Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

GUS:
Przemysł w górę najszybciej w tym roku

Import dogania eksport. Rośnie zainteresowanie produktami ze Wschodu

Import dogania eksport. Rośnie zainteresowanie produktami ze Wschodu

Poza Niemcami, które są naszym głównym partnerem handlowym, Polska otworzyła się na rynki wschodnie. Fot. Bartosz Wawryszuk
Poza Niemcami, które są naszym głównym partnerem handlowym, Polska otworzyła się na rynki wschodnie.

Rosnący apetyt Polski na zagraniczne dobra nie dziwi. Zaskakiwać jednak może, że do gustu przypadły nam produkty ze Wschodu - podaje wtorkowy "Puls Biznesu".

Wzrost PKB w okolicach 4 proc. r/r w pierwszym i drugim kwartale, realne szanse na utrzymanie podobnego tempa w skali całego roku, rekordowe wyniki badań nastrojów konsumentów... Co prawda nie wszystkie mechanizmy w polskiej gospodarce funkcjonują bez zarzutu, ale nie ulega wątpliwości, że ogólna sytuacja makroekonomiczna przedstawia się korzystnie. Natomiast dobra koniunktura gospodarcza i wyjątkowo silna konsumpcja prywatna to podstawowe przesłanki wzrostu zainteresowania, a nawet więcej - zapotrzebowania na produkty z importu - czytamy w gazecie.

Z najnowszych danych GUS wynika, że od stycznia do lipca 2017 roku zaimportowaliśmy towary wartości 489, 4 mld zł (w cenach bieżących), podczas gdy wyeksportowaliśmy za równowartość 492, 2 mld zł. Tym samym saldo handlowe utrzymało się 2,8 mld nad kreską, ale porównywanie go ze stanem sprzed roku (13,6 mld zł) czy nawet miesiąca (na półmetku tego roku nadwyżka wynosiła 4,2 mld zł) jednoznacznie wskazuje, w którym kierunku będzie podążać - pisze "Puls Biznesu".

Niespodzianką jest, że nie poza Niemcami, które są naszym głównym partnerem handlowym, Polska otworzyła się na rynki wschodnie. Zwiększyliśmy wymianę handlową z krajami Europy Wschodniej, głównie z Rosją. W okresie styczeń-lipiec w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku jej udział w eksporcie wzrósł o 0,3 pkt proc. i wyniósł 3 proc. Import wzrósł o 0,9 pkt proc. i wyniósł 6,5 proc.

Zobacz także: Wiedzą o tobie wszystko. Jak sklepy śledzą smartfony klientów?

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Observateur
2017-09-12 17:11
Ze wschodnich towarow Polacy upodobali sobie szczegolnie rope nafowa, ktora ostatnio podrozala. Stad glownie ten wzrost importu.
Mateusz
2017-09-12 15:40
Ktoś myślał jak to pisała? Spada przemyt ropy a zapotrzebowanie rośnie to co się dziwić że nagle import skoczył.
kkkk
2017-09-12 11:58
artykul z kategorii fake news. jak wiadomo cena ropy poszła w gore wiec placimy za rope wiecej a kupujemy od Rosji. Autor tego nie wie?
Pokaż wszystkie komentarze (6)