Notowania

Pierwszy wyrok w Polsce ws. bitcoinów. Handel z 32-procentowym podatkiem

Kto obraca kryptowalutami, uzyskuje przychód z praw majątkowych. Czyli podatek dochodowy musi rozliczyć według skali podatkowej – tak uznał sąd.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Vladimir Astapkovich/Sputnik/EAST NEWS)

Naczelny Sąd Administracyjny we wtorek po raz pierwszy wydał wyrok w sprawie opodatkowania PIT kryptowaluty. Uznał, że osoby, które kupują i sprzedają bitcoiny, uzyskują przychody z praw majątkowych.

Kto obraca kryptowalutami, uzyskuje przychód z praw majątkowych. Czyli podatek dochodowy musi rozliczyć według skali podatkowej – tak uznał sąd. O wyroku pisze „Rzeczpospolita”.

Przedmiotem sprawy była interpelacja podatkowa. Podatnik w 2011 i 2013 roku kupił bitociny za dolary amerykańskie i sprzedał je w 2013 roku za dolary i złotówki. Mężczyzna nie zgłosił tego faktu skarbówce jako działalności gospodarczej, tymczasem w 2013 roku przeprowadził kilkanaście takich transakcji. Podatnik miał wątpliwości, czy powinien rozliczyć je w PIT – pisze dziennik.

Fiskus uznał, że sprzedaż bitcoinów przez osobę mającą miejsce zamieszkania w kraju podlega opodatkowaniu wyłącznie w Polsce. W ocenie urzędników kryptowaluty na gruncie polskiego prawa nie można traktować na równi z prawnym środkiem płatniczym. Bitcoin nie jest też walutą uznawaną za prawny środek płatniczy. Dla celów podatkowych to, co wnioskodawca uzyska ze sprzedaży zakupionej kryptowaluty, jest zdaniem fiskusa przychodem z praw majątkowych z art. 18 ustawy o PIT – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Skarbówka stwierdziła, że do bitcoinów należy zastosować 19-procentowy ryczałt z art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.

Podatnik nie zgodził się z taką decyzją. W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie przekonywał, że bitcoiny wymykają się kwalifikacji prawnej, w tym podatkowej. To nie przekonało ani warszawskiego WSA, ani sądu kasacyjnego. Sprawę rozstrzygnął dopiero NSA. Uznał, że bitcoin i inne kryptowaluty nie są konwencjonalnym pieniądzem. W jego ocenie fiskus miał prawo uznać, że dla celów PIT w prawach majątkowych mogą się znaleźć przychody z obrotu bitcoinem. Wyrok jest prawomocny.

Tagi: bitcoiny, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-03-2018

KKKPolska - kraj w którym dowiadujesz się o wysokości zobowiązań wobec pazernego państwa po fakcie...

07-03-2018

lookJeśli ktoś straci na bitcoinie to skarbówka mu dopłaci? Prawo powinno działać w obie strony

07-03-2018

Mateusz M.Złodzieje :) Jeśli ktoś starci na krypto fiskus powinien zapłacić odszkodowanie skoro rości sobie prawa do procentu od zysku...

Rozwiń komentarze (127)