Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Komisja Nadzoru Finansowego zaleca czterem bankom wstrzymanie wypłaty dywidendy

Komisja Nadzoru Finansowego zaleca czterem bankom wstrzymanie wypłaty dywidendy

Fot. Wlodzimierz Wasyluk/East News

Cztery banki: BZ WBK, PKO BP, BGŻ BNP Paribas oraz ING Bank Śląski - poinformowały w ciągu ostatnich dniach w komunikatach, że Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła im zatrzymanie zysku za 2016 r. i niewypłacanie dywidendy.

W przypadku BZ WBK Komisja stwierdziła, że bank nie powinien wypłacać dywidendy ze względu na posiadanie dużej liczby walutowych kredytów hipotecznych, mimo że pozostałe wskaźniki były dobre. Zysk netto grupy BZ WBK w 2016 roku wyniósł 2,1 mld zł. Już w styczniu prezes BZ WBK Michał Gajewski oceniał, że wypłacenie dywidendy za 2016 rok jest mało prawdopodobne.

BGŻ BNP Paribas podał z kolei w komunikacie, że zarząd rekomenduje walnemu zgromadzeniu zatrzymanie w spółce zysku za 2016 r., po tym jak zaleciła to Komisja Nadzoru Finansowego. W listopadzie ubiegłego roku zarząd BGŻ BNP Paribas poinformował, że nie zamierza rekomendować wypłacania dywidendy za 2016 r.

Także ING Bank Śląski jeszcze w czwartek informował, że KNF zaleciła mu zwiększenie funduszy własnych poprzez zatrzymanie przez bank całości zysku za 2016 rok. Wobec tego zarząd nie zamierza rekomendować wypłaty dywidendy i przeznaczy cały zysk na zasilenie funduszy własnych banku.

W lutym 2017 roku prezes ING informował, że bank czeka na stanowisko KNF odnośnie możliwości wypłaty dywidendy z zysku za 2016 rok. W 2016 roku zysk netto przypadający akcjonariuszom ING wyniósł 1,25 mld zł, czyli wzrósł o 11 proc. wobec 2015 roku.

Również PKO BP - o czym pisaliśmy więcej tutaj - poinformował, że KNF zaleciła mu zwiększenie funduszy własnych poprzez zatrzymanie przez bank całości zysku wypracowanego w 2016 roku w spółce.

KNF w przeszłości już wiele razy zalecała wstrzymanie wypłaty dywidendy i zatrzymanie zysku bankom, które mają portfele walutowych kredytów mieszkaniowych.

Prezes NBP Adam Glapiński spotkał się ostatnio z prezydentem Andrzejem Dudą, któremu, jak poinformował, przedstawił wypracowane w ramach Komitetu Stabilności Finansowej procedury regulacyjne dla banków, posiadających kredyty frankowe. Mają one skłonić banki do dobrowolnego przewalutowania tych kredytów.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Łysy
2017-03-13 19:46
I dzięki temu zagraniu rząd ściągnie większy podatek bankowy (bo jest liczony bodajże od środków bądź aktywów), pochwalą się wzrostem wpływów z w/w podatku i wyjdą na swoje. Drobnych akcjonariuszy zaś mają gdzieś.
Kazimierz
2017-03-13 01:18
Nie rozumiem, dlaczego banki już dawno nie przeliczyły tych kredytów tak, jakby nie były przeliczane ze złotówek. Moim zdaniem należało ustalić odsetki tak, jak dla normalnych udzielanych wówczas kredytów złotówkowych. Różnicy w wysokości rat już się "wstecz" nie zmieni, ale można policzyć pozostałą część długu i odsetek jak dla kredytu złotówkowego. Myślę, że takie rozwiązanie powinno zadowolić "frankowiczów".
buhaha
2017-03-12 11:45
KNF gnębi tym sposobem mniejszościowych akcjonariuszy, więksi odbiorą swoje w inny sposób !!!!! Jest widoczne jak na dłoni komu służy KNF !!!!! Jest to normalny przekręt w świetle prawa !!! Tak jak podpowiedział syndykowi Wołomina że może ściągać kasę od mniejszościowych !!!! Biedaczki są po to aby być skubanymi przez Panów !!!
Pokaż wszystkie komentarze (8)