Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wnuk założyciela Samsunga skazany. Pójdzie do więzienia za łapownictwo

Południowokoreański miliarder Li Dze Jong, faktyczny szef koncernu Samsung, został w piątek skazany na pięć lat więzienia za łapownictwo. To jeden z aspektów wielkiego skandalu, który doprowadził do dymisji prezydent Korei Płd. Park Geun Hie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(POOL Getty Images)
Prokuratura żądała dla miliardera Li Dze Jonga 12 lat więzienia

49-letni Li (znany w kręgach biznesu także jako Jay Y. Lee), wnuk założyciela Samsunga, jest formalnie wiceprezesem Samsung Electronics, ale w praktyce kieruje koncernem, ponieważ jego ojciec, szef rady dyrektorów Samsunga Lu Kun Hi, od 2014 roku jest w szpitalu po zawale serca i nie kieruje firmą.

Sąd w Seulu uznał, że Li płacił łapówki, oczekując przychylności prezydent Park. Został też skazany za ukrywanie aktywów za granicą, defraudację i krzywoprzysięstwo. Prokuratura żądała 12 lat więzienia. Li twierdzi, że jest niewinny i zapowiedział odwołanie.

Akt oskarżenia zarzucał Li przekazanie łapówek wysokości w przeliczeniu 38 mln USD organizacjom wspieranym przez Choi Sun Sil, bliską przyjaciółkę Park, w zamian za pomoc rządu w fuzji przedsiębiorstw w 2015 roku, która umocniła jego kontrolę nad koncernem.

SKOK-i. Niekończąca się afera

Park Geun Hie nie sprawuje urzędu od 9 grudnia 2016 roku, kiedy to parlament opowiedział się za jej odsunięciem od władzy w związku z oskarżeniami o płatną protekcję i korupcję. Zarzuca się jej nadużycie konstytucyjnych uprawnień poprzez zmowę z Czoi Sun Sil, która jest oskarżona o wywieranie nacisków na duże przedsiębiorstwa, by wpłacały pieniądze do fundacji wspierających inicjatywy polityczne prezydent. Czoi Sun Sil zarzucono próby wyłudzenia olbrzymich sum pieniędzy od czołowych koncernów południowokoreańskich, m.in. Samsunga. Park i Czoi odpowiadają przed sądem.

Pięć lat więzienia dla Li to jedna z najsurowszych kar wymierzonych któremuś z południowokoreańskich przywódców biznesu. Kara powyżej trzech lat pozbawienia wolności nie może być orzeczona w zawieszeniu.

Tagi: samsung, korea płd., wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-08-2017

PolakDlaczego tego nie robi PiS ? przecież tu po POprzednim nie-rządzie została sama korupcja ! i chodzą na wolności ,co więcej SZCZEKAJA na nasz kraj … Czytaj całość

25-08-2017

zyrnellKorea jest przeciwieństwem Polski. U nas za takie rzeczy dostaje się ordery,awanse i popularność.

25-08-2017

emerytka lat 70No, proszę! ...i to się dzieje w ponoć niedemokratycznym i nie wolnym kraju!!! W wolnej, demokratycznej Polsce tacy /i gorsi!/ chodzą, a raczej jeżdżą … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (41)