Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE:
Dane GUS o PKB. Spowolnienie w gospodarce

Pracownicze plany kapitałowe mają szansę upowszechnić się wśród mniej zarabiających. Paweł Borys optymistą

Pracownicze plany kapitałowe mają szansę upowszechnić się wśród mniej zarabiających. Paweł Borys optymistą

- Celem planów kapitałowych jest zwiększenie bezpieczeństwa finansowego Polaków - zapewnia Paweł Borys. Fot. Andrzej Hulimka/REPORTER/EAST NEWS
- Celem planów kapitałowych jest zwiększenie bezpieczeństwa finansowego Polaków - zapewnia Paweł Borys.

Pracownicze plany kapitałowe mają szansę upowszechnić się wśród osób mniej zarabiających. Pomóc w tym mają między innymi dopłaty kwotowe - stwierdził we wtorek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

- Celem planów kapitałowych jest zwiększenie bezpieczeństwa finansowego Polaków, aby zapewnić wzrost oszczędności na starość - powiedział Borys podczas konferencji poświęconej PPK.

Według niego nie oszczędzamy i nie gromadzimy obecnie kapitału na wystarczającym poziomie.

- Próby dotyczące indywidualnych kont emerytalnych czy indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego właściwie się nie powiodły. Projekt ustawy o PPK nie dotyczy wyłącznie rozwiązań dla pracowników. Znajduje się w nim również zapis dotyczący odpisu na IKZE dla prowadzących działalność gospodarczą, którzy znajdą się poza tym systemem - dodał.

Borys wskazał, że PPK to system możliwie prosty, powszechny, przyjazny dla oszczędzających i z gwarancją prywatności zgromadzonych oszczędności. - Te środki uczestnik programu będzie mógł wypłacić praktycznie w każdej chwili bez strat. Dotyczy to przede wszystkim składki wpłacanej przez samego pracownika - powiedział prezes.

Zobacz też: Niska składka to niska emerytura. Prezes ZUS nie zostawia złudzeń

Borys zwrócił uwagę, że jest to system wspierający także mniej zarabiających, bo forma dopłat ze strony państwa ma charakter kwotowy i jednocześnie jest ona progresywna. - Osoby mniej zarabiające otrzymają wyższą dopłatę niż ci, którzy zarabiają lepiej - dodał.

Podkreślił, że jest to system, który ma szansę upowszechnić się wśród osób mniej zarabiających.

- PPK jest to pierwsza propozycja w Polsce, która ma szansę upowszechnić tego typu system. W przypadku ustawy o PPK, mamy bardzo dużo uwag, ale uwag o charakterze przede wszystkim konstruktywnym - powiedziała zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego w MF Katarzyna Przewalska.

Borys odniósł się również do opinii, że tylko Polski Fundusz Rozwoju ma zarządzać środkami w początkowym okresie wdrożenia PPK. Jak wyjaśnił, od początku do programu mają zostać dopuszczone wszystkie komercyjne instytucje.

Jego zdaniem w przypadku PPK koszty dla pracodawcy są niższe niż przy pracowniczych programach emerytalnych, przy zachowaniu tych samych gwarancji prywatności zgromadzonych środków, co w PPE.

Projekt ustawy o PPK zakłada, że nowe rozwiązania będą wprowadzane etapami. Kolejność tworzenia PPK będzie uzależniona od wielkości lub typu pracodawcy. Najwcześniej, bo z początkiem 2019 r., do PPK mają przystąpić najwięksi pracodawcy, zatrudniający powyżej 250 pracowników. Najpóźniej, bo w połowie 2020 r., małe firmy oraz jednostki sektora finansów publicznych.

Instytucjami obsługującymi PPK będą towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Obowiązywać będzie limit 15 proc. udziału w rynku PPK, do którego TFI będą mogły pobierać 0,6 proc. opłaty od aktywów.

ISB
Czytaj także
Polecane galerie
sink
2018-05-14 12:51
polscy ekonomisci do lopaty takie jest zalozenie ciezko pracujacego ludu bo to przez nich jest bieda w polsce i zlodziejstwo
sik
2018-05-14 12:49
dlaczego chorym ludziom w POLSCE daje sie prawo glosu i mozliwosci pisania ksiazek jak ma zaoszczedzic biedny polak ze swojej marnej pensji i zlodziejskiej umowy o prace jak wiadomo szary czlowiek by zyc musi pracowac by utrzymac siebie i rodzine
Polak
2018-03-29 19:38
Wydoją następnych
Pokaż wszystkie komentarze (72)