Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Katarzyna Mikołajewska
|

Prywatne akademiki. Niezagospodarowana nisza na rynku

33
Podziel się

Na Zachodzie inwestycje w prywatne akademiki są bardzo popularne. U nas wciąż są nowością. Ta nisza może okazać się korzystna dla inwestorów. Rynek nie lubi próżni, dlatego w miejsce brakujących łóżek będą pojawiać się nowe - twierdzą eksperci. Czy warto inwestować w prywatne akademiki? Zdaniem specjalistów - tak. Więcej na tym zarobimy niż na mieszkaniach na wynajem.

Dopiero od paru lat mamy w Polsce do czyniena z prywatnymi akademikami.
Dopiero od paru lat mamy w Polsce do czyniena z prywatnymi akademikami. (Metropolitan Investments/mat. prasowe)
bDZzRzYR

Dopiero od paru lat mamy do czynienia w Polsce z prywatnymi akademikami. Takiego rodzajami inwestycji są głównie zainteresowani zagraniczni inwestorzy. Najwięcej prywatnych akademików powstaje w Gdańsku. Czy da się na nich zarobić?

- Na pewno tak. Na dziś, według danych, którymi dysponujemy w takich aglomeracjach, jak Trójmiasto, Kraków czy Warszawa, zapotrzebowanie jest na poziomie 3-5 tys. łóżek. Biorąc pod uwagę, że większość uczelni planuje przyrost liczby studentów w kolejnych latach, naszym zdaniem jest to duży rynek do zagospodarowania - mówi Lukas Macniak z ABR Builders. - Podobny trend jest też widoczny w innych krajach Unii - dodaje.

Prywatny akademik - lepszy standard

Prywatne akademiki są uznawane za prawdziwą perłę na rynku inwestycyjnym. To dochodowa nisza, która nie jest jeszcze wystarczająco zagospodarowana. Jaki jest standard pokoi oferowanych studentom?

bDZzRzYT
Zobacz także: Warunki w publicznych akademikach. Zobacz wideo:

Przykładowo, w warszawskim akademiku Aaa!kademik mieszka około 30-40 osób. Akademiki mieszczą się w dużych domach, najczęściej z ogrodem. Są one podzielone na kilka stref:

bDZzRzYZ
  • dzienną – gdzie studenci mogą wspólnie spędzać czas na pogawędkach, spotkaniach z zaproszonymi gośćmi czy oglądaniu TV;
  • kuchenną – gdzie studenci mogą przechowywać, przygotowywać i spożywać posiłki, kuchnia jest w pełni wyposażona w sprzęt AGD;
  • cichą – gdzie studenci mogą uczyć się w ciszy;
  • *sypialną *– gdzie wydzielone są pokoje 2-4 osobowe, wyposażone w łóżka, szafy, biurka;
  • gospodarczą – gdzie można przechować swoje walizki, pudła, rowery itp.

W niektórych obiektach znajduje się również strefa sportowa, która może być wyposażona np. w stół do ping ponga, piłkarzyki czy inne atrakcje. W każdym Aaa!Akademiku jest sygnał TV i WiFi.

- W odróżnieniu od uczelnianych akademików, nasi studenci mogą mieszkać w Aaa!Akademikach cały rok, również w okresie wakacyjnym. Nie zamieniamy w tym czasie akademika w hotel i nie zmieniamy cen dla naszych mieszkańców - czytamy na stronie firmy.

Warszawskie akademiki zazwyczaj zapewniają też codzienny serwis sprzątający części wspólnej - co, według pytanych przez nas studentów, przemawia na ich korzyść w porównaniu do wynajmowanych prywatnie mieszkań.

bDZzRzZa

Firma zapewnia studentom także ochronę. - To dla mnie najważniejszy czynnik. Plus czystość i cisza - mówi jedna z mieszkanek Aaa!kademika.

- Mieszkałam w warszawskim akademiku jednej z najlepszych uczelni w kraju. To był koszmar - dodaje studentka, która obecnie wynajmuje mieszkanie wraz z koleżankami.

Standard prywatnych akademików w Gdańsku również przewyższa ofertę publicznych domów studenta. - Oferujemy coś więcej niż pokój. Nasz kompleks będzie składał się z 1-osobowych i 2-osobowych pokoi, każdy z łazienką i aneksem kuchennym. Ponadto na każde 40-50 pokoi przypada przestrzeń rekreacyjna około 70 m2, pokój cichy do pracy/nauki. Ponadto jest dostęp do samoobsługowej pralni oraz siłowni, wyłącznie dla mieszkańców. Dysponujemy również garażem podziemnym dla zmotoryzowanych studentów - mówi Lukas Marciniak.

Ceny

Koszty wynajęcia łóżka w prywatnym akademiku zależą od miasta, lokalizacji i wielu innych czynników. I wahają się od 500 do ponad 1000 zł za osobę.

bDZzRzZb

- Cena jest zależna od liczby osób w pokoju oraz jego wielkości i wynosi od 590 zł do 750 zł za osobę - dowiadujemy się na stronie warszawskiego Aaa!kademika. Nie wszystkie studenckie lokale są tak tanie.

- Ceny na dzień dzisiejszy przewidujemy na poziomie 1300 zł za pokój 1-osobowy oraz 1950 zł za 2-osobowy, jednak to może ulec zmianie w zależności od sytuacji rynkowej. Nasze pokoje mają odpowiednio 20 m2 oraz 30 m2, wykończone w raczej wysokim standardzie na ten segment rynku - mówi Lukas Macniak z ABR Builders.

Czy warto inwestować?

- Wraz ze wzrostem liczby studentów zagranicznych w Polsce sukcesywnie maleje liczba miejsc w akademikach oraz studentów w nich zakwaterowanych. Sprawia to, że od kilku lat tylko 14,5 proc. studentów uczących się w trybie stacjonarnym może liczyć na miejsce w publicznym akademiku. Pozostała część studentów poszukuje możliwości akomodacji na własną rękę wynajmując mieszkania czy pokoje studenckie - mówi Marta Wachowiak z Metropolitan Investment, jednej z firm, która postanowiła zagospodarować niszę.

bDZzRzZc

- Prywatne akademiki pozwalają na uzyskanie wyższej stopy zwrotu niż np. zakup mieszkania na wynajem. Ta ostatnia inwestycja może dać ok. 4- 6 proc. rentowności brutto, podczas gdy rentowność najlepszych inwestycji akademików komercyjnych sięga nawet kilkunastu procent - dodaje Wachowiak.

Prywatne akademiki głównie w Gdańsku

_ Źródło: mat. prasowe Metropolitan Investment _

Prywatne akademiki kwitną głównie w Trójmieście. Rocznie przybywa tu około 30 tysięcy studentów z Polski i zagranicy. Najważniejszym graczem jest Metropolitan Investment.

- Realizujemy obecnie dwie inwestycje prywatnych akademików w Trójmieście: Gdański Harward oraz Olimpijskie Apartamenty - mówi Marta Wachowiak.

Projekt Gdańskiego Harwardu obejmuje modernizację byłego akademika w nowoczesne mikroapartamenty. W budynku przy ul. Do studzienki 65 ma powstać 60 lokali z własnymi łazienkami i aneksami kuchennymi.

_ Źródło: mat. prasowe Metropolitan Investment _

- Gdański Harward jest projektem, który stanowi ogromny potencjał segmentu nieruchomości komercyjnych - komentuje Łukasz Włodarczyk, prezes zarządu Metropolitan Investment S.A. Doskonała lokalizacja w głównym ośrodku akademickim i w jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast oraz wzrastająca liczba studentów zagranicznych czyni inwestycję atrakcyjną zarówno z punktu widzenia przyszłego najemcy, jak i inwestora - dodaje.

Źródło: mat. prasowe Metropolitan Investment

Co z wakacjami?

Inwestując w prywatny akademik warto zastanowić się, jak zagospodarować trzy miesiące, kiedy studenci wyjeżdżają na wakacje lub wracają do domów.

Akademik, szczególnie w Trójmieście, może być również wykorzystywany do dobowego najmu turystycznego w sezonie letnim.

bDZzRzZu
wiadomości
gospodarka
najważniejsze
KOMENTARZE
(33)
to
4 lata temu
Można takie pokoje wynajmować też na godziny w sezonie letnim :)
pandemia
4 lata temu
Oj, czytam i zastanawiam się nad jednym. Czy nikt nie widzi, że studentów jest coraz mniej. Rozpoznawalne uczelnie maja swoją bazę mieszkań dla żaków. Mieszkania na wynajem okazały się nie do końca trafionym pomysłem i trzeba coś innego proponować. Niestety pomysł akademików prywatnych jest spóźniony co naj mniej 10 lat. teraz jest już za późno na taka inwestycje. Proponuje rynek domów spokojnej starości. to jest dopiero biznes.
Marcin
4 lata temu
Rynek akademików premium faktycznie w Trojmiescie istnieje. Nasza grupa zaczęła "produkować" akademiki 5-7 pokojowe w standardzie premium. Okazuje się, ze jest duży popytu wśród studentów i osób pracujących. Ceny jakie można uzyskać to 800-1000 zł/mc + opłaty! Można z takiego akademika uzyskać między 4000-6000 zł/mc. Jeżeli ktoś chciałby kupić taki gotowiec to zapraszam 502274453
bDZzRzZv
milygosc
4 lata temu
To że liczba studentów rośnie to powód do smutku a nie radości, jest coraz więcej i są coraz głupsi
Bolo
4 lata temu
Inwestycje na wynajem na lata to tylko kawalerki dla pracujacych singli i par oraz 2-3-pokojowe dla rodzin z dziecmi. Dochod moze mniejszy, ale na lata, bez wiecznych remontow i dewastacji (studenci).
...
Następna strona