Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE. GUS podał najnowsze dane o bezrobociu
PILNE. GUS podał najnowsze dane o bezrobociu

Reforma OFE już niedługo. Ma ruszyć od stycznia

Reforma OFE już niedługo. Ma ruszyć od stycznia

Fot. REPORTER

W ramach reformy OFE, która zacznie się w styczniu 2018 r. 75 proc. aktywów trafi na konta emerytalne ubezpieczonych w III filarze. Reszta zostanie przeniesiona do Funduszu Rezerwy Demograficznej - informuje "DGP" w oparciu o projekty ustaw, do których dotarł.

"Pakiet rozwiązań zawarty jest w dwóch ustawach. Projekt pierwszej dotyczy przekształcenia OFE w fundusze inwestycyjne otwarte i przeniesienia 75 proc. oszczędności zgromadzonych w OFE do III dobrowolnego filaru. Drugi projekt dotyczy ubezpieczeń pracowniczych" - czytamy w artykule.

22 stycznia, gdy najprawdopodobniej wystartuje cała operacja, "umorzone ma być 25 proc. jednostek uczestnictwa na rachunku każdego ubezpieczonego w otwartym funduszu emerytalnym (OFE)".

Emerytury to jeden z głównych wydatków finansów publicznych. A na co jeszcze idą nasze podatki?


"Ich wartość ma być zapisana na subkoncie ubezpieczonego w ZUS. W ciągu następnych czterech dni każdy OFE ma przekazać aktywa odpowiadające wartości umorzonych jednostek do Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) działające przy ZUS" - czytamy w artykule. Przekazywane aktywa to: gotówka, obligacje, listy zastawne oraz akcje.

Projekt przewiduje, że Funduszem rezerwy Demograficznej zacznie zarządzać towarzystwo funduszy inwestycyjnych, którego jedynym udziałowcem jest polski Fundusz Rozwoju kierowany przez Pawła Borysa.

Ten ostatni jest najbliższym współpracownikiem wicepremiera Mateusza Morawieckiego i jednym z głównych autorów projektowanych zmian. "Dziś FRD jest zarządzany przez ZUS" - przypomina dziennik.

O szczegółach reformy emerytalnej w wykonaniu PiS pisaliśmy już w money.pl pod koniec ubiegłego roku.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
gość
2017-07-27 23:45
a ja się pytam , czy fundusze z ofe po moim przejściu na emeryturę ,będą pracowały na koncie zus czy też będą w zamrażrce
Miki
2017-06-18 09:15
złodzieje! człowiek całe życie będzie pracował a oni zabiorą mu nawet parę złotych! nikogo nie interesuje że będziemy mieć głodowe emerytury jeśli w ogóle! za wszystko płacimy ale nie otrzymujemy żadnych świadczeń które pozwalają na godne życie. Tylko czekać aż w szpitalach wywieszą cenniki!!!!! dlaczego więc pobierają od nas składki na ubezpieczenie zdrowotne skoro i tak musimy za wszystko płacić drugi raz!!!!!!!! ZŁODZIEJE!!!!!!!
irene62
2017-06-17 21:34
Nie wiem o co ten caly galimatias wokol emerytur ,Kim Dzon Un niedlugo wyrabie atomik i juz bedzie po ptokach dla nas wszystkich,nadejdzie wreszcie sprawiedliwosc bo prawa nigdy nie bylo .
Pokaż wszystkie komentarze (26)