Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protest górników. Nie tylko im nie podoba się plan naprawczy KW

0
Podziel się:

Samorządowcy nie kwestionują konieczności wprowadzenia zmian, ale wytykają błędy.

Protest górników. Nie tylko im nie podoba się plan naprawczy KW
(PAP/Andrzej Grygiel)
bEJctCSZ

Prezydenci śląskich miast, na terenie których działają kopalnie wskazane przez rząd do likwidacji - choć naprawę Kompanii Węglowej (KW) uważają za konieczną - nie zgadzają się ze sposobem, w jaki ten proces chce przeprowadzić rząd.

Takie stanowisko przekazali prezydenci: Gliwic Zygmunt Frankiewicz, Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic i Bytomia Damian Bartyla. Kilkadziesiąt minut wcześniej na temat naprawy KW rozmawiali z delegacją rządową, która obecnie na ten sam temat prowadzi rozmowy ze związkowcami w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.

Rząd zapowiedział w środę, że w ramach planu naprawczego KW zamierza zlikwidować kopalnie: Brzeszcze w miejscowości o tej nazwie, Bobrek-Centrum w Bytomiu, Sośnica-Makoszowy w Gliwicach i Zabrzu oraz Pokój w Rudzie Śląskiej. W zakładach tych protest - pod ziemią i na powierzchni - prowadzi według związkowców ok. 2 tys. pracowników.

bEJctCTb

Prezydent Frankiewicz oświadczył po sobotnim spotkaniu, że samorządowcy nie kwestionują konieczności programu naprawy KW, który - jak zaznaczył - jest konieczny. _ - Jednak zupełnie nie akceptujemy sposobu, w jakim jest on wdrażany i w jaki jesteśmy my oraz strona społeczna informowani. Prowadzi to już do niepotrzebnych napięć, a tak trudna operacja powinna być przeprowadzona w warunkach spokoju społecznego. Teraz o ten spokój będzie trudno _ - powiedział Frankiewicz.

Prezydenci zarzucają rządowi, że plan likwidacji kopalń przedstawił bardzo konkretnie, podczas gdy programy osłonowe - _ dość ogólnie _. - _ Zaczynanie od nazwania kopalń, które mają zostać zlikwidowane uważamy za błąd. Należałoby inaczej do sprawy podejść _ - dodał prezydent Gliwic.

Samorządowcy zapewnili, że są otwarci na współpracę. Uważają, że powinni uczestniczyć w przygotowywaniu rozwiązań osłonowych dla górników. _ - Oczekujemy od strony rządowej, że będziemy partnerami w tego typu działaniach. Do tej pory to nie wygląda dobrze, bo o spotkaniu tu, w urzędzie, dzisiaj, dowiedzieliśmy się z półtoragodzinnym wyprzedzeniem _ - powiedział Frankiewicz.

Także prezydent Mańka-Szulik oceniła, że sposób informowania o planach rządu pozostawia wiele do życzenia. _ - Myślę, że gdyby wcześniej do takich spotkań dochodziło, na pewno byłoby mniej napięć _ - wskazała.

bEJctCTh

W sobotę do Katowic przyjechała delegacja z udziałem pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciecha Kowalczyka. Poza nim stronę rządową reprezentują: wiceminister skarbu Rafał Baniak, wiceminister pracy i polityk społecznej Jacek Męcina i oraz podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jakub Jaworowski, który jest szefem zespołu przygotowującego plan wsparcia rozwoju gospodarczego Śląska.

Na poniedziałek w całym regionie śląsko-dąbrowskim zaplanowano akcję protestacyjno-strajkową. Związkowcy na razie nie chcą zdradzać szczegółów. Zapowiadają jedynie eskalację protestu i nie wykluczają przyłączenia się do niego także zakładów z innych branż.

Według przyjętego w środę przez rząd planu naprawczego dla KW możliwości dofinansowania tej spółki wyczerpały się i bez restrukturyzacji upadnie ona w ciągu miesiąca. Wśród rozwiązań wskazano likwidację czterech kopalń KW, przeniesienie 6 tys. osób do innych zakładów i osłony dla 5,2 tys. zwalnianych - kosztem ok. 2,3 mld zł.

Czytaj więcej w Money.pl
W sprawę górników zaangażuje się Donald Tusk? _ Proces likwidacji kopalń został już de facto rozpoczęty _ - ostrzega szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik.
Górnicy nie przyjechali do Warszawy, więc... Ruszają rozmowy na temat kondycji Kompanii Węglowej, ale nie wiadomo, czy dojdzie do spotkania z protestującymi.
Górnicy zakończyli okupację. Co wywalczyli? Premier Kopacz zastrzegła, że nie obiecuje _ dosypywania pieniędzy _.
bEJctCTC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)