Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE:
Dwucyfrowy wzrost przemysłu. Nowe dane GUS

Zapadła decyzja w sprawie stóp procentowych. Raty kredytów bez zmian

Zapadła decyzja w sprawie stóp procentowych. Raty kredytów bez zmian

Prezes Glapiński za swojej kadencji nie zmienił jeszcze stóp procentowych Fot. Jacek Dominski/Reporter
Prezes Glapiński za swojej kadencji nie zmienił jeszcze stóp procentowych
Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian. Kredytobiorcy mogą się cieszyć, ich raty nie wzrosną. Oprocentowanie depozytów nadal zostanie na minimalnym poziomie.

Główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5 proc. - zdecydowała Rada Polityki Pieniężnej w środę, po dwudniowym posiedzeniu. Od tej stopy zależy pośrednio stawka WIBOR, który wpływa na oprocentowanie kredytów w bankach. Nic nie zmieniło się też w przypadku stopy lombardowej (2,5 proc.), stopy depozytowej (0,5 proc.) i stopy redyskonta weksli (1,75 proc.).

Takiej decyzji spodziewali się analitycy. Inflacja w maju okazała się niższa od oczekiwań i w najbliższych kilku miesiącach nie szykuje się, żeby przyśpieszyła, bo paliwa przestały drożeć. Co więcej mieści się w wartościach docelowych NBP.

Zobacz też: Mieszkanie zamiast lokaty. Polacy inwestują w nieruchomości


- Rada Polityki Pieniężnej ostatnio szykowała rynek nie tylko na brak podwyżki w tym roku, ale też w roku przyszłym. Kolejne zaskoczenie niższą inflacją w maju (1,7 proc. według wstępnego odczytu pomimo niższych cen paliw) daje RPP dodatkowy argument za wstrzemięźliwością - podaje Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Na konferencji prasowej po majowym posiedzeniu RPP przewodniczący Rady i prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że powodów do zmieniania poziomu stóp procentowych nie będzie "raczej na pewno" do końca 2019 r., a może także w 2020 r. O godz. 16:00 odbędzie się konferencja prasowa RPP.

- Naszym zdaniem nic w komunikacji Rady się nie zmieni i prezes NBP podtrzyma wizję braku podwyżki w najbliższym czasie. Oczywiście z punktu widzenia waluty taka wizja nie jest korzystna, ale na ten moment dla złotego ważniejsze jest uspokojenie sytuacji na europejskim rynku. Ponadto rynek w dużej mierze wyzbył się oczekiwań na podwyżkę, widząc pewną szansę na taki ruch dopiero w drugiej połowie przyszłego roku - ocenia Przasnyski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

nbp, finanse, rpp, stopy procentowe
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Leon
2018-06-27 10:21
dzieki geniuszowi Glapińskiego kredyt poprzez inflację spłaci się sam stracą ci co mają oszczędności np przy realnej inflacji 10% a nie w GUS 2,5% kredyt spłaca się sam
Kamil
2018-06-08 07:53
Wypłacać gotówke z bankow raz raz nie dajmy sie okradać
Franek
2018-06-06 23:17
Beczycie zlotowkowicze. niebawem wam to wyjdzie i lokaty pójdą w gure i ci co mieli będą mieli troszkę więcej, i kredyciaze będą na to pracować.
Pokaż wszystkie komentarze (32)