Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polscy górnicy w Czechach na razie nie stracą pracy

0
Podziel się:

Polscy górnicy pracujący w Czechach nie stracą zatrudnienia. Koncern OKD wycofał się z pomysłu natychmiastowego zamknięcia wszystkich kopalń węgla kamiennego. Poinformował o tym nowy zarząd firmy podczas spotkania z górniczymi związkami zawodowymi.

Polscy górnicy w Czechach na razie nie stracą pracy
(pixabay/ CC0 Public Domain)
bEKwxKgl

Zagrożenie likwidacją pojawiło się pod koniec zeszłego roku. Wtedy ówczesny zarząd OKD zagroził, że jeśli rząd nie dofinansuje spółki, to w tym roku zostaną zlikwidowane wszystkie należące do firmy kopalnie. Po fiasku rozmów główny udziałowiec Zdenek Bakala oddał swoje akcje współwłaścicielom. To pozwoliło na dalsze negocjacje z rządem.

Nowe kierownictwo nie ukrywa, że zamknięcie kopalń będzie konieczne, ale chce maksymalnie odsunąć je w czasie. Dramatyczna sytuacja firmy jest następstwem złego zarządzania i niskich cen węgla.

W OKD przy wydobyciu węgla w okolicach Ostrawy pracuje blisko 18 tysięcy ludzi. Wśród nich ponad dwa tysiące to Polacy, którzy codziennie dojeżdżają do pracy z okolic Bielska-Białej. Są to górnicy, którzy odeszli bądź zostali zwolnieni z likwidowanych polskich kopalń.

bEKwxKgn

Czeski rząd przygotowuje program pomocowy dla pracowników OKD, nie będzie on jednak obejmować Polaków, ponieważ mieszkają oni poza terytorium Czech.

bEKwxKgO
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)