Notowania

komisja europejska
07.10.2014 14:20

Podatki Amazona pod lupą Komisji Europejskiej

Komisja nie po raz pierwszy bierze pod lupę możliwe korzyści podatkowe międzynarodowych korporacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Amazon)

Komisja Europejska zbada, czy decyzje Luksemburga dotyczące podatku dochodowego, jaki płaci w tym kraju internetowy koncern wysyłkowy Amazon, są zgodne z unijnymi zasadami pomocy publicznej - zapowiedział dziś komisarz UE. ds. konkurencji Joaquin Almunia.

Wszczęcie przez KE postępowania w sprawie podatków Amazona w Luksemburgu umożliwia stronom trzecim oraz zaniepokojonym tą sprawą krajom członkowskim UE przedstawienie Komisji swoich komentarzy na ten temat. KE zastrzega w komunikacie, że rozpoczęcie postępowania nie przesądza o jego wyniku.

Decyzja podatkowa władz Luksemburga, którą bada Komisja, pochodzi z 2003 r. i ciągle obowiązuje. Dotyczy ona spółki zależnej Amazona - Amazon EU Sarl - która ma siedzibę w Luksemburgu i odnotowuje większość europejskich zysków Amazona. Zgodnie z metodologią przyjętą w decyzji Luksemburga Amazon EU Sarl uiszcza opłatę licencyjną dla swojej spółki matki, co zmniejsza dochody, jakie podlegałyby opodatkowaniu. _ W konsekwencji większość europejskich zysków Amazona jest wprawdzie księgowana w Luksemburgu, ale nie jest tam opodatkowana _ - powiedział Almunia na konferencji prasowej.

Komisja obawia się, że takie rozwiązanie przyznaje Amazonowi korzyści ekonomiczne, bo pozwala na płacenie mniejszych podatków niż inne spółki, które obliczają swoje zyski zgodnie z zasadami rynkowymi.

_ Władze krajowe nie mogą pozwalać wybranym spółkom na zaniżanie swoich zysków, podlegających opodatkowaniu poprzez wykorzystywanie korzystnych metod obliczeniowych _ - oświadczył Almunia. Według niego preferencyjne traktowanie spółek zależnych międzynarodowych firm to forma ukrytych dotacji.

_ Międzynarodowe firmy nie powinny wykorzystywać swojej pozycji, aby negocjować korzystne warunki podatkowe dla siebie _ - ocenił Almunia na konferencji prasowej.

Z kolei komisarz UE ds. podatków Algirdas Szemeta podkreślił, że walka ze szkodliwymi praktykami podatkowymi jest konieczna, by udało się przywrócić wzrost gospodarczy i konkurencyjność w UE. _ Fair play w dziedzinie podatków musi być regułą _ - oświadczył Szemeta, cytowany w komunikacie KE.

Komisja nie po raz pierwszy bierze pod lupę możliwe korzyści podatkowe międzynarodowych korporacji. Na początku czerwca KE otworzyła dochodzenia dotyczące decyzji w sprawie podatku dochodowego od firm, jakie wobec koncernów Apple, Starbucks i Fiat Finance and Trade podjęły Irlandia, Holandia i Luksemburg. KE zareagowała w ten sposób na doniesienia o znacznych redukcjach w podatku.

Komisja Europejska zbada, czy decyzje podatkowe krajów członkowskich nie przyznają tym koncernom _ wybiórczych korzyści _ i czy w związku z tym nie chodzi o niedozwoloną pomoc publiczną. Taka pomoc może być odzyskana.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: komisja europejska, amazon, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz