Notowania

wiadomości
15-12-2017 (18:19)

Rynek dzieł sztuki w Polsce. Obraz Wyspiańskiego sprzedany za rekordową kwotę

Historyczny rekord na polskim rynku dzieł sztuki. Za 4,366 mln zł sprzedano pracę Stanisława Wyspiańskiego "Macierzyństwo". To obecnie najdrożej sprzedany na aukcji polski obraz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(DESA Unicum)
Pastel powstał w 1904 r. Pierwszy raz obraz pojawił się na aukcji w 2007 r.

Historyczny rekord na polskim rynku dzieł sztuki. Za 4,366 mln zł poszła pod młotek praca Stanisława Wyspiańskiego "Macierzyństwo". To obecnie najdrożej sprzedany na aukcji polski obraz.

Pastel przedstawiający żonę malarza z synkiem pobił rekord z czerwca tego roku, kiedy za pracę Jana Matejki - "Zabicie Wapowskiego" - zapłacono 3,7 mln zł.

Sensacyjna licytacja słynnej pracy jednego z najbardziej znanych polskich artystów rozpoczęła się od ceny wywoławczej 800 tys. zł. O obraz walczyło sześciu kolekcjonerów. Kiedy cena doszła do 2 mln zł, rywalizacja rozgrywała się już między dwoma licytującymi. Po przekroczeniu 3 mln zł emocje sięgały zenitu.

Licytujący siedzący na sali zrezygnował, dopiero kiedy cena doszła do 3 mln 700 tys. złotych. Wtedy też prezes Domu Aukcyjnego DESA Unicum Juliusz Windorbski uderzył młotkiem o pulpit, potwierdzając transakcję. Rozległy się gromkie brawa. Obraz powędrował do anonimowego kolekcjonera, który licytował przez telefon. Wraz z opłatą aukcyjną za pracę zapłacił ponad pięciokrotność ceny wywoławczej.

Pomysł na biznes: Galeria malarstwa cyfrowego

"Macierzyństwo" przedstawia żonę artysty – Teodorę Teofilię Pytko, trzymającą na rękach jedno z trojga ich dzieci. Pierwszy raz obraz pojawił się na aukcji w 2007 r. Wtedy zapłacono za niego 620 tys. zł. To oznacza, że w ciągu ostatnich 10 lat wartość pracy wzrosła niemal sześciokrotnie, co świadczy o ogromnym potencjale inwestycyjnym całego rynku.

Dzieła Wyspiańskiego takiej rangi praktycznie nie pojawiają się na aukcjach. To niezwykła rzadkość. - Obraz ten należy do najważniejszych malarskich interpretacji dzieciństwa w sztuce europejskiej - podkreśla prezes Domu Aukcyjnego Juliusz Windorbski.

Obrót na aukcji wyniósł ponad 14 mln. zł. 1,2 mln zł zapłacono na tej samej aukcji za pracę Tadeusza Makowskiego"Grupa dzieci z koszykiem owoców". Wcześniej praca znajdowała się w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. "Kobiecy akt siedzący" Mojżesza Kislinga został sprzedany za 826 tys. zł. Tyle samo zapłacono za obraz Juliana Fałata „Po polowaniu w Hubberstock” oraz pracę Józefa Chełmońskiego "Wschód księżyca". Jedną z najciekawszych na aukcji prac był "Portret Antoniego Serafińskiego" namalowany przez Jana Matejkę. Obraz został sprzedany za 637,2 tys. zł.

Tagi: wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-12-2017

arcławtvpis rozpatrując w takim standarcie powinien być karany co drugi dzień za tyle draństwa,kłamstwa i oszustwa które się z tej parszywej telewizji … Czytaj całość

15-12-2017

m-53Szkoda, że nie trafiło do muzeum.

16-12-2017

edElytki robią geszefty na polskim dziedzictwie narodowym.

Rozwiń komentarze (8)

Wybrane dla Ciebie