Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

PGNiG wchodzi do Iranu. Będzie wydobywać tamtejszą ropę?

16
Podziel się:

Państwowy Irański Koncern Naftowy (NIOC) podpisał memorandum z PGNiG na przeprowadzenie badań geologicznych i ocenę złoża Sumar, położonego w zachodniej części prowincji Kermanshah. Może ono skrywać nawet 475 milionów baryłek ropy, z czego 70 milionów da się pozyskać. Wydobyciem ma również zając się spółka, którą w Iranie reprezentował prezes Piotr Woźniak.

PGNiG wchodzi do Iranu. Będzie wydobywać tamtejszą ropę?
(WOJCIECH STROZYK/REPORTER)

Jak donosi serwis tradearabia.com, na mocy podpisanej umowy PGNiG ma teraz 6 miesięcy, by przeprowadzić badania na tym terenie i przedstawić irańskiemu partnerowi dokładny raport. Poinformował o tym przedstawiciel działu inżynierii i rozwoju w NIOC - Gholamreza Manouchehri.

Jak dodał irański urzędnik, władze rozważają w dalszej perspektywie rozpisanie przetargu na wydobycie surowca w tym regionie, ale "wiele będzie zależało od wyników badań, które dostarczy PGNiG". Zapewnił również, że liczy na zacieśnienie współpracy pomiędzy stronami, o czym informuje irańska agencja Fars.

Z ramienia PGNiG umowę podpisał prezes spółki Piotr Woźniak, który zapewniał, że jego firma "ma bogate doświadczenie i liczy na owocną współpracę z NIOC".

O tym, że polskie firmy energetyczne mogą się zaangażować w Iranie, głośno było już od kilku miesięcy. Pod koniec maja do Polski przyjechał nawet minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif.

- Polskie firmy energetyczne jak PGNiG, Orlen czy Lotos są partnerami, na których irańskie firmy mogą liczyć w sprzedaży czy eksploatacji złóż ropy i gazu - zapewniał wówczas wiceminister energii Michał Kurtyka.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
Leon Z
8 lat temu
Nawet jeśli w PL odkryto by ropę, złoto i diamenty, to i tak Polacy będą mieli drogo na stacjach i zostaną dzidami do końca życia.
Inwestor
8 lat temu
oby nie tak jak KGHM do Chile i Konga !!!!
ss
8 lat temu
Tylko 70 z ponad 400? WTF?!
Kuba63
8 lat temu
Można spodziewać się strat i spadków na giełdzie .
Kazub
8 lat temu
Brawo. To jest właściwy kierunek. Iran był i jest bardzo przyjazny Polakom, vide Wyprowadzenie Armii Polskiej z ZSSR przez gen Andersa właśnie do Iranu. Przed sankcjami USA nasze stosunki gospodarcze rozwijały się znakomicie z korzyścią dla obydwu stron. Pracujący tam na kontraktach Polacy bardzo dobrze wspominają ten dumny i bardzo uczciwy Naród. Czas wrócić do najlepszych czasów współpracy wzajemnej z Iranem.