Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wspólne zeznanie nie dla "liniowców". Wyrok NSA pozbawia złudzeń

Wspólne zeznanie nie dla "liniowców". Wyrok NSA pozbawia złudzeń

Fot. pixabay.com / stevepb / CC0

Osoba, która w ramach działalności gospodarczej rozlicza się według stawki 19 proc. PIT, nie może liczyć na to, że z etatowej pensji rozliczy się razem ze współmałżonkiem. Tak wynika z wyroku NSA – tłumaczy „Dziennik Gazeta Prawna”.

Spór, którym zajął się sąd, dotyczył mężczyzny, który prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym, a jednocześnie pracował na etacie. I z tego tytuły płacił PIT na zasadach ogólnych. Zależało mu na tym, by z pensji móc rozliczać się razem z żoną. Dzięki temu dochód z pracy podzieliby się na dwa , co pozwoliłoby mu dwukrotnie skorzystać z kwoty wolnej od podatku i uniknąć wejścia w drugi próg podatkowy.

Czytaj także: Fiskus zrobi wszystko, żebyś zapłacił.

Jednak – jak czytamy w „DGP” – dyrektor urzędu skarbowego nie zgodził się na to. Wyjaśnił, że małżonkowie nie mogą rozliczać się wspólnie, gdyż jedno z nich jest „lioniowcem”. Bez znaczenia uznał fakt, że podatek liniowy podatnik wybrał dla dochodów z firmy, a wspólnie zamierzał rozliczać się z żoną z wynagrodzenia na etacie. W ocenie urzędnika, sam wybór podatku liniowego przekreśla prawo do wspólnego rozliczania.

Podatnik skierował sprawę do sądu, ale przegrał. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że podatnik chciał połączyć dwie uprzywilejowane formy opodatkowania podczas gdy normą są zasady ogólne.

Zobacz także: Rozliczasz PIT? Zobacz, z jakich ulg możesz skorzystać

pit, podatki, wspólne rozliczanie
Czytaj także
Polecane galerie
mister
2018-10-15 20:58
zarabiam 100.000, płacę 19% podatku czyli 19.000. Mój sąsiad zarabia 30.000 i płaci 19% podatku czyli 5.700. Ćwierć wieku temu władza wmówiła plebsowi, że płacimy tyle samo podatku. I tak jest do dziś.
bye, bye cash
2018-10-10 19:03
Czyli spieprzamy do Czech.
xyz
2018-10-09 23:37
Schtyna poidziąl ze jak znowu wygra wybory to sprzeda kolejke gorska
Pokaż wszystkie komentarze (5)