Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rosja wygrała przetarg na dostarczenie śmigłowców dla egipskich Mistrali

Rosja wygrała przetarg na dostarczenie śmigłowców dla egipskich Mistrali

Śmigłowiec Ka-52 Aligator Fot. Wikimedia/Alex Beltyukov CC SA 3.0
Śmigłowiec Ka-52 Aligator

Rosja wygrała przetarg na dostarczenie śmigłowców dla francuskich okrętów desantowych typu Mistral, które miały być zakupione przez Moskwę, lecz ostatecznie trafiły do Egiptu. Będą to śmigłowce Ka-52K zaprojektowane z myślą o mistralach - podała agencja TASS.

- Z zadowoleniem możemy stwierdzić, że Federacja Rosyjska wygrała ten przetarg - oświadczył w poniedziałek podczas otwarcia Międzynarodowego Salonu Lotniczego w Le Bourget pod Paryżem dyrektor rosyjskiej Federalnej służby ds. współpracy wojskowo-technicznej (FSWTS) Dmitrij Szugajew.

Według planów dwa mistrale miały być dostarczone przez Francję do Rosji pod koniec 2014 roku. Pod naciskiem ze strony USA i innych sojuszników z NATO Francja uzależniła dostawę okrętów od rozwiązania kryzysu na wschodzie Ukrainy. W sierpniu 2015 roku francuskie władze ostatecznie anulowały wart 1,2 mld euro kontrakt. Dzięki finansowemu wsparciu Arabii Saudyjskiej dwa okręty wojenne typu Mistral zostały kupione przez Egipt za ok. 950 mln euro.

Kiedy we wrześniu 2015 roku były prezydent Francji Francois Hollande ogłosił, że porozumiał się z prezydentem Egiptu w sprawie warunków sprzedaży okrętów, ówczesny szef administracji prezydenta Rosji Siergiej Iwanow podkreślił, że bez rosyjskiego wyposażenia francuskie Mistrale "nie będą niczym więcej niż żelaznymi puszkami po konserwach". Z kolei dyrektor generalnego państwowego konglomeratu zbrojeniowego Rostiech, Siergiej Czemiezow, przypomniał wtedy, że nowa wersja śmigłowca szturmowego Ka-52K (w nomenklaturze natowskiej: Hokum B) była dostosowana do warunków i parametrów zamówionych we Francji okrętów.

Strona egipska wyraziła zainteresowanie zakupem 50 śmigłowców bojowych Ka-52 Aligator od Rosji podczas wizyty prezydenta Egiptu Abd el-Fataha es-Sisiego w Rosji w dniach 25-27 sierpnia 2015 roku. Egipski prezydent był jednym z gości międzynarodowego salonu lotniczego w Żukowskoje pod Moskwą.

Pierwotnie okręty przeznaczone dla Rosji miały nazywać się "Władywostok" i "Sewastopol". Po zawarciu kontraktu z Kairem przemianowano je na "Gamal Abdel Naser" i "Anwar as-Sadat", od nazwisk dawnych prezydentów Egiptu.

rosja, Egipt, mistrale, śmigłowce szturmowe ka-52k
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
ironic
2017-06-21 07:41
a my nadal bez nowych helikopterów...
jor
2017-06-21 03:44
Cuda panie Macior .Ruscy mają Mistrale za 1 dolara ????????
.Nie oni mają je za friko tyle ,że stacjonują w Egipcie i jeszcze sprzedali Egiptowi helikoptery .To jest majstersztyk Pana PUTINA
Polak..
2017-06-21 02:03
Putin jest Syrii, Putin wygrał przetarg na śmigłowce dla mistrali,Syria ma Mistrale.. Jak sądzicie kto kogo przechytrzył ?? :))) Zachodni przywódcy to zwykłe cieniasy,Putinowi nawet do pięt nie dorastają :))) Macie swoich imigrantów i uchodźców a Putin robi swoje i śmieje się z was niedorajdy....Daliście się wpuścić w kanał ,zostaliście ograni w każdym temacie. Putin nawet dostał miliardy na swój gazociąg i to właśnie od cieniasów z zachodu ha ha ha..
Pokaż wszystkie komentarze (56)