Notowania

gaz
09.08.2018 18:03

Nowe złoże gazu odkryte w Polsce. Wydobycie ruszy w 2019 r.

Wspólne przedsięwzięcie Orlenu i PGNiG-u zakończyło się sukcesem. W przyszłym roku na mapie Polski pojawi się kolejne eksploatowane złoże gazu ziemnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gaz-System)
Krajowe wydobycie gazu ma wzrosnąć o niemal 10 proc.

Wspólne przedsięwzięcie Orlenu i PGNiG-u zakończyło się sukcesem. W przyszłym roku na mapie Polski pojawi się kolejne złoże gazu ziemnego.

Roczne zapotrzebowanie Polski na gaz ziemny sięga około 15 mld m3. Mniej więcej jedna czwarta - od 4 do 4,5 mld m3 - pochodzi z wydobycia krajowego prowadzonego przez PGNiG. Od przyszłego roku do już eksploatowanych dołączy kolejne - nowo odkryte złoże Mirosław na terenie obszaru objętego koncesją Śrem-Jarocin w Wielkopolsce. Wydobycie w Wielkopolsce oraz okolicach Przemyśla ma pozwolić na przyspieszenie procesu dywersyfikacji źródeł błękitnego paliwa. Jak pisaliśmy w money.pl, całkowite uniezależnienie się od dostaw z Rosji ma nastąpić w 2022 r.PGNiG deklaruje, że tylko dzięki nowym złożom, krajowe wydobycie w 2019 r. wzrośnie o przynajmniej 7 proc.

Zobacz też: PGNiG ma pomysł na wykorzystanie metanu:

Poszukiwania w Wielkopolsce prowadziły wspólnie Państwowe Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz spółka Orlen Upstream z grupy PKN Orlen.

- Obszar Wielkopolski należy do jednych z najbardziej perspektywicznych regionów Polski pod kątem poszukiwań złóż gazu ziemnego. Pozytywny wynik uzyskany w trakcie testu potwierdza, że założona przez nas strategia w obszarze wydobycia sprawdza się. Sukcesywnie zwiększamy bazę zasobów w kraju, co korzystnie wpływa na bezpieczeństwo energetyczne Polski - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Objatek.

Zgodnie z deklaracji spółek nowe złoże pozwoli na wydobycie do 50 mln m3 gazu rocznie. Eksploatacja ma ruszyć na przełomie II i III kwartału 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: gaz, pgnig, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-08-2018

lexNowe złoża, a cena gazu od dziś wzrasta - pokręcony kraj ta Polska, jak koryto Wisły !

10-08-2018

Górnik AmatorZa Tuska znajdowano i wydobywano co najwyżej kasę z kieszeni Polakow.

10-08-2018

Skorpion.Co z tego że znajdujemy nowe złoża jak na Podkarpaciu jeszcze nie ma gazu na wioskach,a mówimy o ekologii.Zamiast rozbudować sieć gazową to wyżucamy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (85)