Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zmiany w programie "Rodzina 500+"? Elżbieta Rafalska zapowiada przegląd sztandarowego programu PiS

Zmiany w programie "Rodzina 500+"? Elżbieta Rafalska zapowiada przegląd sztandarowego programu PiS

Fot. NBP, materiały prasowe

- Do końca marca przedstawimy roczną ocenę programu "Rodzina 500+" - zapowiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Zapewnia, że kryteria dochodowe ani wysokość świadczenia raczej się nie zmienienią. Resort pod lupę weźmie za to pozostałe świadczenia rodzinne.

- Nie ma zamiaru zmieniania kryterium dochodowego dla pierwszego dziecka, ani wprowadzenia innych kluczowych rozwiązań. Na pewno nie będzie zmiany wysokości świadczenia - powiedziała Elżbieta Rafalska w programie "Kwadrans polityczny" w TVP1. - Program jeszcze nie był oceniany, ale zgodnie z zapowiedziami, zrobimy to - podkreśliła minister.

- Jeżeli będzie potrzeba wprowadzenia nowelizacji, które w pewnych miejscach uporządkują program, to na pewno się na to zdecydujemy - wyjaśnia minister. - Mówiąc o przeglądzie programu "Rodzina 500+", tak na prawdę mamy na myśli ocenę całego systemu świadczeń rodzinnych. Musimy ocenić transfery socjalne, ocenić jak one są adresowane do ludzi z dziećmi - wyjaśnia Rafalska.

Elżbieta Rafalska jest zadowolona z efektów funkcjonowania programu "Rodzina 500+". Minister podkreśla to na każdym kroku, podkreśliła i w programie telewizyjnym.

- Każda dyskusja na temat wprowadzenia programu zaczynała się od zarzutu, że rodziny na pewno zmarnotrawią pieniądze, wydadzą na alkohol. Dziś wiemy, że to problem marginalny. Średnio zmiana pieniędzy na inne świadczenia, bony, usługi dotyczy miesięcznie 600 rodzin. Przy skali programu to margines - wyjaśniała Rafalska. - To dowód, że rodziny same najlepiej wiedzą na co wydawać te pieniądze - mówiła minister.

Rafalska odniosła się również do zarzutów, że program "Rodzina 500+" nie wpłynął na gospodarkę tak, jak pierwotnie planował rząd. - Jeżeli chodzi o wzrost gospodarczy albo zmiany na rynku pracy, to widzę dużą niecierpliwość na natychmiastowe efekty. Tych efektów nie mogło być już w pierwszym półroczu. Dlaczego? Pieniądze rodziny dostawały masowo dopiero od czerwca. Po czym - wiemy to od samorządów - rodziny nie wydawały tych pieniędzy na żywność, ale regulowały swoje długi. Najpierw opłacany był zaległy czynsz za mieszkanie, za energię i wodę. Dopiero później zaczęło się wydawanie. Efekty przyjdą - zapewnia Rafalska.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
HANKA
2017-03-18 18:37
Uwazam ze bledem jest 500+na pierwsze dziecko jesli ten program ma spelniac zalozenia wzrostu urodzen.Czesto osoby ktore maja jedno dziecko dostaja 500zl tylko dlatego ze oficjalny dochod nie przekracza minimum czyli 800zl bo na trzyosobowa rodzine to 2400 .Ojciec zarabia minimum oczywiscie oficjalnie bo reszte dostaje na lewo do reki czyli nie placi od tej kwoty podatku a 500 dostaje a matka nie wraca do pracy bo gdy przeliczy koszt przeczkola i strate 500zl to sie jej nie oplaca.Tymczasem rodzice ktorzy oboje pracuja i maja 2 dzieci na pierwsze nie dostaja bo im sie chce pracowac i dochod przekracz a choc maja 2 czy wiecej dzieci.MOZNA POWIEDZIEC ZE BOGACZOM SIE NIE NALEZY ALE SKORO SA BOGACI TO PLACA WIEKSZE PODATKI WIEC DLACZEGO ICH KARAC JESLI MAJA NIEKTORZY NAWET 5 DZIECI TO NIE ONI KOMBINUJA ALE CI CO MAJA JEDYNAKI I WCALE NIE ZAMIERZAJA MIEC WIECEJ.ZDAJE SOBIE SPRAWE ZE NIEWIELU ZDECYDUJE SIE NA DZIECKO DLA 500ZL ALE MYSLE ZE GDYBY 500ZL BYLO NA PIERWSZE DZIECKO POD WARUNKIEM ZE NIE JEST JEDYNAKIEM TO BYLYBY PARY KTORE MAJAC W PERSPEKTYWIE STRATE 500ZL CZY ZYSK 1000 NA 2DZIECI MOZE ZDECYDOWALY BY SIE NA RODZENSTWO DLA JEDYNAKA A NIE KOMBINOWALY Z DOCHODEM BO TO ZE DOSTAJE JEDYNAK NIE JEST SPRAWIEDLIWE ZE NIE DOSTAJE STARSZY BRAT TYLKO DLATEGO ZE RODZICOM SIE CHCE 500PLUS DLA PIERWSZEGO DZIECKA JESLI DOCHOD NIE PRZEKRACZA ALE TYLKO TAM GDZIE JEST DRUGIE LUB KOLEJNE DZIECKO
Olcia
2017-03-18 12:43
Po co daja kase dla osob, ktore bardzo dobrze zarabiaja ich stac na utrzymanie nawet 5- tki dzieci. Zrobic kryteria dla wszystkich WSTYD!!!! GLUPOTA!!! Niech rzad sie wkoncu obudzi.
vego
2017-02-05 20:04
Wstyd, żeby bogatym dokładać jeszcze więcej pieniędzy a tymczasem ile jest rodzin, które mają jedno dziecko, sytuacja trudna a kryterium dochodowe przekroczone o kilka zł. ZABRAĆ 500 ZŁ BOGACZOM!!!
Pokaż wszystkie komentarze (614)