Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Przetargi publiczne bez wykonawców. Inwestycje zagrożone

18
Podziel się:

Samorządy mają poważny problem.

Samorządy mają poważny problem z realizacją inwestycji.
Samorządy mają poważny problem z realizacją inwestycji.

Brak chętnych na prace budowlane w szpitalach, czy przy robotach drogowych. Znacznie przewyższające kosztorysy oferty na budowę ścieżki rowerowej czy pasa startowego lokalnego lotniska. Samorządy mają poważny problem.

Firmy budowlana coraz częściej składają oferty znacznie przewyższające kosztorysy przedstawiane w przetargach publicznych – pisze "Puls Biznesu". Trudno znaleźć wykonawców, a ci którzy się pojawiają nie zgadzają się na oferowane warunki.

Najtrudniejsza sytuacja jest w samorządach, które dopiero niedawno zaczęły poszukiwania wykonawców na inwestycje.

Jak przekonują firmy, zwłaszcza przetargi, których budżety wyliczane były parę lat temu są nie adekwatne do realiów. Wzrosły bowiem ceny zarówno materiałów budowlanych jak i robocizny – czytamy w dzienniku.

Dodatkową kwestią jest problem uzyskania kapitałów w bankach, które traktują sektor budowlany jako bardziej ryzykowny. A samorządy nie kwapią się do udzielania zaliczek wykonawcom, co powoduje że oferta drożeje.

Zobacz także: Na ile poważnym problem dla firm budowlanych będzie skurczenie się polskiego rynku dla tej branży:

Zamawiających roboty publiczne nie stać jest na znaczne podwyższenie budżetów, dlatego też wydłużają terminy realizacji. Liczą tym samym że zwabią tańszych wykonawców.

To jednak powoduje, że wiele inwestycji już ma obsuwę. Mało tego wyższe oferty mogą doprowadzić do tego, że samorządy nie wykorzystają funduszy unijnych albo sfinansują znacznie mniej inwestycji – czytamy w "Pulsie Biznesu".

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(18)
józef56
7 lat temu
[QUOTE] Samorządy mają poważny problem ?, nie!!! ten problem min. wyniknął z Ustawy o zamówieniach Publicznych , forowano najniższą cenę i tylko najniższą cenę , więc firmy kogucik brały roboty jak szlo , ale jak się okazało , że za te pieniądze roboty przynajmniej w miarę dobrze się nie zrobi i do roboty się dołożyło , to firemki się pozamykały . Oczywiście , Samorządy były prze szczęśliwe ponieważ za mało zrobiono przynajmniej ???? coś i wyborców za sobą na następną kadencję się miało , ale teraz kiedy ludzie i fachowcy pouciekali za granicę ponieważ nie wydalali w kraju , no to mamy co mamy na życzenie byłych i obecnych rządzących. Lada moment samorządy się obkichają z gospodarką śmieciową małe i średnie firmy padły i padają , korporacje przejęły i przejmują rynki lokalne i kwestia roku max dwa lata i do przetargu przystąpią jako jedyni i ile postawią na stół to Wójt , Burmistrz , Prezydent będzie musiał !!!! zapłacić tyle , co jedyny oferent zarząda , jak?? nie da no to epidemia i szczury przejmą śmieci pod swoją opiekę z tym , że w/w nie zapłacą z własnej pensji , a podniosą podatek śmieciowy swojemu wyborcy , a tak z 10zł/12 zl osobę do min 25/30 zł a może i więcej . Politycy Rządzący w gadce są fenomenalni , ale ze znajomością gospodarki to tyle mają wspólnego co ze zeszłorocznym śniegiem. Te obietnice , tak !!!płomiennie składane z trybun sejmowych dot dbałości o dobro Przedsiębiorców obywatela ! pracownika ! to niech sobie porozmawiają o tym przy kawie i koniaku , my już nie damy się nabrać na te dyrdymały , nastał zamordyzm , urzędnicza buta , chamstwo którego podłożem jest frustracja społeczeństwa , które widzi co ma w portfelu i na koncie pod koniec każdego miesiąca . Brak pragmatyzmu i znajomości tematów gospodarczych to wynik mentalności i umiejętności Polityków , którzy oprócz gęgania nic nie potrafią za wiele więcej , nie będzie dróg , ulic śmieci też znacznie podrożeją / z tym że tu nie będzie problemu rowy i lasy mają swoją pojemność/ , fabryki pobudują tylko kto w nich będzie pracował ? Obywatelami min Ukrainy już się nie tematu nie zamknie , oni nie są głupi, oni żądają już po 20 zł/g i więcej na rękę . Zycze Paniom i Panom Rządzącym aby w nadchodzących świętach dostali pod choinkę drabiny i zeszli tu!!!! na dół do Gmin Powiatów , a wtedy zobaczycie państwo prawdziwe oblicze niskiego bezrobocia, i rosnącą w siłę gospodarkę . [/QUOTE]
MADEJ
7 lat temu
Ceny inwestycji samorządowych wzrosły od stycznia o 100%.Wiecie teraz o naiwni ską się wziął wzrost inwestycji i PKB?Za cokolwiek płacimy 2x więcej,lub otrzymujemy 2x mniej.A Krzywogęby pokazuje na slajdach wzrost.czego?DŁUGU!!!!A ciemny lud to kupuje
MMM
7 lat temu
PO Euro 2012 juz nikt nie chce miec nic wspólnego z budowaniem dróg dla intytucji Państwowych, a teraz już nawet cokolwiek budować. Nie ma to jak własny rodak ZNISZCZY polskie firmy, a potem dziwi się, że nikt już im nie wierzy. Niech rozmawiają z Ukraińcami ;) będą NA PEWNO mieli zrobione z gwarancją świetnej jakości ;) ... i za darmo ;)
dsaf
7 lat temu
jak to w polsce bywa, obudzili sie dopiero!
wykonawca
7 lat temu
Ten kto się dziwi tej sytuacji jest skrajnym naiwniakiem.Oferty składają ci którzy za poprzedniej ekipy wygrywali przetargi na zawyżonych i to znacząco kosztorysach ofertowych.Trudno jeśli nie znajdą się "polskie" firmy będą budować przysłowiowi chińczycy.Inwestycje i tak zostaną zrealizowane pytanie brzmi kto zarobi.