Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podatki w Polsce. Morawiecki: systemu podatkowego nie należy zmieniać za pomocą młota pneumatycznego

30
Podziel się:

W Polsce nie jest potrzebna radykalna zmiana systemu podatkowego, ale należy go poprawiać - uważa wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Podatki w Polsce. Morawiecki: systemu podatkowego nie należy zmieniać za pomocą młota pneumatycznego
(Est News/LUCYNA NENOW / POLSKA PRESS)

- W Polsce nie jest potrzebna radykalna zmiana podatków, ponieważ w kraju, który już 27 lat jest wolnym krajem i jest bardzo wiele różnych regulacji podatkowych, zmiana systemu podatkowego za pomocą - nazwijmy to tak obrazowo - za pomocą młota pneumatycznego, to nie jest właściwe podejście. Lepiej używać skalpela chirurgicznego, żeby poprawiać ten system - powiedział Morawiecki dziennikarzom w Białej Podlaskiej, gdzie uczestniczył w symbolicznym wbiciu łopaty na placu budowy mieszkań w programie Mieszkanie+. Jarosław Kaczyński jako pierwszy wbił łopatę pod nową inwestycję mieszkaniową.

Zaznaczył, że właśnie takich zmian dokonuje rząd. - Zmieniliśmy kwotę wolną od podatku dla trzech milionów podatników, tych najbardziej potrzebujących, tych przeciętnie zarabiających, ale również zmieniamy inne elementy całego systemu podatkowego - powiedział.

- W końcu "500+" to jest de facto zmiana systemu podatkowego, w tym sensie, że dajemy te pieniądze ludziom, którzy najbardziej potrzebują, dla wsparcia też programów prorodzinnych, proludnościowych - zaznaczył.

- Program tanich mieszkań może zmienić życie naszego kraju na wiele dekad przed nami - powiedział w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, że ten program jest dla niego 'absolutnie kluczowy".

Jak ocenił Morawiecki, program taniego budownictwa mieszkaniowego jest "wielką, niedokończoną rewolucją". - Można powiedzieć, niedokończoną rewolucją jeszcze z czasów Solidarności. Bo przecież demokratyzacja, czy równość szans, to jest właśnie danie szansy jak największej, możliwie największej liczbie ludzi w życiu publicznym, w życiu gospodarczym i w życiu społecznym - mówił Morawiecki.

- Ale jak ci ludzie mieliby normalnie funkcjonować, jeśli albo nie ma mieszkań, albo przez ten brak mieszkań są zmuszani de facto do emigracji zarobkowej, która staje się czasami niestety zbyt często emigracją docelową - tłumaczył.

Jak podkreślił, dzięki temu programowi Polaków będzie stać na mieszkania. - Właśnie poprzez budowę tanich mieszkań, mieszkań, które będą kosztowały za metr kwadratowy tyle, żeby potem ich cena wynajmu z możliwością dojścia do własności dawała odpowiednią perspektywę tym ludziom. Perspektywę, która ich skłoni do pozostania w kraju - powiedział.

Program Mieszkanie+, zakłada m.in. powstanie tanich mieszkań na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, w mieszkaniu na wynajem ma wynieść od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12 - 24 zł za m kw. Operacyjne prowadzenie inwestycji oraz zarządzanie wybudowanym zasobem będzie zadaniem m.in. Narodowego Operatora Mieszkaniowego. Obecnie pilotażowo tę funkcję pełni Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości, wykorzystujący swoje struktury (spółka BGK Nieruchomości, Fundusz Inwestycyjny Zamknięty).

Biała Podlaska jest pierwszym miastem, gdzie ruszy inwestycja, związana z programem Mieszkanie+. Ma powstać tam 180 nowoczesnych mieszkań.

Oprac. Izabela Trzaska

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(30)
Panie Morawie...
5 lata temu
dlaczego ludzie pracują? No dla pieniędzy, dajcie im przyzwoite zarobki, a oni sobie już te swoje dzieci sami wychowają i na swoje emerytury uciułają
Panie Morawie...
5 lata temu
ja też mam plan jak znaleźć kasę dla emerytów, zwłaszcza tych, którzy przepracowali ponad połowę swojego życia - rozwalić senat, zmniejszyć liczbę posłów, zmniejszyć dotację do partii świeckich i kościelnych i dołożyć to do emerytur, oczywiście z pominięciem tych prezydenckich
ryszard
5 lata temu
Szanowny Panie Morawiecki,wcześniejsze emerytury można finansować bez dodatkowych strat. Mam kilka pomysłów. z poważaniem Ryszard B
zigor
5 lata temu
A to po to prezydent kupił młot do wyburzania, za nasze pieniądze.
Marianna
5 lata temu
46odbijajac od tematu, warto czasem pochodzić po necie, wejdz, maja tylko 5000 sztuk, bit.ly/2ipIqHg, w koncu naprawili swoj blad
...
Następna strona