Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Państwowe spółki inwestują w akcje Polimeksu

7
Podziel się:

W puli jest 150 milionów akcji wartych do 300 milionów złotych.

Państwowe spółki inwestują w akcje Polimeksu
(Waclaw Klag/REPORTER)
bEDIGbDp

Spółki Energa, Enea, PGE i PGNiG na podstawie warunkowej umowy zobowiązały się kupić 150 mln nowych akcji budowlanej grupy Polimex-Mostostal. Dzięki temu pozyska ona 300 mln zł, które posłużą dalszej restrukturyzacji.

Polimex-Mostostal jest firmą inżynieryjno-budowlaną, aktywną na rynku od 1945 roku. Realizuje usługi na zasadach generalnego wykonawstwa dla wielu branż przemysłu, w tym energetyki, chemii, przemysłu rafineryjno-petrochemicznego czy ochrony środowiska.

W ostatnich latach Polimeks miał duże problemy. W związku z tym ciągle w spółce prowadzone są zmiany, mające na celu uzdrowienie sytuacji. W środę Sąd Rejonowy w Gliwicach wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości jednej ze spółek zależnych - Polimex Engineering. Oprócz zmian organizacyjnych w ramach grupy, konieczne było dokapitalizowanie jej.

bEDIGbDr

Podpisana właśnie umowa pozwoli Polimeksowi pozyskać do 300 mln zł. Finansującymi są duże koncerny sektora energetycznego, których udziałowcem jest skarb państwa. Mowa o PGNiG Technologie, PGE, Enei i Enerdze, które w zamian otrzymają po 37,5 mln akcji, przejmując kontrolę nad budowlaną spółką.

Wcześniej zgodę na przeprowadzenie transakcji wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Podpisana umowa inwestycyjna ma na razie charakter warunkowy. Jej ostateczna realizacja zależy od spełnienia kilku warunków. Wśród nich jest zawarcie wiążącego porozumienia pomiędzy Polimex, Towarzystwem Finansowym Silesia (TFS) oraz wierzycielami finansowymi Polimex, w którym uregulowane zostaną m.in. zasady restrukturyzacji zobowiązań finansowych.

Oprócz tego musi dojść m.in. do zawarcia przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP) i TFS umowy zobowiązującej do transakcji sprzedaży 146 obligacji zamiennych serii A wyemitowanych przez Polimex. Wymagane są też zmiany w statucie spółki i składzie rady nadzorczej.

bEDIGbDx

Pod koniec grudnia spółki Energa wraz z Enea, PGE i PGNiG zawarły z Polimex-Mostostal list intencyjny, w którym wyraziły zamiar rozważenia potencjalnej inwestycji w Polimex oraz na podstawie którego przystąpiły do rozmów z Polimeksem, mających na celu wypracowanie szczegółowych parametrów transakcji.

Ponadto akcjonariusze Polimeksu-Mostostalu zdecydowali o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki o kwotę do 300 mln zł poprzez emisję do 150 mln akcji zwykłych na okaziciela serii T o wartości nominalnej 2 zł.

Grupa kapitałowa Enea prowadzi działalność głównie w obszarze obrotu energią elektryczną, dystrybucji energii elektrycznej, wytwarzania energii elektrycznej i ciepła oraz produkcji i sprzedaży węgla. Ponad połowa jej udziałów (51,5 proc.) należy do skarbu państwa.

Tyle samo akcji ma skarb państwa w Enerdze, która przede wszystkim prowadzi działalność w segmencie dystrybucji energii elektrycznej, wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz w elektrowniach konwencjonalnych i elektrociepłowniach, dystrybucji ciepła oraz działalność związaną z obrotem energią elektryczną.

bEDIGbDy

Jednym z inwestorów jest też Polska Grupa Energetyczna (57,4 proc. akcji w rękach skarbu państwa). Spółki należące do grupy zajmują się głównie wytwarzaniem, obrotem hurtowym, sprzedażą detaliczną i dystrybucją energii elektrycznej oraz wydobyciem węgla.

Największy udział państwa jest w PGNIG (70 proc. udziałów). Grupa koncentruje się głównie poszukiwaniem i eksploatacją złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, importem, magazynowaniem oraz sprzedażą paliw gazowych, a także obrotem energią elektryczną.

bEDIGbDS
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(7)
observer
5 lata temu
Uważam, że równolegle z dokapitalizowaniem Polimexu powinien z urzędu ruszyć proces o ustalenie winnych i odzyskanie środków wyprowadzonych z tej Spółki.
Xyz
5 lata temu
Czemu używacie takiego wiejskiego zdjęcia z brudnymi to robolami?
Obywatel RP
5 lata temu
Panie Kurski. Tak jak za PO powtarzam teraz. TVP jest spółką akcyjną. Nie podpisywałem z tą firmą żadnej umowy i nie mam zamiaru opłacać za nic cwaniaków. Dla was reklamy są ważniejsze niż Hymn Polski. Komentatorzy sportowi to zera , po jakie licho jest ich dwóch. Kłapią bez sensu składu i ładu. Programy zaczynają się praktycznie zawsze z kilkominutowym opóźnieniem. Widza należy szanować. Jak pan to zmieni to możemy poważnie rozmawiać.
bEDIGbDT
Zuzka
5 lata temu
Przekładanie z kieszeni do kieszeni naszych pieniędzy to dobrze? A niby skąd państwowe firmy mają kasę? I jeśli "zainwestują" w inną firmę (czytaj dadzą dotację bezzwrotną), to panstwo nie dostanie pieniędzy na socjał. No chyba, e to czysto wirtualny deal.
jaskol
5 lata temu
Dlaczego ukrywa sie, ze zmuszono znowu banki do kupna obligacji z wykupem tychze na lata 2021-2023? Sa to PKO BP, PEKAO SA, BZ WBK, BOS, Jakis PKO Parasolowy FIO-pierwszy raz o takim czyms slysze, Milenium, ARP SA, BTK-Bankowe towarzystwo kapitalowe-tez pierwszy raz slysze. Przeciez te obligacje przenigdy nie zostana wykupione. Ci, ktorzy przejma wladze po pisie nie podniosa Polski z ruiny nigdy. Wtedy zaczna upadac banki, ktore teraz zmuszono do zainwestowania w polimex-mostostal. Dlaczego dopiero ma nastapic wykup obligacji jak juz pisu nie bedzie? Oj, zobaczycie co to bedzie. Strach sie bac. Bedzie gorzej niz w Grecji czy na Bialorusi. Madrzy juz przenosza kase z bankow w skarpete.