Notowania

Komisja Nadzoru Finansowego zaleca czterem bankom wstrzymanie wypłaty dywidendy

Cztery banki: BZ WBK, PKO BP, BGŻ BNP Paribas oraz ING Bank Śląski - poinformowały w ciągu ostatnich dniach w komunikatach, że Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła im zatrzymanie zysku za 2016 r. i niewypłacanie dywidendy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wlodzimierz Wasyluk/East News)

W przypadku BZ WBK Komisja stwierdziła, że bank nie powinien wypłacać dywidendy ze względu na posiadanie dużej liczby walutowych kredytów hipotecznych, mimo że pozostałe wskaźniki były dobre. Zysk netto grupy BZ WBK w 2016 roku wyniósł 2,1 mld zł. Już w styczniu prezes BZ WBK Michał Gajewski oceniał, że wypłacenie dywidendy za 2016 rok jest mało prawdopodobne.

BGŻ BNP Paribas podał z kolei w komunikacie, że zarząd rekomenduje walnemu zgromadzeniu zatrzymanie w spółce zysku za 2016 r., po tym jak zaleciła to Komisja Nadzoru Finansowego. W listopadzie ubiegłego roku zarząd BGŻ BNP Paribas poinformował, że nie zamierza rekomendować wypłacania dywidendy za 2016 r.

Także ING Bank Śląski jeszcze w czwartek informował, że KNF zaleciła mu zwiększenie funduszy własnych poprzez zatrzymanie przez bank całości zysku za 2016 rok. Wobec tego zarząd nie zamierza rekomendować wypłaty dywidendy i przeznaczy cały zysk na zasilenie funduszy własnych banku.

W lutym 2017 roku prezes ING informował, że bank czeka na stanowisko KNF odnośnie możliwości wypłaty dywidendy z zysku za 2016 rok. W 2016 roku zysk netto przypadający akcjonariuszom ING wyniósł 1,25 mld zł, czyli wzrósł o 11 proc. wobec 2015 roku.

Również PKO BP - o czym pisaliśmy więcej tutaj - poinformował, że KNF zaleciła mu zwiększenie funduszy własnych poprzez zatrzymanie przez bank całości zysku wypracowanego w 2016 roku w spółce.

KNF w przeszłości już wiele razy zalecała wstrzymanie wypłaty dywidendy i zatrzymanie zysku bankom, które mają portfele walutowych kredytów mieszkaniowych.

Prezes NBP Adam Glapiński spotkał się ostatnio z prezydentem Andrzejem Dudą, któremu, jak poinformował, przedstawił wypracowane w ramach Komitetu Stabilności Finansowej procedury regulacyjne dla banków, posiadających kredyty frankowe. Mają one skłonić banki do dobrowolnego przewalutowania tych kredytów.

Tagi: pko bp, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-03-2017

BartłomiejTo jest Polska , przykro przyznać syf były jest i bedzie , zawsze przegramy z tymi którzy posiadają władzę i pieniądze.

12-03-2017

buhahaKNF gnębi tym sposobem mniejszościowych akcjonariuszy, więksi odbiorą swoje w inny sposób !!!!! Jest widoczne jak na dłoni komu służy KNF !!!!! Jest … Czytaj całość

11-03-2017

DetrytusPewna nieścisłość, ING ma śladowe ilości kredytów walutowych, po prostu takich nie udzielało. Owszem przez klika miesięcy mieli kredyt frankowy w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)