Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podatki w Polsce. Morawiecki: systemu podatkowego nie należy zmieniać za pomocą młota pneumatycznego

30
Podziel się

W Polsce nie jest potrzebna radykalna zmiana systemu podatkowego, ale należy go poprawiać - uważa wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Podatki w Polsce. Morawiecki: systemu podatkowego nie należy zmieniać za pomocą młota pneumatycznego
(Est News/LUCYNA NENOW / POLSKA PRESS)
bDAkouaJ

- W Polsce nie jest potrzebna radykalna zmiana podatków, ponieważ w kraju, który już 27 lat jest wolnym krajem i jest bardzo wiele różnych regulacji podatkowych, zmiana systemu podatkowego za pomocą - nazwijmy to tak obrazowo - za pomocą młota pneumatycznego, to nie jest właściwe podejście. Lepiej używać skalpela chirurgicznego, żeby poprawiać ten system - powiedział Morawiecki dziennikarzom w Białej Podlaskiej, gdzie uczestniczył w symbolicznym wbiciu łopaty na placu budowy mieszkań w programie Mieszkanie+. Jarosław Kaczyński jako pierwszy wbił łopatę pod nową inwestycję mieszkaniową.

Zaznaczył, że właśnie takich zmian dokonuje rząd. - Zmieniliśmy kwotę wolną od podatku dla trzech milionów podatników, tych najbardziej potrzebujących, tych przeciętnie zarabiających, ale również zmieniamy inne elementy całego systemu podatkowego - powiedział.

- W końcu "500+" to jest de facto zmiana systemu podatkowego, w tym sensie, że dajemy te pieniądze ludziom, którzy najbardziej potrzebują, dla wsparcia też programów prorodzinnych, proludnościowych - zaznaczył.

bDAkouaL

- Program tanich mieszkań może zmienić życie naszego kraju na wiele dekad przed nami - powiedział w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, że ten program jest dla niego 'absolutnie kluczowy".

Jak ocenił Morawiecki, program taniego budownictwa mieszkaniowego jest "wielką, niedokończoną rewolucją". - Można powiedzieć, niedokończoną rewolucją jeszcze z czasów Solidarności. Bo przecież demokratyzacja, czy równość szans, to jest właśnie danie szansy jak największej, możliwie największej liczbie ludzi w życiu publicznym, w życiu gospodarczym i w życiu społecznym - mówił Morawiecki.

- Ale jak ci ludzie mieliby normalnie funkcjonować, jeśli albo nie ma mieszkań, albo przez ten brak mieszkań są zmuszani de facto do emigracji zarobkowej, która staje się czasami niestety zbyt często emigracją docelową - tłumaczył.

bDAkouaR

Jak podkreślił, dzięki temu programowi Polaków będzie stać na mieszkania. - Właśnie poprzez budowę tanich mieszkań, mieszkań, które będą kosztowały za metr kwadratowy tyle, żeby potem ich cena wynajmu z możliwością dojścia do własności dawała odpowiednią perspektywę tym ludziom. Perspektywę, która ich skłoni do pozostania w kraju - powiedział.

Program Mieszkanie+, zakłada m.in. powstanie tanich mieszkań na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, w mieszkaniu na wynajem ma wynieść od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12 - 24 zł za m kw. Operacyjne prowadzenie inwestycji oraz zarządzanie wybudowanym zasobem będzie zadaniem m.in. Narodowego Operatora Mieszkaniowego. Obecnie pilotażowo tę funkcję pełni Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości, wykorzystujący swoje struktury (spółka BGK Nieruchomości, Fundusz Inwestycyjny Zamknięty).

Biała Podlaska jest pierwszym miastem, gdzie ruszy inwestycja, związana z programem Mieszkanie+. Ma powstać tam 180 nowoczesnych mieszkań.

Oprac. Izabela Trzaska

bDAkouaS
bDAkoubm
Źródło:
KOMENTARZE
(30)
wolny
4 lata temu
Morawiecki zabraliście biednym żeby dać ubogim (nie licząc groszowej kwoty wolnej zabranej najbogatszym). Najbogatszych nie ruszyliście i dalej żyją w dostatku płacąc śmiesznie niskie podatki. Podatki w Polsce są degresywne jak już sam to wcześniej stwierdziłeś i to miało być zmienione! Prezesi firm, członkowie rad nadzorczych itp.. zarabiający miliony po przekroczeniu 127 tys. dochodu przestają płacić składki na ZUS! Ich faktyczne składki na ZUS wynoszą ułamki procenta od ich dochodów a my wszyscy płacimy co najmniej 19,5 procenta składek + to co płaci pracodawca za pracownika. To łajdacki skandal! Tak ma zostać? 40% mężczyzn nie dożywa do emerytury (do 65 lat) i wszystkie ich składki w ZUSie przepadają. ZUS jest podatkiem bo nie jest dziedziczony a wszystko przepada gdy ktoś umrze. Morawiecki jak chcesz sie uczyć od najmądrzejszych to zobacz jak wyglądają podatki w Izraelu! W Izraelu obowiązują wysokie podatki dochodowe i wysokie jest obciążenie pracy obowiązkowymi składkami społecznymi. Skala podatku od dochodów osobistych jest skrajnie progresywna. Od 10 procent do 48 procent. Nowy 50-procentowy próg wprowadzono w 2013 roku od dochodów powyżej 811 572 szekli (prawie 700 tysięcy zł) rocznie. Ale jest też dość wysoka kwota wolna od podatku, która wynosi 62 400 szekli (53 760 zł) rocznie. Dla porównania w Polsce kwota wolna wynosi… 3091 zł, czyli ta izraelska jest ponad 17 razy wyższa! Składka na tamtejszy fundusz pracy wynosi od 3,85 procent do 13,5 procent, a składka zdrowotna – 3,1-5 procent. Dodatkowo składka emerytalna – 10 procent i fundusz wypadkowy – 5 procent. Te ostatnie składki po połowie płacą pracodawca i pracownik. Indywidualny podatek dochodowy Wysokość indywidualnego podatku dochodowego (PIT) dla osób zatrudnionych i prowadzących samodzielną działalność gospodarczą w Izraelu jest następujący: 10% od miesięcznych dochodów do 5.280 ILS; 14% od dochodu od 5.281 ILS do 9.010 ILS; 21% od dochodu od 9.011 ILS do 14.000 ILS; 31% od dochodu od 14.001 ILS do 20.000 ILS; 34% od dochodu od 20.001 ILS do 41.830 ILS; 48% od dochodu od 41.831 ILS do 67.630 ILS; 50% od dochodu powyżej 67.630 ILS. W przypadku innych pasywnych przychodów, takich jak wynajem mieszkań przez osoby w wieku poniżej 60 lat, przedziały podatkowe poniżej 31% nie są dostępne. W odniesieniu do dywidend, odsetek i innych dochodów kapitałowych uzyskiwanych przez osoby indywidualne, stosowany jest podatek liniowy: 25%-27% jeśli beneficjent posiada mniej niż 10% płatnika i 30%-50% jeśli posiada co najmniej 10% płatnika. Kwota wolna od podatku, która wynosi 62 400 szekli (53 760 zł) rocznie! • 1 USD - 3,53 ILS • 1 EUR - 4,77 ILS • 1 PLN - 1,14 ILS W Czechach kwoty wolnej teoretycznie nie ma, ale jest ulga pozwalająca od kwoty należnego podatku odjąć niecałe 25 tys. koron czeskich, czyli ok. 4000 zł. W praktyce daje to dokładnie to samo co kwota wolna 166 667 CZK, czyli trochę ponad 26 600 zł. Do tego waloryzowane jest to co roku. Można? Można!!!!!!!
wolny
4 lata temu
Morawiecki zabraliście biednym żeby dać ubogim a najbogatszych nie ruszyliście. Wstyd!!!
emerytka 102
4 lata temu
A co ten historyk potrafi dobrego zrobi? Tatuś mu załatwił robotę w banku. Tam się obżarł jak dzika świnia i teraz przyszedł posiedzieć trochę w rządzie. Co mu szkodzi pobawić się trochę władzą. Przecież jeżeli nawet coś spieprzy to i tak za to nie poniesie odpowiedzialności. I tak się rządzi w tym kraiku od 27 lat a społeczeństwo coraz biedniejsze.
bDAkoubn
menda
4 lata temu
Ten facet to chyba V kolumna w PISiu i w dodatku lobbysta korporacyjno-bankowy. Dziwnym trafem lichwiarzom jeszcze żadna krzywda się nie stała, mimo buńczucznych zapowiedzi przed wyborami.
lajkonik
4 lata temu
ciekawe co jeszcze tem mistrzunio wymysli, zmieniać, nie zmieniać, jestem za a nawet przeciw, lajkonik pierwszej kategorii
...
Następna strona