Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
przemysł w polsce
02.01.2015 09:30

Przemysł w Polsce. Najnowsze dane PMI

- Producenci są ostrożni, jeśli chodzi o oczekiwania wzrostu produkcji w dłuższym okresie - komentuje ekonomistka HSBC.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jakub Orzechowski/Reporter)

Sytuacja w polskim przemyśle jest wciąż dobra. Indeks PMI jest najwyżej od marca. Jego wartość jest jednak nieco niższa niż poprzednie wskazanie. Badanie pokazało, że wzrost produkcji, nowych zamówień i zatrudnienia pozostał stabilny w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Wskaźnik PMI w grudniu pozostał powyżej neutralnego progu trzeci miesiąc z rzędu, odnotowując wartość 52,8 punktów. Dokładnie tyle samo prognozowali wcześniej analitycy. To nieco gorszy wynik od listopadowego poziomu 53,2 punktów.

_ - Wskaźnik PMI spadł w grudniu w porównaniu do listopada, ale nadal pozostał najwyższym odczytem od marca 2014 roku - komentuje Agata Urbańska-Giner, ekonomistka HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej. - Badanie PMI pokazało, że wzrost produkcji, nowych zamówień i zatrudnienia pozostał stabilny w porównaniu do poprzedniego miesiąca _ - dodaje.

Czynnikiem, który pociągnął główny wskaźnik PMI w dół, był spadek zapasów półproduktów. Spadek zapasów półproduktów w grudniu nastąpił po pierwszym od 32 miesięcy wzroście w listopadzie. - _ Spadek ten sugeruje, że producenci ciągle pozostają ostrożni, jeśli chodzi o oczekiwania dotyczące wzrostu produkcji w nieco dłuższym niż krótszym okresie _ - tłumaczy Agata Urbańska-Giner.

W grudniu nieco wolniej niż w poprzednim miesiącu wzrosły nowe zamówienia eksportowe. Po stronie inflacji nieco wolniej, ale ciągle spadały ceny wyrobów gotowych, natomiast koszty produkcji spadły w grudniu po wzrostach odnotowanych w poprzednich dwóch miesiącach.

-_ Jesteśmy ostrożnymi optymistami i oczekujemy konsolidacji tempa wzrostu na poziomie około 3 procent w 2015 roku. Słaby popyt zewnętrzny pozostaje jednym z głównych czynników ryzyka dla wzrostu _ - uważa ekonomistka HSBC.

Czytaj więcej w Money.pl

_ _

Tagi: przemysł w polsce, przemysł, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz