Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

MediaMarkt się nie wyślizgnie? Posłowie chcą zmian w podatku handlowym

6
Podziel się:

Podatek handlowy objąć mają zostać także grupy kapitałowe - zakłada projekt zmian w ustawie, który przedstawił Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. Dzięki temu podatek zapłacić będzie musiał między innymi sieć MediaSaturn, ale być może także wszystkie sieci franczyzowe: Eurocash, Żabka czy Intermarche.

MediaMarkt się nie wyślizgnie? Posłowie chcą zmian w podatku handlowym
(Andrzej Zbraniecki, Eastnews)
bEDoWyvF

Podatkiem handlowym objęte zostaną także grupy kapitałowe - zakłada projekt zmian w ustawie, który przedstawił Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. Dzięki temu podatek zapłacić będzie musiał także m.in. MediaMarkt czy Saturn, ale być może także wszystkie sieci franczyzowe: Eurocash, Żabka czy Intermarche.

Projekt zakłada, że jeśli grupa kapitałowa przekroczy miesięcznie przychód 17 mln zł, to zapłacić go będą musiały wszystkie zrzeszone sklepy. Parlamentarny Zespół opracował też specjalny wzór podatku. Ma to być przychód danego sklepu dzielony przez sumę przychodów całej grupy razy 17 mln zł.

Od tak powstałej kwoty naliczane będą dwie stawki podatkowe: 0,8 proc. jeśli grupa nie przekracza 1,7 mld zł miesięcznie oraz 1,4 proc. od nadwyżki.

bEDoWyvH

- Technicznie może to być dopisane jeszcze we wtorek w drugim czytaniu, ewentualnie w Senacie - mówił poseł Adam Abramowicz, przewodniczący zespołu.

Jako grupę kapitałową zdefiniowano sklepy, które działające pod wspólną marką. Drugi warunek to bezpośredni lub pośredni udział praw w głosach spółki w wysokości 20 proc.

- W tak zapisanym przepisie mamy pewne wątpliwości, czy ono nas obejmie. To muszą rozstrzygnąć prawnicy. Osobną kwestią jest to, jak to zostanie poprawione i doprecyzowane później. Jeśli okaże się, że nas to obejmie, wówczas będziemy protestować, tak jak w marcu pod Sejmem - mówi money.pl Wojciech Kruszewski, prezes Lewiatan Holding, który jest częścią Eurocashu.

Przypomnijmy, że gdy jeden z pierwszych projektów rządowych założył opodatkowanie sieci franczyzowych, pod Sejmem pojawiła się kilkutysięczna demonstracja drobnych sklepikarzy zrzeszonych w Eurocash. Wówczas wyszedł do nich poseł Abramowicz oraz szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk i zapewnili o rezygnacji z tego pomysłu.

bEDoWyvN

- Ten projekt nie zakłada opodatkowania miękkiej franczyzy. On obejmuje tylko właścicieli powiązanych ze sobą kapitałowo - zapewniał Adam Abramowicz.

Z drugiej strony część średniej wielkości polskich sklepów takich jak np. MediaExpert czy Neonet kontestowało późniejsze projekty. Jak argumentowali, brak opodatkowania grup kapitałowych sprawi, że podatku nie zapłacą zagraniczne sieci takie jak MediaMarkt czy Saturn. Każdy z ich sklepów działa bowiem jako osobna spółka. Mało która przekroczyłaby więc obrót 17 mln zł miesięcznie.

Część ekspertów stwierdziła też, że brak opodatkowania grup kapitałowych to luka, która sprawi, że duże sieci zaczną dzielić się na mniejsze.

W czasie posiedzenia zespołu pod kierownictwem posła Abramowicza, jednocześnie odbywało się posiedzenie Komisji Finansów Publicznych. Ta przyjęła tylko drobne poprawki do projektu podatku handlowego. Termin wejścia w życie przesunięto o miesiąc, czyli na 1 września oraz wyłączono z tego podatku usługi gastronomiczne.

bEDoWywi
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Polson
5 lata temu
Coś zmienimy ale jeszcze nie wiemy co, pieniądze będą albo nie będą... tak rządzą ludzie którzy nie mają fundamentalnego pojęcia makro i mikroekonomicznego... Niezależny rząd expercki przygotowuje takie ustawy w przeciągu kwartału badając doświadczenia rezultaty krajów które takie pomysły już wdrożyły, polak jednak najlepiej uczy się na własnych błędach...
walek
5 lata temu
oby każdy płacił tak samo zarówno polskie ME jak i niemiecke MM jak i inne komputoniki itp.
patkoo
5 lata temu
A na jakiej podstawie potężne sieci handlowe, które zarabiają miliony mają nie płacić podatku, a mali sklepikarze owszem ?
bEDoWywj
gosc
5 lata temu
fajne sa te polaczki.same nawet chleba i kartofli sobie sprzedac nie potrafia- no wlasnie co potrafia? chociaz jeden polski produkt i ni eplaczcie o alstomie nazywanym pesa, czy neoplanie pod nazwa solaris! , ze chcecie karac tyvch co potrafia
Johny
5 lata temu
I znowu to ludzie zapłacą, bo kto inny. Bandyci.