Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Agata Kalińska
|

Prawo chroniące rolników może zablokować im dostęp do kredytów. Banki ostrzegają

131
Podziel się:

Komornik już nie będzie mógł zająć ciągnika, nasion, ani budynków gospodarczych należących do rolnika. W ten sposób ministerstwo sprawiedliwości chce ukrócić patologie. Efekt jest inny: rolnicy stracili szansę na kredyty i w konsekwencji - na rozwój.

Minister sprawiedliwości chciał chronić rolników. Bankowcy wytykają słabe punkty
Minister sprawiedliwości chciał chronić rolników. Bankowcy wytykają słabe punkty (EAST NEWS)

Komornik już nie będzie mógł zająć ciągnika, nasion, ani budynków gospodarczych należących do rolnika. W ten sposób ministerstwo sprawiedliwości chce ukrócić patologie. Bankowcy obawiają się jednak, że rolnicy stracą szansę na kredyty i w konsekwencji - na rozwój.

Ministerstwo sprawiedliwości powołało specjalny zespół, który ma monitorować sytuację po zmianie prawa.

Radosław Zaremba, rolnik spod Mławy, stracił swój wart ok. 100 tys. zł traktor za długi, których nie miał. Zadłużony był jego sąsiad, ale komornik zajął ciągnik Zaremby i nie zwlekając sprzedał za ułamek wartości.

Zobacz także: Zobacz też: "Kto nami rządzi?". Michał Woś mówi jak został wiceministrem sprawiedliwości

Wkrótce po wyborach parlamentarnych resort sprawiedliwości podlegający Zbigniewowi Ziobrze zajął się sprawą. Powstał projekt rozporządzenia szczegółowo warunkującego egzekucje komornicze wobec rolników. Znalazł się w nim wykaz przedmiotów, których nie można zająć. Chodziło o to, by dramat spod Mławy się nie powtórzył, a rolnicy nie tracili źródła utrzymania. Na liście znalazły się m.in. maszyny, silosy, szklarnie, tunele, trzoda, ziarno, nawozy, paliwa, budynki gospodarcze, magazyny, grunty rolne.

Projekt stał się prawem. Jednak branża finansowa obawia się, że przepisy mające chronić rolników zablokują im dostęp do kredytów. O sprawie pisze środowy "Puls Biznesu". Gazeta zauważa jednak, że na razie z kredytami rolniczymi nie dzieje się nic złego.

W czym więc problem? Banki przed przyznaniem kredytu wymagają od klientów przedstawienia zabezpieczeń. Jeśli rolnik nie może takich zabezpieczeń przedstawić, to nie dostanie kredytu. "W dobrej sytuacji są rolnicy, którzy już mają relacje z bankiem, ustanowione hipoteki, natomiast zmiana kredytodawcy, wejście w nową relację możliwe jest w praktyce tylko w przypadku kupna gospodarstwa na kredyt i objęcia całości hipoteką" - pisze gazeta.

- Ustawa o handlu ziemią rolną postawiła pod znakiem zapytania sensowność zabezpieczenia hipotecznego. Rozporządzenie dobija rynek inwestycyjnego kredytu rolnego - mówi szef segmentu agro w jednym z banków, cytowany przez "Puls Biznesu". O ustawie o handlu ziemią pisaliśmy w money.pl wielokrotnie.

Ministerstwo pytane, czy planuje nowelizację rozporządzenia, wskazało, że na razie nie ma takiej potrzeby.

prawo
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(131)
123nico
6 lat temu
Prawo powinno nakładać na komornika rzetelność w sprawdzeniu podstawy do zajęcia. I w razie niedochowania obciążyć pełnymi kosztami swojej decyzji. Bo co z tego, że będzie zakaz zajmowania np. ciągnika jeżeli rzeczywiście dłużnik unika spłaty swoich zobowiązań. Do tego komornik nie powinien mieć prawa do natychmiastowej sprzedaży zajętego majątku. Bo same zakazy zajmowania czegokolwiek nie rozwiążą patologii bo zamiast zająć ciągnik komornik zajmie np. dom , który jest zabezpieczeniem.
oko
6 lat temu
Patologia tego Ziobry siega zenitu. Ustawy pisane na kolanie - masakra
oko
6 lat temu
Ziobro i te jego pisanie ustaw w nocy na kolanie - Patologia tego polityka siega zenitu
zet
6 lat temu
Bankowcy sie obawiaja o rolnikow!!!!!!!!!!!!!! Czyżby?
Zet
6 lat temu
Rządy PiS będą kiedys znane, jako rządy nieuctwa. Takich patologii prawnych jakie nam ten rząd serwuje raz za razem najstarsi górale nie pamiętają.
...
Następna strona