Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Sądy w Polsce. Morawiecki: wydajemy za dużo na wymiar sprawiedliwości

Sądy w Polsce. Morawiecki: wydajemy za dużo na wymiar sprawiedliwości

Mamy najdroższe sądy w Europie - powiedział wiceminister Morawiecki. Fot. Paweł Kozioł/Reporter
Mamy najdroższe sądy w Europie - powiedział wiceminister Morawiecki.

Zbyt dużo pieniędzy z budżetu państwa wydajemy na sądy w porównaniu do średniej europejskiej - uważa wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Powiedział, że moglibyśmy zaoszczędzić 5 mld zł, gdybyśmy obniżyli wydatki na wymiar sprawiedliwości.

Na czwartkowym posiedzeniu Sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju wicepremier Morawiecki ocenił, że w polskim wymiarze sprawiedliwości panuje "bardzo głęboka niedoskonałość, a nawet patologia". Tłumaczył, że rząd chce to zmienić także ze względu na przedsiębiorców.

- Mamy najdroższe sądy w Europie - 1,77 procenta wydajemy na sądownictwo w Polsce. Średnia europejska - 0,6 proc. - powiedział Morawiecki. Jego zdaniem rząd byłby w stanie zaoszczędzić około pięciu miliardów złotych po obniżeniu wydatków na sądownictwo do średniej europejskiej.

- Pomóżcie nam zreformować ten wymiar sprawiedliwości, bo jest absolutnie nieefektywny - zaapelował Morawiecki do zebranych na sali posłów.

Zobacz także: Ile zarabiają sędziowie i kiedy przechodzą na emerytury? Oto liczby

Przypomniał, że w Polsce mamy do czynienia z jednymi z "najdłużej zapadających wyroków i to też jest otoczenie instytucjonalne, to właśnie należy do otoczenia instytucjonalnego przedsiębiorców".

- To jest właśnie to miejsce, gdzie my staramy się tutaj naprawić - zaznaczył wicepremier.

Na początku sierpnia wicepremier Morawiecki mówił, że przez nieefektywne sądownictwo Polska traci na wzroście gospodarczym. Przywołał międzynarodowe raporty - Heritage Foundation czy Doing Business - które - jak mówił - wskazują, że sądownictwo w Polsce jest bardzo nisko efektywne. Jak mówił, dzisiaj sądownictwo jest hamulcowym polskiej gospodarki.

W połowie lutego br. poinformowano, że Polska w Indeksie Wolności Gospodarczej The Heritage Foundation i The Wall Street Journal zajęła 45. miejsce na świecie. Wskaźnik wolności gospodarczej w Polsce wyniósł 68,3 pkt, podczas gdy rok wcześniej było to 69,3 pkt.

Indeks Wolności Gospodarczej obejmuje 180 państw w tym 44 w Europie. Wskaźnik przygotowywany jest przez The Heritage Foundation i The Wall Street Journal od ponad 20 lat. Celem Indeksu Wolności Gospodarczej jest katalogowanie państw według rozwiązań, polityk realizowanych w celu zwiększania wolności gospodarczej, a tym samym promowania rozwoju i pomnażania dobrobytu narodów. W ramach Indeksu Wolności Gospodarczej analizowane są rządy prawa (prawa własności, poziom korupcji); wielkość sektora publicznego (fiskalizm, wydatki publiczne); efektywność regulacyjna (warunki dla biznesu, polityka monetarna, rynek pracy) oraz otwartość rynku (handel, inwestycje, finanse).

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
666
2017-09-15 15:06
Lepiej niech Pan Premier powie jak to było z kredytami frankowymi. Był szefem banku, który ich udzielał to może powiedzieć czy ludzie zostali oszukani.
Polka
2017-09-15 14:21
Natychmiast wprowadzic żeby jaśnie Państwo sedziowie opłacali sobie sami ZUS od pensji. Nie płacisz sam składek nie ma emerytury A nie że Państwo im opłaca.Nadzwyczajna kasta żyje jeszcze czasami komuny jak pączki w maśle. Chore to w żadnym kraju sedziom państwo nie opłaca ZUS-u.
optyk
2017-09-15 11:28
TO SAMO Z NASZYM RZADEM I WIELOMA SPOLKAMI SKARBU PANSTWA A PATOLOGIA TO WRODZONA CECHA RZADZACYCH NASZYM KRAJEM I NAWET ZA 100 LAT SIE NIE ZMIENI!!!!!
Pokaż wszystkie komentarze (15)