Notowania

ostrowice
21.07.2018 18:28

Ostrowice przechodzą do historii. Prezydent podpisał "wyrok"

Ostrowice w Zachodniopomorskiem, najbardziej zadłużona gmina w Polsce, zostanie zlikwidowana. Od 1 stycznia 2019 roku będzie włączona do sąsiednich gmin. Takie rozwiązanie zakłada podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę specustawa.

Podziel się
Dodaj komentarz

Z końcem 2017 r. zadłużenie liczącej około 2,5 tys. mieszkańców gminy Ostrowice sięgało ponad 47 mln zł, czyli 437 proc. jej dochodów. Dług jednak nadal rośnie. Wychodzić z długów gmina jednak wcale nie musi. Całe 50 milionów przejmie na siebie rząd.

Jak pisze portalsamorzadowy.pl, od 1 stycznia 2019 roku wojewoda będzie miał 14 dni na wezwanie wierzycieli do zgłaszania wierzytelności. Te niezgłoszone w terminie wygasną.

Wojewoda nie później niż 15 miesięcy od zlikwidowania gminy Ostrowice ustali wysokość należności. Wierzyciele będą mieć prawo do wniesienia sprzeciwu do właściwego sądu okręgowego. Skarb Państwa będzie reprezentować Prokuratoria Generalna.

*Koniec gminy – koniec wójta i radnych *

Jak czytamy w ustawie, w dniu wejścia jej w życie, wygasają mandaty wójta i radnych. Ich zadania przejmie osoba wyznaczona przez premiera, na wniosek wojewody zachodniopomorskiego.

ZOBACZ: * *Upadłość konsumencka krok po kroku. Ekspert wyjaśnia

Z kolei mieszkańcy gminy Ostrowice w tegorocznych wyborach samorządowych nie będą głosować na wójta i radę Ostrowic, lecz gminy bądź gmin, do której zostaną przyłączeni administracyjnie. Ustawa nie precyzuje, do której gminy lub gmin zostaną włączone Ostrowice.

W Polsce jeszcze żadna gmina nie została zlikwidowana z powodu długów, Ostrowice będą pierwsze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ostrowice, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-07-2018

ŁajdacyPolska bogata socjalem. Honor Polaka wart 500+. Hańba!!!!!!!!!

21-07-2018

AaPis jest pierwszy do wykańczania ,zaczęli od nas ,sądów,firm ,teraz biorą się za wioski ,później miasta,

22-07-2018

JaCzy wójt i cała banda radnych którzy głosowali za braniem kredytów w parabankach siedzi w więzieniu i czy skonfiskowano ich majątek na poczet długów … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (24)