Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Nielegalny obrót dziełami sztuki. KAS i ABW rozpracowały mechanizm

Nielegalny obrót dziełami sztuki. KAS i ABW rozpracowały mechanizm

Kobieta "wyprała" 300 mln zł? Sprawę badają śledczy Fot. materiały prasowe/mf.gov.pl
Kobieta "wyprała" 300 mln zł? Sprawę badają śledczy

Kusiła inwestorów nawet 18-proc. zyskiem. Jak? Właścicielka galerii handlowała dziełami sztuki z opcją odkupienia przez jej firmę. Chętnych nie brakowało, niestety część klientów nie odzyskała zainwestowanych środków w wysokości 300 mln zł.

Sprawa dotyczy firmy prowadzonej przez Polkę mieszkającą w Szwecji. Kobieta prowadziła galerie dzieł sztuki na terenie Szwecji, Polski, Hiszpanii i USA. Choć działalność gospodarcza kobiety została wpisana na listę ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego, potencjalny zysk skusił wiele osób.

I nic dziwnego. W zależności od zainwestowanej kwoty, można było zyskać od 15 do 18 proc. w skali roku. W jaki sposób? "Inwestycja polegała na nabyciu od właścicielki galerii dzieł sztuki (głównie rzeźb) z opcją jego jednoczesnego odkupienia przez tę samą galerię po upływie określonego czasu" - podaje Krajowa Administracja Skarbowa w komunikacie.

Czytaj także: KAS odzyskała 17 mln zł. Rozpracowała mechanizm wyłudzeń VAT

Pomorska KAS wraz z delegaturą ABW w Gdańsku i Białymstoku przeprowadzili wspólną akcję ze szwedzkimi organami podatkowymi. Funkcjonariusze przeszukali lokale użytkowe w w kilkunastu miejscach na terenie kraju, prywatne adresy i miejsca prowadzenia działalności gospodarczych pośredników. W wyniku tych działań funkcjonariusze ujawnili dokumentację handlową, środki pieniężne w gotówce - blisko 5 mln złotych oraz znaczne ilości złota i srebra w postaci sztabek i monet. Już w trakcie przeprowadzania czynności wszczęto trzy kontrole celno-skarbowe, sprawa ma charakter rozwojowy.

Zobacz także: Papierosy pakowali w kartony na pizzę. Nielegalna fabryka zlikwidowana


 

Postępowanie w sprawie zainicjowane zawiadomieniem Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz Komisji Nadzoru Finansowego nadzoruje Prokuratura Regionalna w Białymstoku. Postępowanie dotyczy prowadzenia bez zezwolenia, działalności polegającej na gromadzeniu środków pieniężnych osób fizycznych i prawnych w celu obciążenia ich ryzykiem oraz doprowadzenia klientów do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie około 300 mln zł oraz tzw. prania brudnych pieniędzy na ww. kwotę.

inwestycja, złoto, firma, abw, dzieła sztuki, srebro, kas
Czytaj także
Polecane galerie
mmm
2018-04-01 16:39
300mln? toż to połowa Amber Gold i jakieś 7% afery SKOK. przydałaby się jakaś komisja śledcza. może dzięki temu uda się odwlec komisję ws afery SKOK?
Głos
2018-02-22 19:08
Brawo za kreatywność !
Trzeba było poprzestać na tej kwocie i iść swoją już prywatną drogą ?
sondor
2018-02-22 17:27
No i znów powołać "komisję", ponabijać sobie punktów wyborczych tylko o co w tym wszystkim chodzi. Pisałem i powtarzam na PAZERNOŚĆ Polaków nie ma leku, tu i żadna komisja nie pomoże. Polak lubił, lubi i lubić będzie pieniądz i ta chęć jego posiadania zaślepia mu wszystko - logiczne rozumowanie także i tego nic nie zmieni!!!
Pokaż wszystkie komentarze (38)