Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ostrowice przechodzą do historii. Prezydent podpisał "wyrok"

24
Podziel się:

Ostrowice w Zachodniopomorskiem, najbardziej zadłużona gmina w Polsce, zostanie zlikwidowana. Od 1 stycznia 2019 roku będzie włączona do sąsiednich gmin. Takie rozwiązanie zakłada podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę specustawa.

Ostrowice przechodzą do historii. Prezydent podpisał "wyrok"

Z końcem 2017 r. zadłużenie liczącej około 2,5 tys. mieszkańców gminy Ostrowice sięgało ponad 47 mln zł, czyli 437 proc. jej dochodów. Dług jednak nadal rośnie. Wychodzić z długów gmina jednak wcale nie musi. Całe 50 milionów przejmie na siebie rząd.

Jak pisze portalsamorzadowy.pl, od 1 stycznia 2019 roku wojewoda będzie miał 14 dni na wezwanie wierzycieli do zgłaszania wierzytelności. Te niezgłoszone w terminie wygasną.

Wojewoda nie później niż 15 miesięcy od zlikwidowania gminy Ostrowice ustali wysokość należności. Wierzyciele będą mieć prawo do wniesienia sprzeciwu do właściwego sądu okręgowego. Skarb Państwa będzie reprezentować Prokuratoria Generalna.

Koniec gminy – koniec wójta i radnych

Jak czytamy w ustawie, w dniu wejścia jej w życie, wygasają mandaty wójta i radnych. Ich zadania przejmie osoba wyznaczona przez premiera, na wniosek wojewody zachodniopomorskiego.

ZOBACZ: * *Upadłość konsumencka krok po kroku. Ekspert wyjaśnia

Z kolei mieszkańcy gminy Ostrowice w tegorocznych wyborach samorządowych nie będą głosować na wójta i radę Ostrowic, lecz gminy bądź gmin, do której zostaną przyłączeni administracyjnie. Ustawa nie precyzuje, do której gminy lub gmin zostaną włączone Ostrowice.

W Polsce jeszcze żadna gmina nie została zlikwidowana z powodu długów, Ostrowice będą pierwsze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(24)
Pytam!
4 lata temu
A kto za te długi odpowie?
Łajdacy
4 lata temu
Polska bogata socjalem. Honor Polaka wart 500+. Hańba!!!!!!!!!
Sebu
4 lata temu
Za niedługo Pszów też podzieli taki los.
Swoj
4 lata temu
Oj mi tu śmierdzi polityką być może gmina jest anty pisowska i trzeba ją zlikwidować Jest tyle sposobów żeby ją uratować Ale ten rząd potrafi tylko niszczyć
Mik
4 lata temu
Niezgodne z konstytucją, w konstytucji jest zapisana 4-letnia kadencja
...
Następna strona