą cyfrową walutą, którą można wypłacać w złotówkach.

Polityka:

Agnieszka Kozłowska-Korbicz

Kierownik projektu GreenEvo, za program Ministerstwa Środowiska mający na celu tworzenie przyjaznych warunków dla upowszechnienia technologii ochrony środowiska w kraju i za granicą oferowanych przez polskich przedsiębiorców.

Agnieszka** **Pomaska

Poseł na Sejm RP, Wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej za wspieranie innowacji w polskim parlamencie.

Paweł* *Szefernaker

Poseł na Sejm RP, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, szef kampanii cyfrowej prezydenta Andrzeja Dudy, zwolennik nowych mediów.

Uchodźcy:

Zofia** **Jaworowska

Prezes "Refugees Welcome Polska" - za platformę rejestrującą kwatery prywatne dla uchodźców oraz organizującą zbiórki pieniędzy na pomoc dla imigrantów.

Nauka:

dr inż. Filip** **Granek

Departament Nanotechnologii Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ - za badania poświęcone wytwarzaniu ogniw słonecznych opartych o nanomateriały.

Tomasz** **Wołkowicz

Mikrobiolog z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - za opracowanie metody pozwalającej szybką i tanią metodą wykryć gorączkę krwotoczną Ebola.

Myśl:

Igor** **Ostrowski

Prawnik, ekspert rynku telekomunikacji i nowych technologii, w latach 2011-2012 podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Przewodniczący Rady ds. Cyfryzacji.

Piotr Waglowski

Prawnik, publicysta, członek Rady ds. Cyfryzacji przy Ministrze Administracji i Cyfryzacji. Twórca serwisu VaGla.pl, autor wielu publikacji dotyczących prawnych aspektów społeczeństwa informacyjnego.

Transport:
Łukasz** **Habaj, Piotr Stępniewski, Łukasz Kręski

Założyciele serwisu eSKY.pl - Internetowego Centrum Podróży, które umożliwia zakup wszystkich usług turystycznych, takich jak bilety lotnicze, noclegi, wczasy, wycieczki, pakiety grupowe czy ubezpieczenia podróżne w jednym miejscu. Platforma działa w całej Europie Środkowo-Wschodniej oraz w Ameryce Południowej.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)