Notowania

Podatek handlowy do zmiany. Minister finansów nie wyklucza korekt

Grupy kapitałowe też mogą zapłacić podatek handlowy. Minister Finansów jest za zmianami w procedowanej przez Senat ustawie. Dotąd taką możliwość wykluczano.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojtek Laski)

Grupy kapitałowe też mogą zapłacić podatek handlowy. Minister finansów jest nie wyklucza zmian w procedowanej przez Senat ustawie.

- Nie jest to wykluczone. Patrząc na losy tego podatku, to ze względu na wielość modeli prowadzenia biznesu w handlu detalicznym ta formuła musiałaby wziąć pod uwagę wszystkie różnice - mówił na konferencji prasowej minister Paweł Szałamacha.

Jak tłumaczył, na obecną formę opodatkowania tylko po numerze NIP zdecydowano się po debacie i protestach sieci franczyzowych. Jednak część sklepów zaczęło zmieniać swoją strukturę biznesową. MediaExpert w czerwcu zaczął wydzielać wszystkie swoje sklepy jako osobne spółki - dzięki takiemu rozwiązaniu może uniknąć podatku w obecnej formie.

- W związku z tym, że podatnicy reagują dynamicznie na te rozwiązania, my także możemy reagować, dokonując korekty. To nie jest wykluczone - tłumaczył minister.

Dodał, że być może klauzula obejścia prawa podatkowego także będzie mogła przeciwdziałać podobnym pomysłom sieci handlowych na unikanie płacenia nowej daniny. Szałamacha stwierdził, że na klarowne deklaracje w tej sprawie jest jednak za wcześnie, bo trzeba poczekać na orzecznictwo.

Pomysł dołączenia grup kapitałowych pojawił się w Sejmie na początku lipca. Rozmawiano o nim podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. Projekt zmian opracował Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Zakłada on, że jeśli grupa kapitałowa przekroczy miesięcznie przychód 17 mln zł, to zapłacić go będą musiały wszystkie zrzeszone sklepy. Parlamentarny Zespół opracował też specjalny wzór podatku. Ma to być przychód danego sklepu dzielony przez sumę przychodów całej grupy razy 17 mln zł.

Od tak powstałej kwoty naliczane będą dwie stawki podatkowe: 0,8 proc. jeśli grupa nie przekracza 1,7 mld zł miesięcznie oraz 1,4 proc. od nadwyżki.

Aktualnie projekt ustawy o podatku handlowym jest w Senacie. Głosowanie nad nim odbyć ma się we wtorek. Jeśli nie będzie żadnych zmian, trafi on bezpośrednio na biurko prezydenta. Nowa danina ma obowiązywać od 1 września.

Tagi: podatek handlowy, wiadomości, gospodarka, podatki, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-07-2016

dfno i bardzo dobrze, skoro przez tyle lat kradli ile się dało, to niech teraz płacą, bardzo dobrze skończyła się era wyprowadzania z Polski miliardów … Czytaj całość

18-07-2016

kubawertyNie zapominajmy że właściciele małych sklepów spożywczych głosowali na PIS bo ten im naobiecywał że się rozprawi z obcym kapitałem. ...no cóż … Czytaj całość

18-07-2016

Dziadek 70A mnie podoba sie postepowanie ministra Szalamachy.PIERWSZY minister finansow dbajacy o interes Polski i Polakow.

Rozwiń komentarze (17)