Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Orban pozyska kolejne media. Da mu je producent "Rambo"

Orban pozyska kolejne media. Da mu je producent "Rambo"

To kolejny w tym roku przypadek nabycia akcji spółki medialnej przez osoby z kręgu Orbana. Fot. ODD ANDERSEN/AFP
To kolejny w tym roku przypadek nabycia akcji spółki medialnej przez osoby z kręgu Orbana.

Producent filmowy Andrew Vajna kupi wydawnictwo prasowe Lapcom, powiększając tym samym grupę mediów opowiadających się po stronie rządu. O transakcji powiadomił w poniedziałek właściciel wydawcy.

Jedyny właściciel Lapcomu, Radio Bridge Media Holding, poinformował, że sprzedaje swoje akcje w spółce. Nabywcą ma być należąca do Vajny firma Avalue. Warunkiem zrealizowania transakcji jest udzielenie na nią zgody przez Urząd Konkurencji Gospodarczej.

W komunikacie wydawnictwa przytoczono słowa Vajny, że kupno Lapcomu stanowi kamień milowy w historii jego inwestycji medialnych, a celem jest dalsze rozwijanie należących do niego gazet oraz portali internetowych.

Lapcom wydaje m.in. ogólnokrajowy tabloid "Bors", a także dwa dzienniki regionalne. W sumie gazety te sprzedają się w 140 tys. egzemplarzy dziennie. Internetowe strony tych dzienników odwiedza codziennie około 170 tys. osób. Lapcom ma też dwie drukarnie.

Marsz przeciw Orbanowi:

 

 

Współpracownik premiera

Vajna, który był producentem m.in. takich filmów, jak "Evita", "Nixon" czy "Rambo", jest też właścicielem jednej z największych węgierskich stacji telewizyjnych, TV2. Jest również współpracownikiem premiera Węgier Viktora Orbana.

To kolejny w tym roku przypadek nabycia akcji spółki medialnej przez osoby z kręgu Orbana. W marcu poinformowano, że wójt rodzinnej miejscowości premiera Felcsut z ramienia rządzącej partii Fidesz, Loerinc Meszaros, kupił pakiet akcji w firmie medialnej Optimus Group, do której należy spółka Mediaworks, wydająca m.in. kilka węgierskich gazet. Od ubiegłego roku jedno z przedsiębiorstw Meszarosa jest też właścicielem telewizji Echo TV.

W czerwcu poinformowano zaś, że syn szefa węgierskiego banku centralnego Adam Matolcsy kupił firmę New Wave Media Group, do której należą jedne z największych portali informacyjnych kraju, w tym Origo, który ma aż 2,3 mln użytkowników (na niecałe 10 mln ludności kraju).

Komisarz Vajna

Vajna, który wraz z rodziną w 1956 r. wyemigrował do USA i tam zrobił karierę jako producent filmowy, od 2011 r. piastuje stanowisko komisarza rządu ds. odnowienia przemysłu filmowego na Węgrzech.

W 2011 r. założył też Węgierski Narodowy Fundusz Filmowy, który ma wspomagać produkcję krajowych filmów. Fundusz ten udzielił wsparcia m.in. filmowi "Syn Szawła", wyróżnionemu w 2016 r. Oscarem dla najlepszego filmu nieangielskojęzycznego.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

media, węgry, orban, świat, prasa drukowana, vajna
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Trufl
2017-09-12 14:46
Kiedy Orban miał złą passę ?
xzcvxzcvxzcv
2017-09-12 10:55
gotowy wzorzec dla PISu. wszedzie bedziemy mieli Kurska TVP
matka
2017-09-12 10:36
Ładnie się oligarchia rozwija w dyktaturach. U nas niesławna Pawłowicz już tym samym groziła.
Pokaż wszystkie komentarze (12)