Notowania

Resort zdrowia dał miliony na sprzęt medyczny. Nikt go jednak nie używa

10,3 mln zł kosztował rezonans magnetyczny, który od ponad pół roku stoi w magazynie, bo placówka w której miał stanąć nie zdążyła wybudować odpowiednich pomieszczeń

Podziel się
Dodaj komentarz
(Chema Hernández / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))
Wątpliwości NIK budzi zasadność przyznawania dotacji celowych przez resort zdrowia.

Naczelna Izba Kontroli skrytykowała Ministerstwo Zdrowia za przyznawanie dotacji na sprzęt, który zalega w magazynach. Podważa zasadność dofinansowania.

10,3 mln zł kosztował rezonans magnetyczny, który od ponad pół roku stoi w magazynie, bo placówka, w której miał stanąć, nie zdążyła wybudować odpowiednich pomieszczeń – pisze "Rzeczpospolita”.

NIK zarzuciła MZ, że dotacja na ten sprzęt powinna zostać cofnięta. Resort wydłużył jednak termin uruchomiania maszyny, ale i tak ten nie został dotrzymany. Olsztyński szpital prace skończyć ma dopiero w ostatnim kwartale roku.

Druga maszyna postoi jeszcze dłużej – bo aż 4 lata – zanim inny olsztyński szpital wybuduje skrzydło, w którym ma być zlokalizowana pracownia – informuje dziennik.

NIK wytknęła również przyznanie pieniędzy na sprzęt Dolnośląskiemu Centrum Onkologii we Wrocławiu. Akcelerator liniowy stosowany w radioterapii miał stanąć w legnickim oddziale DCO, trafił jednak do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

Choć maszyna funkcjonuje, to zdaniem NIK, minister zdrowia nie miał podstaw do przyznania dotacji akurat DCO, które w tej sytuacji właściwie jest podwykonawcą legnickiego szpitala.

W protokole pokontrolnym z wykonania budżetu na 2017 r. kontrolerzy NIK zarzutów mieli więcej. Jak konkluduje "Rz", okazuje się, że mimo zapowiedzi uszczelnienia systemu ochrony zdrowia pieniądze nadal z niego wyciekają.

* * Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl * *
2022684

Tagi: nik, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-07-2018

RakNiestety pierwszym złem w tzw. Polskiej Służbie Zdrowie jest CZYNNIK LUDZKI !!!!! w tym o wiele za dużo ludzi bez kwalifikacji ( pociotki) oraz … Czytaj całość

11-07-2018

PJNChciałem tylko nadmienić, że taki MR jak stoi to dużo kosztuje. Nadprzewodnictwo wymaga ciekłego helu a taki, żeby nie uciekł musi być ciągle … Czytaj całość

11-07-2018

SwojPo co szpitalom aparatura jak nie leczą

Rozwiń komentarze (8)