Notowania

wiadomości
26.11.2015 14:00

"New Europe 100 Challengers" - Polacy wśród najbardziej innowacyjnych. Wyniki rankingu

Twórcy samochodu dla niepełnosprawnych, taniej metody na wykrywanie Eboli czy konstruktorzy drona pomagającego przy skutkach katastrof naturalnych – oto niektórzy z wyróżnionych w drugiej edycji rankingu „New Europe 100 Challengers” fundacji Res Publica. Na liście największych innowatorów w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się 30 Polaków docenionych w 27 kategoriach.

Podziel się
Dodaj komentarz

Twórcy samochodu dla niepełnosprawnych, taniej metody na wykrywanie Eboli czy konstruktorzy drona pomagającego przy skutkach katastrof naturalnych - oto niektórzy z wyróżnionych w drugiej edycji rankingu "New Europe 100 Challengers" fundacji Res Publica. Na liście największych innowatorów w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się 30 Polaków docenionych w 27 kategoriach.

Ranking New Europe 100 ma na celu wspieranie innowacji w Europie Środkowo-Wschodniej poprzez wyróżnienie liderów pozytywnych zmian. Projekt organizuje Res Publica wraz z Międzynarodowym Funduszem Wyszehradzkim, firmą Google i dziennikiem "Financial Times", we współpracy z wieloma innymi instytucjami z Europy Środkowo-Wschodniej. To druga edycja rankingu.

Organizatorzy listy wybierali kandydatów spośród nominacji zgłoszonych publicznie oraz przez partnerów projektu w pięciu głównych kategoriach: biznes, nauka, media i kultura, społeczeństwo i polityka. Spośród wszystkich nominowanych wybrano 100 najbardziej innowacyjnych osób. W tym gronie znalazło się 30 Polaków. Oto oni:

*Drony: *

*Przemysław Kornatowski *

Inżynier z Politechniki Federalnej w Lozannie, nagrodzony za konstrukcję drona GimBall, który może dotrzeć do mało dostępnych miejsc. Maszyna jest umiejscowiona w sferycznej klatce, która ochrania drona przed zewnętrznymi uszkodzeniami.

Kultura:

Michał Krawczyk i Tadeusz Chełkowski

Założyciele Patronite - platformy wspierającej utalentowane jednostki (artystów, naukowców), pomagającej pozyskiwać środki na zasadzie dobrowolnych wpłat - tzw. patronatu, w zamian za możliwość uzyskania dostępu do dzieł artystów (niepublikowanych utworów itp.).

Artur Szklener

Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina za wykorzystanie nowoczesnych technologii do tworzenia muzyki Chopina i udostępnianie jej odbiorcom na całym świecie.

Dorota Szkodzińska

Dyrektor Działu Wydawniczego i Zasobów Cyfrowych Muzeum Historii Polski, za wykorzystanie nowych technologii i internetu w promocji prac muzeum oraz tworzenie cyfrowych wystaw w budowanej dopiero placówce, której otwarcie jest planowane na 2018 rok.

Zdrowie:

Mariusz Gralewski

Twórca DocPlanner.com - właściciela serwisu ZnanyLekarz.pl., platformy umożliwiającej pacjentom odnalezienie lokalnych lekarzy i umówienie się na wizytę online. Po trzech latach działalności, firma jest obecna na 25. rynkach świata.

Paweł Jarmołkowicz

Szef Harimata, wyróżniony za stworzenie firmy, która wykorzystuje technologie mobilne do wczesnego wykrywania schorzeń i zaburzeń u dzieci od lat dwóch. Monitorując i skanując zachowanie badanego podczas korzystania z urządzenia wykrywane są anomalie, które wskazują na określone zaburzenie.

Michał *Mikulski *

Założyciel EGZOTech - za projekt i uruchomienie Luna EMG - robota specjalizującego się w rehabilitacji mięśni. Firma tworzy egzoszkielety, które pomagają pacjentom w rehabilitacji.

Media:

Przemysław Pająk

Założyciel Spider's Web, za serwis łączący 11 blogów o tematyce nowych technologii. Celem strony jest stworzenie pierwszego w Polsce profesjonalnego źródła opinii i analiz na temat rynku technologicznego.

Edukacja:

Michał Bogucki *i Marcin Joka *

Współtwórcy robota Pan Photon - niewielkiego urządzenia zintegrowanego z aplikacją mobilną, która uczy programowania dla dzieci. Photon to pomysł grupy studentów z Politechniki Białostockiej.

Michał Borkowski

Twórca Brainly.com, w Polsce znanej jako Zadane.pl - platformy edukacyjnej, która ma pomagać przyswajać i wykorzystywać wiedzę. Słabsi uczniowie zadają pytania, a lepsi pomagają w odpowiedzeniu na nie. Firma działa w ponad 30 krajach świata.

Paula Bruszewska

Prezes Zarządu Social Wolves, za pierwszą ogólnopolską olimpiadę przedsiębiorczości społecznej dla uczniów szkół średnich w Polsce. W 2014 roku wzięło w niej udział ponad siedem tysięcy uczniów.

Biznes:

*Michał Sadowski *

Prezes Brand24 - firmy oferującej monitoring marki w internecie i mediach społecznościowych - narzędzia mierzącego popularność marki, produktu lub słowa kluczowego.

Andrzej Targosz

Właściciel PROIDEA - Fundacji Wspierania Edukacji Informatycznej, przedsiębiorca i inwestor startupowy. Współorganizator Festiwalu Bitspiration, który poświęcony jest nowym technologiom.

Gry:

*Grzegorz Miechowski *

Prezes 11 bit studios - polskiej firmy zajmującej się produkcją, wydawaniem i dystrybucją gier komputerowych i planszowych. Wyróżnienie za stworzone gry, w tym najpopularniejszą "This War of Mine".

Startup Ekosystem:

*Eliza Kruczkowska *

Prezes fundacji Startup Poland, która m.in. wspiera ośrodki edukacyjne dla start upów i wspomaga rozwój innowacyjnych przedsięwzięć biznesowych, działając na rzecz ich rozwoju w Polsce.

Maciej Sadowski

Prezes Startup Hub Poland, za uruchomienie fundacji ułatwiającej rozwój technologiczny w Europie Środkowo-Wschodniej i za zwiększanie pozycji naszego regionu, jako miejsca rozwoju dla przełomowych i innowacyjnych technologii.

Innowacyjne miasta:

Adam Jesionkiewicz

Prezes firmy Ifinity, nagrodzony za wprowadzanie usług i rozwiązań technologicznych do miast, których celem jest cyfrowa interakcja z rzeczywistością za pośrednictwem urządzeń mobilnych.

Fintech:

Andrzej Horoszczak

Twórca cyfrowej waluty Billon, za technologię pozwalającą dokonywać płatności przez telefony komórkowe i komputery pierwszą cyfrową walutą, którą można wypłacać w złotówkach.

Polityka:

Agnieszka Kozłowska-Korbicz

Kierownik projektu GreenEvo, za program Ministerstwa Środowiska mający na celu tworzenie przyjaznych warunków dla upowszechnienia technologii ochrony środowiska w kraju i za granicą oferowanych przez polskich przedsiębiorców.

Agnieszka Pomaska

Poseł na Sejm RP, Wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej za wspieranie innowacji w polskim parlamencie.

Paweł Szefernaker

Poseł na Sejm RP, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, szef kampanii cyfrowej prezydenta Andrzeja Dudy, zwolennik nowych mediów.

Uchodźcy:

Zofia Jaworowska

Prezes "Refugees Welcome Polska" - za platformę rejestrującą kwatery prywatne dla uchodźców oraz organizującą zbiórki pieniędzy na pomoc dla imigrantów.

Nauka:

dr inż. Filip Granek

Departament Nanotechnologii Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ - za badania poświęcone wytwarzaniu ogniw słonecznych opartych o nanomateriały.

Tomasz Wołkowicz

Mikrobiolog z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - za opracowanie metody pozwalającej szybką i tanią metodą wykryć gorączkę krwotoczną Ebola.

*Myśl: *

Igor Ostrowski

Prawnik, ekspert rynku telekomunikacji i nowych technologii, w latach 2011-2012 podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Przewodniczący Rady ds. Cyfryzacji.

Piotr Waglowski

Prawnik, publicysta, członek Rady ds. Cyfryzacji przy Ministrze Administracji i Cyfryzacji. Twórca serwisu VaGla.pl, autor wielu publikacji dotyczących prawnych aspektów społeczeństwa informacyjnego.

Transport:

Łukasz Habaj, Piotr Stępniewski, Łukasz Kręski

Założyciele serwisu eSKY.pl - Internetowego Centrum Podróży, które umożliwia zakup wszystkich usług turystycznych, takich jak bilety lotnicze, noclegi, wczasy, wycieczki, pakiety grupowe czy ubezpieczenia podróżne w jednym miejscu. Platforma działa w całej Europie Środkowo-Wschodniej oraz w Ameryce Południowej.

Tagi: wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz