Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Nowe złoże gazu odkryte w Polsce. Wydobycie ruszy w 2019 r.

Nowe złoże gazu odkryte w Polsce. Wydobycie ruszy w 2019 r.

Krajowe wydobycie gazu ma wzrosnąć o niemal 10 proc. Fot. Gaz-System
Krajowe wydobycie gazu ma wzrosnąć o niemal 10 proc.

Wspólne przedsięwzięcie Orlenu i PGNiG-u zakończyło się sukcesem. W przyszłym roku na mapie Polski pojawi się kolejne złoże gazu ziemnego.

Roczne zapotrzebowanie Polski na gaz ziemny sięga około 15 mld m3. Mniej więcej jedna czwarta - od 4 do 4,5 mld m3 - pochodzi z wydobycia krajowego prowadzonego przez PGNiG. Od przyszłego roku do już eksploatowanych dołączy kolejne - nowo odkryte złoże Mirosław na terenie obszaru objętego koncesją Śrem-Jarocin w Wielkopolsce. Wydobycie w Wielkopolsce oraz okolicach Przemyśla ma pozwolić na przyspieszenie procesu dywersyfikacji źródeł błękitnego paliwa. Jak pisaliśmy w money.pl, całkowite uniezależnienie się od dostaw z Rosji ma nastąpić w 2022 r. PGNiG deklaruje, że tylko dzięki nowym złożom, krajowe wydobycie w 2019 r. wzrośnie o przynajmniej 7 proc.

Zobacz też: PGNiG ma pomysł na wykorzystanie metanu:

 

 

Poszukiwania w Wielkopolsce prowadziły wspólnie Państwowe Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz spółka Orlen Upstream z grupy PKN Orlen.

- Obszar Wielkopolski należy do jednych z najbardziej perspektywicznych regionów Polski pod kątem poszukiwań złóż gazu ziemnego. Pozytywny wynik uzyskany w trakcie testu potwierdza, że założona przez nas strategia w obszarze wydobycia sprawdza się. Sukcesywnie zwiększamy bazę zasobów w kraju, co korzystnie wpływa na bezpieczeństwo energetyczne Polski - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Objatek.

Zgodnie z deklaracji spółek nowe złoże pozwoli na wydobycie do 50 mln m3 gazu rocznie. Eksploatacja ma ruszyć na przełomie II i III kwartału 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gaz, orlen, pgnig, wydobycie gazu
gaz
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
maciek
2018-09-04 08:59
Zaraz okaże się że nie opłaca się wydobycie.
Jadwiga
2018-08-27 20:37
Rzeczywiście, były wcześniej informacje o złożach ale podobno były to ,,odnogi'' od źródeł... Z tego też ,,powodu'' temat się urywał.... Można się tylko domyślać, że nasi ,,najbliżsi'' sąsiedzi dobrze to wiedzą... Historia nasza nie jest przypadkowa... Polska to znakomity kąsek dla ,,wilków'', które chronią się wzajemnie...
amz
2018-08-27 18:57
Odkryli złoża "zaczopowane" za Gierka , które mały być "na później" gdy Rosja będzie ograniczała sprzedaż i weszliśmy w budowę Gazociągu Jamalskiego mimo że była to kosztowna inwestycja. Geniusze odkryli coś co jest naniesione na mapy geologiczne od przełomu lat 60 i 70 XX wielu
Pokaż wszystkie komentarze (85)