Notowania

program 500 plus
17.02.2016 12:13

Prezydent podpisał Program Rodzina 500 plus. Opozycja: "dzieci podzielono na lepsze i gorsze"

Dziękuję premier Szydło i minister Rafalskiej za zrealizowanie zobowiązania wobec Polaków - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News/Bartosz Krupa)

Dziękuję premier Szydło i minister Rafalskiej za zrealizowanie zobowiązania wobec Polaków - powiedział Andrzej Duda. Prezydent podpisał ustawę z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Nie brak słów krytyki ze strony opozycji.

aktualizacja 16:13

Duda przypomniał, że w kampanii przed wyborami prezydenckimi zapowiadał, że ten program zostanie zrealizowany.

- Poprzedni rząd mówił do mnie - nie zrealizujemy tego programu, bo ten program się nie nadaje do zrealizowania. Ja powiedziałem: nie chcę takiej Polski, w której w kółko słyszę "nie da się, nie da się". Ten program na pewno da się zrealizować, jeżeli nie ten, to wierzę, że zrealizuje go przyszły rząd. I oto, proszę państwa, właśnie rząd na czele z panią premier Beatą Szydło, gdzie ministrem rodziny jest pani minister Elżbieta Rafalska, i ten rząd wspólnie ze mną jako prezydentem RP właśnie dzisiaj rozpoczyna wdrażanie tego programu - powiedział Duda.

- To jest dla mnie niezwykle radosny dzień, ponieważ po raz pierwszy od 1989 roku powstaje i dziś zostanie zakończony proces legislacyjny ustawy, która rzeczywiście oznacza wsparcie ze strony polskiego państwa dla tych, którzy są w naszym kraju najważniejsi, dla rodzin, które mają dzieci - mówił Andrzej Duda tuż przed złożeniem podpisu pod ustawą.

Dodał, że "to właśnie jest wzorzec najlepszy - to, że państwo pomaga rodzinom w wychowaniu dzieci". - Nie zastępuje rodziny w wychowaniu, nie narzuca rodzicom modelu wychowania dzieci, nie wymusza, w jaki sposób mają swoje dzieci wychowywać, ale daje możliwość, żeby wesprzeć te rodziny, które dzieci mają - podkreślił prezydent.

Zgodnie z programem, każda rodzina bez względu na dochody będzie mogła otrzymać świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko. Rodziny z jednym dzieckiem otrzymałyby pomoc, jeśli dochód nie przekraczałby w nich 800 zł na osobę. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością próg ten wynosiłby 1200 zł.

Celem ustawy, która ma wejść w życie 1 kwietnia, jest poprawa sytuacji demograficznej kraju.Zadania związane z wprowadzeniem programu mają realizować samorządy.

Aby otrzymać pieniądze, trzeba będzie złożyć wniosek, albo osobiście w gminie albo przez internet. Świadczenie wychowawcze nie będzie wliczane do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego oraz świadczeń rodzinnych.

Zgodnie z wyliczeniami rządu, program w tym roku będzie kosztował 17 miliardów złotych, które są zapewnione w budżecie. W przyszłym roku będą to koszty około 23 mld złotych. Gminy na obsługę dostaną dwuprocentową prowizję w tym roku i półtoraprocentową w latach kolejnych.

Opozycja nie szczędzi krytyki dla programu

Program Rodzina 500 Plus krytykuje Platforma Obywatelska. Szef klubu PO Sławomir Neumann powiedział, że ustawa dzieli dzieci. Dodał, że klub przesłał prezydentowi własny projekt, który zakładał przyznanie wypłat na każde dziecko. - Po podpisie prezydenta, dzieci zostały podzielone ustawowo na lepsze i gorsze - mówił.

Posłanka PO Izabela Mrzygłocka podkreślała, że podpisana ustawa wyklucza z programu 500 plus 3 miliony dzieci, między innymi jedynaków, dzieci z lekką niepełnosprawnością, które ukończyły 16. rok życia, czy potomstwo samotnych matek. Jeśli dochód przekroczy 800 zł, eliminuje to rodzinę z programu. - To niesprawiedliwe - mówiła.

Nowoczesna nie uważa, by program "Rodzina 500 Plus" poprawił sytuację demograficzną kraju, jak sądzi prezydent. Według posła tego ugrupowania Witolda Zembaczyńskiego, na wzrost dzietności ma wpływ raczej posiadanie własnego mieszkania. Jak mówi, podpisanie ustawy oznacza brak zrozumienia dla potrzeb Polaków, a program nie zwiększy dzietności bo - jak mówi - nie wydarzyło się tak nigdzie, gdzie funkcjonują podobne rozwiązania.

Polityk zastanawiał się też, skąd ekipa rządząca weźmie pieniądze na sfinansowanie programu 500 plus w następnych latach. - Skąd wziąć na to pieniądze, kiedy w tej chwili wydają pieniądze, których fizycznie nie mają? - mówił dziennikarzom.

PSL i Kukiz '15 zgłaszają dodatkowe postulaty do podpisanej ustawy. Wiceprezes ludowców, Adam Jarubas ma jednak nadzieję, że będzie on później uzupełniony o poprawkę ludowców wprowadzającej tak zwaną "złotówkę dla złotówkę", czyli niższe świadczenia dla tych, którzy przekroczą założone w ustawie progi. Koszty takiego rozwiązania PSL szacuje na 2 miliardy złotych.

Ruch Kukiz'15 jest za wprowadzeniem ułatwień dla rodziny. Poseł Jakub Kulesza wątpi jednak, by "Rodzina 500 Plus" była najlepszym możliwym rozwiązaniem. Jego zdaniem, lepiej byłoby wprowadzić wyższe ulgi prorodzinne.

Sprawdź, w jakich miastach możesz otrzymać 500 zł na dziecko (tutaj).

Tagi: program 500 plus, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz