Notowania

wiadomości
20.07.2017 15:46

Rząd otrzymał absolutorium. Sprawozdanie z wykonania budżetu przyjęte

Sejm przyjął w czwartek sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za zeszły rok. Tym samym rząd Beaty Szydło otrzymał absolutorium budżetowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Turczyk/PAP)

Zeszły rok był pierwszym pełnym rokiem rządów gabinetu Beaty Szydło. Był to zarazem pierwszy rok, w którym to PiS całkowicie odpowiada za realizację budżetu.

Zgodnie z Konstytucją Sejm rozpatruje sprawozdanie z wykonania ustawy budżetowej w ciągu 90 dni od dnia przekazania go przez Radę Ministrów. Po zapoznaniu się z opinią Najwyższej Izby Kontroli posłowie podejmują uchwałę o udzieleniu albo odmowie udzielenia Radzie Ministrów absolutorium.

Niespodzianki nie było. Sejm, w którym PiS ma większość umożliwiającą samodzielne rządzenie, udzielił rządowi absolutorium. Za przyjęciem sprawozdania z wykonania budżetu za zeszły rok zagłosowało 231 posłów PiS, dwóch posłów niezrzeszonych i troje posłów koła Wolni i Solidarni. Przeciw zagłosowali wszyscy obecni na sali posłowie Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i PSL. Klub Kukiz'15 był podzielony: 27 posłów zagłosowało przeciw, troje się wstrzymało. Łącznie z nimi od głosu wstrzymało się pięcioro posłów.

Zobacz też: Minął rok od wielkiego audytu PiS

Nie obeszło się bez dyskusji. - Niszczycie nie tylko polską demokrację, ale także finanse publiczne - mówiła w kierunku ław rządowych Izabela Leszczyna, wiceminister finansów za czasów PO, a obecnie posłanka tej partii. - Tego jeszcze nie widać - dodawała tłumacząc, że rządowi sprzyja koniunktura. Zastrzegła jednak, że PiS zadłuża Polskę najszybciej ze wszystkich rządów w Europie.

- Czy jest prawdą, że w latach 2007-2015 (...) zadłużenie Polski wzrosło dwukrotnie i sięgnęło biliona złotych? - odgryzał się poseł PiS Jacek Sasin.

Rząd przekazał w sprawozdaniu, że w 2016 r. wzrost PKB w cenach stałych wyniósł 2,7 proc. i był niższy od zakładanego o 1,1 pkt. proc. Deficyt sektora finansów publicznych liczony według metodyki krajowej wzrósł z 2,4 proc. PKB w roku 2015, do 2,5 proc. PKB w 2016 r. Zanotowano 7,9 proc. spadek inwestycji.

Deficyt budżetu państwa wyniósł 46,2 mld zł i był o 8,6 mld zł niższy od planowanego. Dług Skarbu Państwa na koniec 2016 r. wyniósł 928,7 mld zł, tj. wzrósł w ciągu roku o 94,1 mld zł. Udział zadłużenia krajowego w długu ogółem wyniósł 65,6 proc., a długu zagranicznego - 34,4 proc. NIK pozytywnie oceniła wykonanie budżetu.

Tagi: wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-07-2017

KissOtrzymal absolutorium-czy je sobie wzial?Bo to jest roznica.

20-07-2017

alpcDług Skarbu Państwa ogłoszony za rok 2016 tylko 94, 1 miliarda, a spadek inwestycji 7,9 % BRAWO, to ile długu będzie za 8 lat? Po 4 latach … Czytaj całość

21-07-2017

al405Przecież miala mówić o swoim budzecie nie poprzedników. Zapomniałem że co roku będzie o budżecie PO . Alzheimer czy co? . A może by tak : przez 8 lat … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)