Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Roboty zabiorą nam pracę? "Można zachować się jak struś i przegrać"

17
Podziel się:

- Nie żal mi kierowcy ciężarówki, który przez roboty traci pracę. Wiadomo od 20 lat, że ciężarówki będą mogły prowadzić się same. Należało więc uczyć się i nabyć inne umiejętności - mówi przedsiębiorca i "osobowość internetowa" Gary Vaynerchuk.

Roboty zabiorą nam pracę? "Można zachować się jak struś i przegrać"
(Ståle Grut/nrkbeta - Gary Vaynerchuk @ SXSW 2016, CC BY-SA 2.0)

Kto to w ogóle jest? W Polsce mało znany, ale to człowiek, który cztery razy lądował na szczycie listy najlepiej sprzedających się autorów "New York Times". Jego firma opracowywała strategię komunikacji w social media albo doradzała w tym obszarze takim gigantom jak: General Electric, Mondelez czy PepsiCo.

Na twitterze obserwuje go półtora miliona osób. Jest aniołem biznesu, inwestował w Facebooka, Twittera i dziesiątki innych start-upów. No i jest jeszcze rodzinna firma winiarska. W sumie jego majątek jest szacowany na 160 mln dolarów.

Zobacz także: W Polsce powstają światowej klasy roboty do działań specjalnych

"Elity, czyli starzy ludzie"

I ten właśnie internetowy guru, mówca motywacyjny i autor książek o tym, jak się wybić i przekuć pasję w biznes czy jak nie zginąć w świecie social media, zabrał głos na temat robotyzacji. Nie podziela on opinii szefa Alibaby Jacka Ma, który twierdzi, że przez rozwój technologiczny czekają nas przynajmniej trzy dekady bólu i cierpienia.

Wręcz przeciwnie. Rozwój technologii, cyfryzacja i rosnąca ich rola w codziennym życiu to, według niego, bardzo pozytywne zjawiska. - Elity - a kiedy mówię elity mam na myśli starych ludzi - będą się starali przedstawić cyfrowe uzależnienie jako coś negatywnego - powiedział Vaynerchuk, sam rocznik 1975, w telewizji CNBC.

- Jest daleka droga między częstym używaniem telefonu, a robotami, które nas zabijają - dodał.

Temat robotyzacji i przejmowania przez maszyny coraz większej liczby zawodów jest jednym z najciekawszych zagadnień, nad jakimi dyskutują naukowcy, przedsiębiorcy, politycy, filozofowie czy socjolodzy. Mamy już autonomiczne samochody i ciężarówki, automaty mogą napisać dziennikarski tekst, sztuczna inteligencja jest wykorzystywana przez niektóre firmy w Stanach do szukania oszczędności podatkowych.

Dotyczy to całego świata, także Polski. Wicepremier Mateusz Morawiecki ocenia, że robotyzacja jest jednym z największych pytań XXI w., przed którym my też staniemy.Według naukowcównawet 7 mln Polaków może być zagrożonych utratą pracy. Zniknąć ma co trzeci zawód. 46 proc. pracujących Polaków zatrudnionych jest w branżach, które mogą zostać w najbliższym czasie zautomatyzowane.

"Można być strusiem"

- To będzie problem, bo duże media i starzy ludzie próbują uczynić z tego problem. Ale nie wierzcie w to - mówi Gary Vaynerchuk. Jak wskazuje, ludzie od zawsze tracili pracę. Ale znajdowali inną. Natomiast roboty przejmujące pracę są problemem dla tych, których praca jest przejmowana.

Nie żal mu kierowców ciężarówek, którzy wykonują właśnie jeden z tych zawodów, które wyprze automatyzacja. - Wiadomo od 20 lat, że z bardzo dużym prawdopodobieństwem ciężarówki będą mogły prowadzić się same. Należało więc poświęcić cztery godziny dziennie, by uczyć się i nabyć inne umiejętności - mówi.

- Jeśli zdecydowali schować głowę w piasek i być strusiem, to muszą podzielić lot wszystkich, którzy też ją chowają. Czyli przegrać - mówi Gary Vaynerchuk.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(17)
Głos
5 lata temu
Nie martwi mnie to bo roboty mają o wiele większe ograniczenia niż człowiek, np: nie posiadają zmysłów 😉
abc
5 lata temu
Wyczekuję z wytęsknieniem, aż roboty zabiorą pracę żurnalistom z monej.peel
TomKs1
5 lata temu
Oczywiście, że roboty zabiorą nam pracę! Tak samo, jak pompy zabrały pracę nosiwodom, dźwigi tragarzom, kserokopiarki maszynistkom. W zamian powstały setki innych zawodów, łącznie z tak potrzebnymi jak "osobowość internetowa" albo "blogerka modowa". Jest jeszcze miejsce dla ludzi, robot by tego nie wymyślił...
BRAWO
5 lata temu
Czyli same roboty i rzesze bezrobotnych i biedoty takie państwo szybko skończy
michał
5 lata temu
I tu znów pojawia się pytanie skoro robociki będą zajmować miejsca pracy ludzi to kto (za co) będzie kupował ich produkty? I kto będzie beneficjentem pracy tych robocików? Czyż nie jest to świetny i nowoczesny sposób na depopulację ludzkości? Wystarczy że ludziom zabierze się pracę i już liczba urodzeń spada drastycznie przynajmniej w tej ucywilizowanej części świata, bo ludziom dzikim brak pracy nie przeszkadza. A to z kolei nasuwa kolejny wniosek że robociki sprawią że ludności cywilizowanej będzie dużo mniej a ludności dzikiej dużo więcej. Czy taki jest cel tej robotyzacji? Patrząc na najazd migrantów z krajów dzikich zdaje się że tak. Bo to już widać a robociki tylko to przypieczętują.