Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska ma nowy rodzaj pieniądza - Billon. Właśnie ruszyły jego publiczne testy

0
Podziel się:

Jak twierdzą założyciele Billony ich system płatności będzie pierwszą na świecie cyfrową gotówką. Pierwsze testy nastąpiły w maju, ale od tygodnia trwa już otwarty pilotaż systemu, dzięki czemu każdy może Billona mieć na swojej komórce. Na czym polega rewolucyjność tej metody płatności?

Polska ma nowy rodzaj pieniądza - Billon. Właśnie ruszyły jego publiczne testy

Jak twierdzą założyciele Billona, ich system płatności będzie pierwszą na świecie cyfrową gotówką. Pierwsze testy nastąpiły w maju, ale od tygodnia trwa już otwarty pilotaż systemu. Dzięki temu każdy może Billona mieć na swojej komórce. Na czym polega rewolucyjność tej metody płatności?

Jak mówią jego twórcy, to jedyny kryptograficznie zabezpieczony i działający w rozproszonej bazie danych system płatności. Jego mechanizm działania przypomina nieco słynnego bitcoina. Podstawowa różnica, to jednak całkowita legalność. Billon będzie emitowany przez banki.

I to one będą na tym mogły w głównej mierze skorzystać. Billon ma być bowiem tak bezpieczny, że niepotrzebne w bankach będą rzesze informatyków. Do tego polska technologia sprawia, że pieniądze przepływają bez pośredników, czyli nikt nie pobiera żadnej opłaty manipulacyjnej tak jak jest to w przypadku kart kredytowych czy opłat realizowanych przy pomocy transakcji internetowych.

- Nasza technologia jest rewolucyjnym usprawnieniem systemów bankowych i płatniczych, bo radykalnie aż o 90 proc. obniża koszty banków i sprzedawców. Billon umożliwia płacenie nawet ludziom bez konta lub karty - mówi Dawid Putts, który zainwestował w Billona. Wcześniej był współtwórcą Inteligo.

Za projektem stoją też Andrzej Horoszczak (wiele lat pracował w amerykańskich bankach), Maciej Łuczak (były menadżer w Mastercard) oraz Robert Kałuża (pracował dla Orange)
. To oni od dwóch lat prowadzą startup.

Jak twierdzą, banki i firmy płatnicze mają już dość centralnego przetwarzania danych. Łatwiej sprawić, żeby e-pieniądz był rozproszony. Zupełnie jak papierowa gotówka. Różnica? Zamiast portfela służyć do trzymania Billonu ma dowolny nośnik danych. Najlepiej telefon, na którym zainstalowano aplikację.

Na razie Billonem będzie współpracować z Alior Bankiem oraz Plus Bankiem. Firma podpisała też umowę z agentem rozliczeniowym eCard.

Jak będzie można dostać Billon? Nową walutę, a tak naprawdę to po prostu inną metodę płatności, będzie można zakupić w banku, robiąc przelew na specjalny "billonowy" rachunek . Dodatkowo Billon dostępny będzie w 15 tys. punktów handlowych – złotówki na cyfrowy pieniądz będzie można w nich wymienić podobnie jak doładowuje się konto telefonu.

Samo wejście do systemu i wymiana złotówek na Billon będzie bezpłatne. Podobnie jak płacenie nimi. Jednak jeśli ktoś będzie chciał zrezygnować z Billonu na rzecz złotówek, będzie musiał zapłacić prowizję. Warto pamiętać, że ta e-gotówka nie będzie miała zmiennego kursu. Jej wartość będzie 1 do 1 skorelowana ze złotówką.

- Billon jest otworzeniem się na te 10 milionów Polaków o których, do tej pory, tradycyjne banki zapomniały, a którzy też chcą płacić elektronicznie. Na przykład 9 z 10 nastolatków nie ma konta bankowego ani własnej karty płatniczej - mówi Andrzej Horoszczak, prezes firmy Billon.

W najbliższych miesiącach firma Billon przy współpracy ze swoim partnerami będzie stopniowo pokazywać zastosowania technologii w obszarach gdzie tradycyjne systemy płatnicze nie potrafią należycie spełnić swojej roli. Nie podano daty zakończenia testów i ostatecznego wdrożenia e-gotówki.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)