Notowania

Zapadła decyzja w sprawie stóp procentowych. Raty kredytów bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian. Kredytobiorcy mogą się cieszyć, ich raty nie wzrosną. Oprocentowanie depozytów nadal zostanie na minimalnym poziomie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Dominski/Reporter)
Prezes Glapiński za swojej kadencji nie zmienił jeszcze stóp procentowych

Główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5 proc. - zdecydowała Rada Polityki Pieniężnej w środę, po dwudniowym posiedzeniu. Od tej stopy zależy pośrednio stawka WIBOR, który wpływa na oprocentowanie kredytów w bankach. Nic nie zmieniło się też w przypadku stopy lombardowej (2,5 proc.), stopy depozytowej (0,5 proc.) i stopy redyskonta weksli (1,75 proc.).

Takiej decyzji spodziewali się analitycy. Inflacja w maju okazała się niższa od oczekiwań i w najbliższych kilku miesiącach nie szykuje się, żeby przyśpieszyła, bo paliwa przestały drożeć. Co więcej mieści się w wartościach docelowych NBP.

Zobacz też: Mieszkanie zamiast lokaty. Polacy inwestują w nieruchomości

- Rada Polityki Pieniężnej ostatnio szykowała rynek nie tylko na brak podwyżki w tym roku, ale też w roku przyszłym. Kolejne zaskoczenie niższą inflacją w maju (1,7 proc. według wstępnego odczytu pomimo niższych cen paliw) daje RPP dodatkowy argument za wstrzemięźliwością - podaje Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Na konferencji prasowej po majowym posiedzeniu RPP przewodniczący Rady i prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że powodów do zmieniania poziomu stóp procentowych nie będzie "raczej na pewno" do końca 2019 r., a może także w 2020 r. O godz. 16:00 odbędzie się konferencja prasowa RPP.

- Naszym zdaniem nic w komunikacji Rady się nie zmieni i prezes NBP podtrzyma wizję braku podwyżki w najbliższym czasie. Oczywiście z punktu widzenia waluty taka wizja nie jest korzystna, ale na ten moment dla złotego ważniejsze jest uspokojenie sytuacji na europejskim rynku. Ponadto rynek w dużej mierze wyzbył się oczekiwań na podwyżkę, widząc pewną szansę na taki ruch dopiero w drugiej połowie przyszłego roku - ocenia Przasnyski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: decyzja rpp, finanse, stopy procentowe, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-06-2018

podatnikInflacja rośnie, oszczędności maleją.

06-06-2018

PHILLCzyli dalszy ciąg okradania oszczędzających!!!

06-06-2018

irekTo chyba kpina, zamrażać stopy procentowe a inflacja szaleje. Rząd jak rządzi to widać, zaglądając tylko do naszych portfeli na zakupach. Zrzuca się … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (32)