Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Opłaty interchange obniżone do zera? Tego chce Ministerstwo Rozwoju

63
Podziel się

Resort kierowany przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego przygotował poprawkę do ustawy o usługach płatniczych. Zakłada ona całkowite zniesienie opłaty interchange od płatności kartami debetowymi. To zła wiadomość dla banków. I dla klientów, bo ostatecznie to na nich banki odbiją sobie utracone zyski.

Opłaty interchange obniżone do zera? Tego chce Ministerstwo Rozwoju
(stevepb)
bEguZRkR

Jak poinformował portal cashless.pl, resort rozwoju poprawkę przesłał właśnie do konsultacji społecznych. Zakłada ona, że przy płatnościach kartą debetową nie będzie pobierana opłata interchange.

Do tej pory wynosiła ona 0,2 proc. wartości transakcji, które sprzedawca w formie prowizji odprowadzał do banku wydającego "plastik". Z kolei 0,3 proc. wynosiła prowizja w przypadku kart kredytowych - ich jednak poprawka nie dotyczy. Więcej o rządowym projekcie nowelizacji ustawy o usługach płatniczych można przeczytać TUTAJ.

Ministerstwo rozmawia na ten temat z bankami, dla których oznaczałoby to de facto kolejne obciążenie po tym, jak zostały one objęte tzw. podatkiem bankowym.

bEguZRkT

- Jesteśmy gotowi rozmawiać z rządem na temat obniżenia kosztów akceptacji kart w administracji publicznej. Ale sprzeciwiamy się obniżaniu interchange do zera, bo to będzie zły precedens, mogący w przyszłości zagrozić podstawom naszego biznesu – stwierdził Mieczysław Groszek, wiceprezes ZBP, cytowany przez portal cashless.pl. Potwierdził też, że otrzymał projekt zmian w ustawie.

Ten sam portal informował kilka dni temu, że resort rozwoju wywiera presję na bankach, by te zrezygnowały z tego typu prowizji w przypadku transakcji przeprowadzanych w urzędach i innych organach administracji publicznej. Teraz sugeruje, że zapowiedź obniżki opłaty do zera dla wszystkich transakcji kartami debetowymi może być elementem takiej presji.

To nie pierwsza obniżka prowizji w ostatnich latach. Jeszcze w styczniu 2015 roku opłata interchange wynosiła 0,5 proc. Polska przyjęła wcześniej niż UE rozwiązania, dzięki którym od 29 stycznia 2015 r. opłata interchange w naszym kraju spadła do 0,3 proc. w przypadku kart kredytowych i 0,2 proc. w przypadku kart debetowych.

Jeżeli Ministerstwo Rozwoju przeforsuje całkowite zniesienie opłaty interchange to banki będą musiały sobie jakoś "odbić" spadek dochodów. A kto za to zapłaci? Zapewne klienci, bo banki przerzuca koszty podnosząc opłaty, np. za konta,karty i usługi. Mogą również zacząć podnosić prowizje od wszelkiego rodzaju udzielanych kredytów i pożyczek.

bEguZRkZ

Po obniżce opłaty w 2015 r. banki przestały chwalić się kontami z opcją money-back. Konta z taką opcją to propozycje, w których instytucja finansowa zwraca nam część płatności na określone cele. Premiowane są różne wydatki – od paliwa, poprzez zakupy spożywcze aż do tradycyjnych premii za otwarcie konta czy płatności kartą. Niestety, tego typu usługi bankowe nadal działają na rynku, ale już nie z takim natężeniem, jak jeszcze 1,5 roku temu. Czy banki zrezygnują z takiej możliwości nagradzania swoich klientów? Zobaczymy.

bEguZRlu
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(63)
Wojtek
4 lata temu
A kto dziś ponosi koszty [QUOTE] Jeżeli Ministerstwo Rozwoju przeforsuje całkowite zniesienie opłaty interchange to banki będą musiały sobie jakoś "odbić" spadek dochodów. A kto za to zapłaci? Zapewne klienci, bo banki przerzuca koszty podnosząc opłaty, np. za konta,karty i usługi. Mogą również zacząć podnosić prowizje od wszelkiego rodzaju udzielanych kredytów i pożyczek. [/QUOTE] A niby kto teraz za to płaci MY w cenie produktów bo każdy sprzedawca uwzględnia koszty związane z obsługą kart.
K9
5 lata temu
A nie wystarczy tyle co oprocentowanie ROR-u ?
oko1111
5 lata temu
Żeby banki nie uderzyły w Morawieckiego bo przy okazji wszyscy dostaniemy rykoszetem .
bEguZRlv
Jeremi
5 lata temu
Zlikwidować lichwę można przeprowadzając całkowitą nacjonalizację banków
ssaaaa
5 lata temu
no to Rysiek Petru już bańki premii nie dostanie
...
Następna strona