Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rozliczenie pit
09.10.2018 10:50

Wspólne zeznanie nie dla "liniowców". Wyrok NSA pozbawia złudzeń

Spór, którym zajął się sąd, dotyczył mężczyzny, który prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym, a jednocześnie pracował na etacie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pixabay.com / stevepb / CC0)

Osoba, która w ramach działalności gospodarczej rozlicza się według stawki 19 proc. PIT, nie może liczyć na to, że z etatowej pensji rozliczy się razem ze współmałżonkiem. Tak wynika z wyroku NSA – tłumaczy „Dziennik Gazeta Prawna”.

Spór, którym zajął się sąd, dotyczył mężczyzny, który prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym, a jednocześnie pracował na etacie. I z tego tytuły płacił PIT na zasadach ogólnych. Zależało mu na tym, by z pensji móc rozliczać się razem z żoną. Dzięki temu dochód z pracy podzieliby się na dwa , co pozwoliłoby mu dwukrotnie skorzystać z kwoty wolnej od podatku i uniknąć wejścia w drugi próg podatkowy.

Jednak – jak czytamy w „DGP” – dyrektor urzędu skarbowego nie zgodził się na to. Wyjaśnił, że małżonkowie nie mogą rozliczać się wspólnie, gdyż jedno z nich jest „lioniowcem”. Bez znaczenia uznał fakt, że podatek liniowy podatnik wybrał dla dochodów z firmy, a wspólnie zamierzał rozliczać się z żoną z wynagrodzenia na etacie. W ocenie urzędnika, sam wybór podatku liniowego przekreśla prawo do wspólnego rozliczania.

Podatnik skierował sprawę do sądu, ale przegrał. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że podatnik chciał połączyć dwie uprzywilejowane formy opodatkowania podczas gdy normą są zasady ogólne.

Zobacz także: Rozliczasz PIT? Zobacz, z jakich ulg możesz skorzystać

Tagi: rozliczenie pit, pit, wiadomości, gospodarka, podatki, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-10-2018

Kaczopis„Prawo” podatkowe nie powinno podlegać dowolnej interpretacji jakiegoś tam dyrektora.Powinno być jasne i precyzyjne i tak skonstruowane,żeby wszyscy … Czytaj całość

09-10-2018

algawszystkie ekipy rządzące miały uprościć prawo by było klarowne dla wszystkich i jakoś na obietnicach się zawsze kończy. Łatwiej snuć wizje niż wziąć … Czytaj całość

09-10-2018

xyzSchtyna poidziąl ze jak znowu wygra wybory to sprzeda kolejke gorska

Rozwiń komentarze (5)