Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Aktywa PGE przejęte od Francuzów wymagają miliardów złotych inwestycji. 7 mld zł w najbliższych pięć lat

107
Podziel się:

Grube miliardy będą inwestowane w spółki przejęte przez PGE od francuskiego EdF. W najbliższych 12 latach trafi tam ponad 17 mld zł. Większość na rozwój biznesu.

Przed PGE długie lata inwestowania. Aktywa przejęte od EdF wymagają wielomiliardowych inwestycji
Przed PGE długie lata inwestowania. Aktywa przejęte od EdF wymagają wielomiliardowych inwestycji (PGE)

Grube miliardy będą inwestowane w spółki przejęte przez PGE od francuskiego EdF. W najbliższych 12 latach trafi tam ponad 17 mld zł. Większość na rozwój biznesu.

PGE przejęła w listopadzie polskie aktywa francuskiej EDF za 4,27 mld zł. Transakcja dotyczyła elektrowni Rybnik i ośmiu elektrociepłowni. Okazało się, że to dopiero początek wydatków PGE.

Lider naszego rynku energii zakłada, że nakłady inwestycyjne wyniosą ok. 6,9 mld zł w okresie 2018-2023, zaś w latach 2024-2030 będą sięgać 10,6 mld zł Łącznie przekroczą więc 17 mld zł.

Zobacz także: Polacy niechętnie zmieniają dostawców prądu

Wiadomości o skali wydatków nie przypadły do gustu inwestorom giełdowym. Było nie było ponad miliard złotych rocznie przeznaczane będzie na nakłady, czyli prawdopodobnie skończy się to brakiem dywidendy w wielu najbliższych latach. W historii PGE wypłaciło maksymalnie 3,4 mld zł w 2012 roku. Akcje spadają po godzinie sesji w czwartek o 1,8 proc.

Notowania akcji PGE w ostatnim tygodniu

W pierwszym z tych okresów (2018-2023) nakłady na rozwój nowych inicjatyw wyniosą około 3,2 mld zł, a około 0,8 mld zł pójdzie na rozwój sieci ciepłowniczych i aktywów wytwórczych w obecnych lokalizacjach. Nakłady środowiskowe i "utrzymaniowe" wyniosą około 2,9 mld zł - prognozuje spółka.

Jednocześnie PGE podała, że inwestycje przyśpieszą w latach 2024-2030. Nakłady wyniosą około 10,6 mld zł, w tym nakłady na rozwój około 8,1 mld zł, a 2,5 mld zł to nakłady środowiskowe i utrzymaniowe.

Te pieniądze potrzebne są na dostosowanie istniejących aktywów do wymagań regulacyjnych (w szczególności do konkluzji BAT), bieżące utrzymanie oraz rozwój sieci ciepłowniczych oraz mocy wytwórczych. Zakłada się przy tym przejęcia innych spółek (akwizycje).

Jak wskazuje PGE inwestycje dotyczą działalności regulowanej o relatywnie niskim "ryzyku operacyjnym". Inwestycje w aktywa kogeneracyjne w oparciu o źródła nisko- i zeroemisyjne to istotny krok w kierunku dywersyfikacji miksu paliwowego grupy PGE.

Finansowanie inwestycji uwzględnia instrumenty finansowe UE, preferencyjne fundusze krajowe oraz po 2020 finansowanie w ramach dyrektywy ETS, czyli darmowe uprawnienia CO2 i Fundusz Modernizacyjny.

Udział Grupy PGE w produkcji energii elektrycznej w Polsce wynosi ok. 40 proc., natomiast w rynku dystrybucji energii elektrycznej ok. 26 proc.

energetyka
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(107)
ree
4 lata temu
moze by tak wziąć kasę od tych co to sprzedali... tuskow, lewandowskich i innych
Rysiul20
4 lata temu
Teraz Francuzy za tą kase odkupio całe PGE Takie interesy robi PiS
Andrzej
4 lata temu
Znowu akcjonariusze mogą cmoknąć pompkę i oblizać się smakiem dywidendy. Trzeba być połamanym, aby kupować od żabojadów wydojone do reszty aktywa po to aby topić miliardy na uzdatnienie do pracy przez kolejne lata. Nie lepiej było zainwestować w nowe źródła? Głupota misiewiczów dobrej zmiany osiągnęła dno Rowu Mariańskiego.
Pseudo dostaw...
4 lata temu
Polacy nie sa glupi i zmiana dostawcy energii to nie jest zmiana dostawcy tylko wprowadzenie nowego posrednika. A my nie lubimy kupowac od posrednika....
1 ciekawy
4 lata temu
ile zysku wypracowała ówczesna perełka polskiej energetyki Elektrownia Rybnik pod panowaniem Francuskim, ?!
...
Następna strona