Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Doświadczenie zawodowe. Co dobrze wygląda w CV?

5
Podziel się:

Wielu łowców głów doradza zmianę pracy co 3-5 lat, by zdobyć tak cenioną różnorodność doświadczeń. Jednak czasem łatwiej o to bez zmiany pracy - pisze "Rzeczpospolita".

Doświadczenie zawodowe. Co dobrze wygląda w CV?
(baranq/Shutterstock)

Średni staż pracy polskiego pracownika to niespełna cztery lata. Tak przynajmniej można szacować na podstawie wyników Monitora Rynku Pracy agencji zatrudnienia Randstad, według których w III kwartale 26 proc. Polaków zmieniło pracodawcę.

Biorąc pod uwagę średnią z trzech kwartałów, ten odsetek sięga 27 proc., co oznacza, że przeciętny pracownik mieści się w widełkach określonych w regule powtarzanej przez wielu rekruterów.

Według tej reguły, trzy do pięciu lat to optymalny czas pracy w jednej firmie, a dłuższy staż nie najlepiej wygląda w CV. Eksperci zwracają uwagę, że dwa lata wystarczą, by zdobyć ok. 80 proc. wiedzy potrzebnej na danym stanowisku, więc po trzech latach warto zacząć szukać możliwości nauczenia się czegoś nowego.

Zaznaczają jednak, że nie chodzi wyłącznie o naukę w nowej firmie. Niekiedy większą zmianą może być nowa funkcja w tej samej organizacji.

praca
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
pracownik
7 lat temu
W Polsce w większości przypadków wygląda to tak. Przychodzi Kowalski (K) do szefa (S) K: Szefie od dawna nie miałem podwyżki a moje doświadczenie rośnie, mam co raz więcej obowiązków i z wszystkich wzorowo się wywiązuję a mimo to moja pensja stoi w miejscu to nie w porządku. S: Wiem Kowalski i uważam że zasługujesz na podwyżkę ale w tej chwili nie mogę Ci jej dać bo ... (długa lista absurdalnych powodów włącznie z wpływem promieniowania kosmicznego itd) Po kilku miesiącach Kowalski przychodzi do szefa i mówi: K: Szefie odchodzę bo konkurencja zaoferowała mi więcej. Na to szef S: Kowalski właśnie miałem Ci powiedzieć że od przyszłego miesiąca dostaniesz podwyżkę o którą od dawna prosiłeś ! W tym momencie są dwa scenariusze: a) Kowalski mówi szefowi że za późno i odchodzi a szef zostaje z przysłowiową "ręką w nocniku" bo stracił dobrego doświadczonego pracownika b) Kowalski zostaje i podwyżki albo nie dostaje albo dostaje mniej niż liczył i za jakiś czas sytuacja się powtarza
ja
7 lat temu
o wszystkim decyduje to jakie mamy umiejętności i nawyki. Powinniśmy inwestować w siebie i uczyć się cały czas, by nie okazało się, że niewiele mamy do zaoferowania. Kto wtedy będzie chciał z nami gadać i zatrudnić choćby po znajomości? Stąd pomysł na książkę "Co robić, by zawsze mieć pracę i wiecej zarabiać".
anna
7 lat temu
jaka zmiana pracy? z pracownika produkcji w jednej firmie chińskiej'do innej firmy japońskiej na pracownika produkcji? tania siła robocza? za najniższą krajową i to zatrudnienie przez pośrednika na czas ciągle ograniczony?? zero pewności zatrudnienia,zero awansu,zero podwyżek,zero... zero.... NUL! NUL!!
bezrobony
7 lat temu
Ale z czego mam zmienić w Pisolandii z 1850 brutto na 2000zł brutto ?? To wciąż za mało żeby w ogóle pracować a nie mowie zmieniać . Nierobom spod sklepu dali po 500 za darmo a tym co pracują i utrzymują skarb państwa i tych nierobów także 150 zł brutto bo tyle gdzieś będzie więcej od nowego roku za płacę minimalną. To masz 100zł na rękę brawo tak trzymać po sprawiedliwośći :) Niestety ja do korytka do nie dołożę kraje Uni mi więcej zapłacą :)
wiem co to pr...
7 lat temu
Najlepsza podwyzka jest zawsze przy zmianie pracodawcy. Awans w firmie jest zawsze trudniejszy i z mniejsza podwyzka.