Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

WAŻNE:
Zarobki w Polsce rozczarowały. GUS podał dane

Polska branża bitcoin domaga się zwolnienia kryptowalut z podatku. Pisze do Ministerstwa Finansów

Polska branża bitcoin domaga się zwolnienia kryptowalut z podatku. Pisze do Ministerstwa Finansów

Branża chce "wyważenia interesów Skarbu Państwa i podmiotów zajmujących się kryptowalutami". Fot. PHILIPPE LOPEZ/AFP/EastNews
Branża chce "wyważenia interesów Skarbu Państwa i podmiotów zajmujących się kryptowalutami".

Polskie Stowarzyszenie Bitcoin domaga się od Ministerstwa Finansów zwolnienia kryptowalut z podatku od czynności cywilnoprawnych, abolicji za minione lata, a także wydania interpretacji ogólnej, według której kryptowaluty nie są prawem majątkowym.

Przedstawiciele polskiej branży bitcoin w tym tygodniu wysłali do resortu finansów propozycje legislacyjne, które mają rozwiązać problem niepewności co do zasad opodatkowania transakcji kryptowalutowych.

"Aktywnie działamy w grupie roboczej ds. Blockchain, ICO i kryptowalut przy Komisji Nadzoru
Finansowego" - podkreśla stowarzyszenie. "Wraz z grupą ekspertów, opracowaliśmy propozycje zmian w zakresie ustaw podatkowych".

Wideo: Ministerstwo Finansów ma problem z kryptowalutami

 

 

Oprócz zwolnienia kryptowalut z podatku od czynności cywilnoprawnych, Polskie Stowarzyszenie Bitcoin oczekuje także wprowadzenie zmian w przepisach o podatku dochodowym, które "wyważą interesy podmiotów zajmujących się kryptowalutami oraz interesy Skarbu Państwa".

"Żywimy nadzieję, że nasze propozycje zyskają aprobatę przedstawicieli Ministerstwa Finansów i staną się podstawą dla powstających obecnie przepisów regulujących rynek walut cyfrowych w Polsce" - napisało stowarzyszenie.

Polskie Stowarzyszenie Bitcoin w maju wezwało branżę do powołania izby gospodarczej zrzeszającej firmy zajmujące się handlem kryptowalutami. Głównymi celami izby miałoby być uregulowanie kwestii prawnych dotyczących kryptowalut, tokenów i blockchaina oraz obrona interesów podmiotów działających na tym rynku w Polsce.

"Obecna sytuacja wymaga od nas oraz innych podmiotów na rynku połączenia sił i współdziałania. Dlatego na naszym ostatnim zebraniu walnym podjęliśmy jednogłośnie uchwałę o współpracy z fundacją Trading Jam Session oraz innymi osobami oraz firmami, które rozpoczęły już prace nad założeniem izby" - napisało stowarzyszenie w liście otwartym do branży.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
krzyseik
2018-07-20 14:33
Bezczelne typy. Jak nawet taki pomysł mógł się zrodzić w ich umysłach. Zwolnienia z podatków chcą bo się nie mogą nachapać.
Sylwester j/ps
2018-07-19 21:40
Witam
Zainwestowałen sporą sumę na początku 2017 roku jeszcze jak BTC oscylował w granicach 2 koła $.
I mam zasadnicze pytanie . Ja zapłaciłem z wypłaty netto z którego mi Państwo zabiera miesiąc w miesiąc 33-34 % z mojej wypłaty. Na jakiej zasadzie mogą mi zabrać mój zysk lub odsetek gdybym w tej chwili chciał wypłacić skoro obliguje moją ciężko zarobioną gotówką juz dawno opodatkowaną. Od tego są giełdy - tj. one wprowadzają swoje zasady dają limity itd. i przedewszytkim prowadzą działalność i płacą podatki.
CzytaZeZrozumieniem
2018-07-19 19:42
Caly bonus kryptowalut jest taki ze nikt nie wie ze to wlasnie Ty je masz... Bez przelewow bankowych. Tylko gotowka. I moga nawet 100% podatku nalozyc.
Pokaż wszystkie komentarze (10)