Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ostrowice przechodzą do historii. Prezydent podpisał "wyrok"

Ostrowice przechodzą do historii. Prezydent podpisał "wyrok"

Ostrowice w Zachodniopomorskiem, najbardziej zadłużona gmina w Polsce, zostanie zlikwidowana. Od 1 stycznia 2019 roku będzie włączona do sąsiednich gmin. Takie rozwiązanie zakłada podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę specustawa.

Z końcem 2017 r. zadłużenie liczącej około 2,5 tys. mieszkańców gminy Ostrowice sięgało ponad 47 mln zł, czyli 437 proc. jej dochodów. Dług jednak nadal rośnie. Wychodzić z długów gmina jednak wcale nie musi. Całe 50 milionów przejmie na siebie rząd.

Jak pisze portalsamorzadowy.pl, od 1 stycznia 2019 roku wojewoda będzie miał 14 dni na wezwanie wierzycieli do zgłaszania wierzytelności. Te niezgłoszone w terminie wygasną.

CZYTAJ: Ostrowice. Pojechaliśmy do gminy tak zadłużonej, że musi zniknąć z mapy

Wojewoda nie później niż 15 miesięcy od zlikwidowania gminy Ostrowice ustali wysokość należności. Wierzyciele będą mieć prawo do wniesienia sprzeciwu do właściwego sądu okręgowego. Skarb Państwa będzie reprezentować Prokuratoria Generalna.

Koniec gminy – koniec wójta i radnych

Jak czytamy w ustawie, w dniu wejścia jej w życie, wygasają mandaty wójta i radnych. Ich zadania przejmie osoba wyznaczona przez premiera, na wniosek wojewody zachodniopomorskiego.

ZOBACZ: Upadłość konsumencka krok po kroku. Ekspert wyjaśnia

 

 

Z kolei mieszkańcy gminy Ostrowice w tegorocznych wyborach samorządowych nie będą głosować na wójta i radę Ostrowic, lecz gminy bądź gmin, do której zostaną przyłączeni administracyjnie. Ustawa nie precyzuje, do której gminy lub gmin zostaną włączone Ostrowice.

W Polsce jeszcze żadna gmina nie została zlikwidowana z powodu długów, Ostrowice będą pierwsze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ostrowice
Czytaj także
Polecane galerie
Pytam!
2018-07-23 16:26
A kto za te długi odpowie?
Łajdacy
2018-07-23 10:00
Polska bogata socjalem. Honor Polaka wart 500+. Hańba!!!!!!!!!
Sebu
2018-07-23 09:49
Za niedługo Pszów też podzieli taki los.
Pokaż wszystkie komentarze (24)