Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Werbowali do niewolniczej pracy w Polsce. 350 godzin miesięcznie bez wynagrodzenia

11
Podziel się:

Obozy niewolniczej pracy w Polsce istnieją. Trafiają do nich Ukraińcy i Białorusini.

Obozy niewolniczej pracy w Polsce istnieją. Trafiają do nich Ukraińcy i Białorusini
Obozy niewolniczej pracy w Polsce istnieją. Trafiają do nich Ukraińcy i Białorusini (Artur Sasik/ EAST NEWS)

Warszawska prokuratura postawiła zarzuty dotyczący handlu ludźmi dwóm mężczyznom - Polakowi i Ukraińcowi. Swoje ofiary - z Ukrainy i Białorusi - werbowali do niewolniczej pracy w lokalach gastronomicznych.

Z ustaleń śledczych wynika, że ich ofiarą mogło paść co najmniej 17 osób. Osoby te zostały objęte rządowym programem wsparcia ofiar handlu ludźmi.

Wobec rekrutowanych osób stosowana była przemoc psychiczną, werbalna, a także kary finansowe. - Grozili im również wypełnieniem blankietów wekslowych i zawarciem umów pożyczek na ich dane osobowe - dodał Łapczyński.

Zwerbowani pracownicy mieszkali w hotelach robotniczych oraz prywatnych mieszkaniach na terenie Warszawy, wynajętych przez organizatorów procederu. Panujące tam warunki śledczy nieoficjalnie określają "jako skandaliczne". Dodatkowo ich życie był pod pełną kontrolą handlarzy.

Zobacz także: Ukrainka pracująca w Polsce wykupiła z wojska synów:

Pod pozorem pewnej i dobrze płatnej pracy

- Jak ustaliliśmy, organizatorzy procederu wykorzystując krytyczną sytuację materialną osób z zza wschodniej granicy, rekrutowali ich na terenie Białorusi i Ukrainy, a następnie organizowali ich przyjazd do Polski pod pozorem pewnej i dobrze płatnej pracy - relacjonował Łapczyński.

Jak dodał, cudzoziemcy nie znali procedur, obowiązujących w Polsce, dotyczących świadczenia pracy czy legalizacji pobytu. - Trafiali do lokali gastronomicznych na terenie Warszawy, gdzie byli wykorzystywani do wielogodzinnej pracy w wymiarze przekraczającym 350 godzin miesięcznie. Nie otrzymywali za to wynagrodzenia w terminie bądź też jego wypłata była uzależniana od dalszego świadczenia pracy, co uniemożliwiało im samodzielne z niej zrezygnowanie z obawy przed utratą już zarobionych pieniędzy - dodał prokurator.

Niewolnictwo - stałe źródło dochodów

Podejrzani to 44-letni obywatel Polski Mirosław K. - został zatrzymany na terenie parkingu w Warszawie oraz 32-letni obywatel Ukrainy Borys S. - zatrzymany w mieszkaniu na Ursynowie.

Obaj usłyszeli zarzuty dotyczące zbrodni handlu ludźmi (grozi za to od trzech lat więzienia). Przy czym - jak powiedział rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Łukasz Łapczyński - ustalono, że "uczynili sobie z tego stałe źródło dochodów".

-Borys S. usłyszał ponadto zarzuty przywłaszczenia dokumentu stwierdzającego tożsamość innej osoby w postaci dowodu osobistego, a także ukrywania dokumentów, którymi nie miał prawa rozporządzać - dodał prokurator.

Wobec Polaka skierowano do sądu wniosek o aresztowanie; wobec drugiej z mężczyzn zastosowano dozór policji.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Patrycja Rojek-Socha

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
ed
6 lat temu
"wobec drugiej z mężczyzn" czyli mężczyzni na ukrainie są kobietami?
Kolega z Wysz...
6 lat temu
Czy to Olsztyńskie Obozy Pracy Dla Niewolników Niepełnosprawnych ! Przepraszam raczej nie ponieważ Komendanci Olsztyńskich obozów Pracy wolą rzekomych niepełnosprawnych z Orzeczeniem Umiarkowanym , za których niewolenie mają dotację o Polskiego Podatnika. Rekordzista Niepełnosprawny zatrudniony w Olsztyńskim Obozie pracy to pracownik który Z.P.Chronionej ma np; 168 godzin po przespanej noce na pilnowanym obiekcie idzie na następny do Marketu na 120 godzin. Ma Zasiłek Z.U.S., wynagrodzenie za pracę w Z.P.Chronionej i w Markecie. Trzy Dochody.
Bibi
6 lat temu
Tak w calej pis polsce proceder kwitnie bo psiory maja w tym udzialy
Jan s.
6 lat temu
Polak potrafi Pytam gdzie jest ziobro Zapomnialem pilnuje SWOICH
Kriss
6 lat temu
To może dobrze by bylo ZABIĆ tych dwoch dla przykladu ???