Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
11.04.2017 07:13

Z rejestru VAT wykreślono już ponad 39 tys. firm. Wielkie czystki fiskusa

Najwięcej, bo ponad 25 tys. firm wykreślono, ponieważ zawiesiły one działalność na co najmniej sześć miesięcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock/bleakstar)

Od początku roku z rejestru podatników VAT wykreślono już ponad 39 tys. firm. Ponad 25 tys. z nich nie prowadziło działalności - wynika z informacji resortu finansów. W 357 przypadkach fiskus ustalił, że podatnik w ogóle nie istnieje.

Zgodnie z tzw. dużą nowelizacją ustawy o VAT, która weszła w życie 1 stycznia tego roku, fiskus uzyskał prawo do wykreślenia z urzędu firmy z rejestru podatników VAT. Więcej na ten temat przeczytasz w WP money. Do 10 kwietnia br. skarbówka skorzystała z tego prawa ponad 39 tys. razy.

Najwięcej, bo ponad 25 tys. firm wykreślono, ponieważ zawiesiły one działalność na co najmniej sześć miesięcy.

Podstawą do wykreślenia z rejestru 7693 podatników było ustalenie, że przez sześć kolejnych miesięcy lub dwa kwartały składali oni deklaracje, w których nie wykazywali sprzedaży lub nabycia towarów i usług z kwotami VAT do odliczenia.

W przypadku 3708 podatników powodem wykreślenia było nieskładanie deklaracji VAT przez pół roku, mimo takiego obowiązku. W 357 przypadkach ustalono, że podatnik nie istnieje; w 293 okazało się, że dane podane w zgłoszeniu są nieprawdziwe; w 1499 nie można było skontaktować się z podatnikiem lub jego pełnomocnikiem.

447 podatników wykreślono z rejestru, ponieważ podatnik lub pełnomocnik nie stawiali się na wezwania organu kontroli skarbowej. W 12 przypadkach podatnicy składali faktury dokumentujące fikcyjne czynności. W 10 przypadkach fiskus uznał, że podatnik VAT wiedział lub miał uzasadnione podstawy by przypuszczać, że jego bezpośredni lub pośredni dostawcy uczestniczą w oszustwie podatkowym.

Do problemu związanego z tą ostatnią przyczyną wykreślenia odniósł się w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister finansów Marian Banaś. Wyjaśnił, że w takim przypadku decyzja o wykreśleniu podatnika z rejestru podatników VAT jest zakończeniem innych czynności o charakterze formalnym, wymagających również uczestnictwa w niej strony.

Według MF w ich trakcie podatnik ma możliwości złożenia wyczerpujących informacji i wyjaśnień, a po wydaniu decyzji może odwołać się do wyższej instancji, następnie wnieść skargę do sądu administracyjnego.

"Biorąc powyższe pod uwagę, należy podkreślić, iż wykreślenie z rejestru podatnika uczciwego nie jest w praktyce możliwe, gdyż każdy przypadek podlega indywidualnej ocenie w kontekście całokształtu występujących okoliczności" - zapewnił Banaś.

Wiceminister zaznaczył, że przedstawione rozwiązania zostały wprowadzone w celu ograniczenia nadużyć i oszustw podatkowych, co - jego zdaniem - przyniesie poprawę warunków działalności gospodarczej dla wszystkich uczestników rynku wymiany gospodarczej poprzez przywrócenie warunków uczciwej konkurencji. (PAP)

Tagi: gospodarka, przedsiębiorczość, finanse, budżet, mf, vat, wiadomości, gospodarka, podatki, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-04-2017

OliwiaGdyby zlikwidować konkordat ( 18 mld. ) , to starczylo by dla emerytów po 500+. Kler nie musi pławić sie w luksusie, a emeryt nie ma na wykupienie … Czytaj całość

14-04-2017

nnn.Złodzieje mają miejsce w więzieniu, dość rozkradania Polski.

11-04-2017

asdW 357 przypadkach fiskus ustalił, że podatnik w ogóle nie istnieje - co fiskus robił do tej pory? Ścigał ludzi za przekroczenie terminu o 3 dni albo … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (42)