Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koniec prac nad reformą skarbówki. Nie będzie gwarancji zatrudnienia dla funkcjonariuszy

8
Podziel się:

Specjalna podkomisja pracująca nad przepisami o Krajowej Administracji Skarbowej nie przyjęła w czwartek poprawek, które - zdaniem celników - gwarantowałyby funkcjonariuszom, pracownikom skarbówki i celnikom zatrudnienie w administracji skarbowej.

Koniec prac nad reformą skarbówki. Nie będzie gwarancji zatrudnienia dla funkcjonariuszy
(Katarzyna Mała / East News)

Specjalna podkomisja pracująca nad przepisami o Krajowej Administracji Skarbowej nie przyjęła w czwartek poprawek, które - zdaniem celników - gwarantowałyby funkcjonariuszom zatrudnienie w administracji skarbowej.

Podkomisja kończy w czwartek omawianie projektu ustawy wprowadzającej przepisy o Krajowej Administracji Skarbowej. Projekt uzupełniono o szereg poprawek zgłoszonych przez autorów projektu z PiS.

Nie zostały natomiast przyjęte poprawki Krystyny Skowrońskiej (PO) dotyczące m.in. przepisu regulującego kwestie ciągłości zatrudnienia i służby pracowników oraz funkcjonariuszy administracji skarbowej i Służby Celnej.

Zdaniem przewodniczącej Zrzeszenia ZZ Służby Celnej RP Barbary Smolińskiej poprawka Skowrońskiej gwarantowała utrzymanie dotychczasowych warunków zatrudnienia, statusu i wynagrodzeń pracowników i funkcjonariuszy.

Dyskusje wzbudziły przepisy dotyczące spraw kontynuacji zatrudnienia pracowników i funkcjonariuszy w Ministerstwie Finansów. Obecni na posiedzeniu podkomisji przedstawiciele administracji skarbowej i celników zgodnie twierdzili, że zaproponowana w projekcie zmiana przewiduje, iż osoby zatrudnione w resorcie finansów zostaną funkcjonariuszami - także ci, którzy obecnie są pracownikami cywilnymi. Zwracali uwagę, że pozostali funkcjonariusze celni nie mają gwarancji, że zachowają swoje uprawnienia.

- Tu dochodzi do dyskryminacji pozostałych grup, bo my nie mamy takich gwarancji - mówiła Smolińska.

Celnicy zarzucali autorom projektu, że chcą "obedrzeć" ich z mundurów, natomiast umundurować pracujących w resorcie finansów.

- Zapytamy wicepremiera Mateusza Morawieckiego (ministra finansów - PAP), czy wie, że w Ministerstwie Finansów będzie miał samych funkcjonariuszy - poinformował przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej Jacek Staniszewski.

Zdaniem adwokata Rolanda Szymczykiewicza reprezentującego Związek Zawodowy Celnicy.pl, utrzymanie przepisu w zaproponowanym w projekcie brzmieniu prowadzi do nierównego traktowania.

Wiceminister finansów Marian Banaś zapewniał, że intencją resortu finansów nie jest różnicowanie pracowników. - Absolutnie nie ma grup uprzywilejowanych - poinformował Banaś. Apelował, aby dokładnie czytać projektowane przepisy, które - jego zdaniem - przewidują równe traktowanie wszystkich.

Zawarte w projekcie przepisy przewidują m.in., że w ramach nowo tworzonej służby nastąpiłoby wygaśnięcie stosunku pracy czy służby, a pracownikom zostałyby zaproponowane nowe warunki pracy i służby.

Jeżeli do końca maja 2017 r. pracownicy lub funkcjonariusze nie otrzymają pisemnej propozycji określającej nowe warunki zatrudnienia albo pełnienia służby, stosunek pracy lub służby wygaśnie z dniem 31 czerwca 2017 r.

Zmiana dotyczyć może 65 tys. osób pracujących w administracji skarbowej i służbie celnej.

Zdaniem celników projekt nie daje gwarancji zachowania praw nabytych dla pracowników administracji podatkowej i Służby Celnej. Gdy funkcjonariusz lub pracownik nie otrzyma propozycji pracy do 30 maja 2017 r., nie będzie mógł się odwołać do sądu.

W ubiegłą środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o KAS, która ma skonsolidować obecną Służbę Celną i skarbową oraz urzędy kontroli skarbowej. Projekt popiera rząd, ale krytykuje opozycja. Skutków zmian obawiają się przede wszystkim celnicy.

Według ministerstwa finansów powołanie KAS umożliwi realizację jednego ze strategicznych celów rządu, czyli "odbudowę dochodów własnych państwa polskiego", a także zwiększy dochody podatkowe do budżetu.

Wiceminister Banaś przekonywał podczas konferencji prasowej, że obecnie między służbami skarbowymi nie ma odpowiedniego przepływu informacji, co wykorzystują grupy przestępcze, które w ostatnich latach bardzo się rozwinęły. Zapewnił, że nieprawdą jest, iż projekt likwiduje Służbę Celną, powstanie bowiem służba celno-skarbowa.

Zapowiadany przez Ministerstwo Finansów projekt wpłynął do Sejmu na początku czerwca, jako druk poselski. W uzasadnieniu wyliczono główne cele powołania KAS: ograniczenie skali oszustw podatkowych; zwiększenie skuteczności poboru należności podatkowych i celnych; zwiększenie poziomu dobrowolności wypełniania obowiązków podatkowych; zapewnienie obsługi klienta na wysokim poziomie; obniżenie kosztów funkcjonowania administracji skarbowej w relacji do poziomu uzyskiwanych dochodów budżetowych; rozwój profesjonalnej kadry.

Zgodnie z projektem w miejsce funkcjonujących obecnie służby celnej i skarbowej oraz urzędów kontroli skarbowej zostanie powołana Krajowa Administracja Skarbowa. Obecnie służby działają w modelu rozproszonym, każda z nich ma niezależne systemy informatyczne, bazy danych są rozproszone i nie ma bieżącej wymiany informacji między nimi. KAS ma być podporządkowana ministrowi finansów, jej szefem ma być wiceminister finansów.

Zmiana miałaby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

gospodarka
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
biedni kombat...
6 lat temu
Co to za kraj???Mochery, księża, zakonnice,stare pryki, bezdzietni - decydują o aborcji; (a gdzie pomoc tym żyjącym niepełnosprawnym?pomoc kobietom w ciąży?dla samotnych nawet 500+ nie ma) ;; Pomniki stawiają poległym za ojczyznę( i słusznie), ale nie dostrzegają tej żyjącej garstki, walczącej o niepodległość Polski- dla nich zero pomocy ( po śmierci postawią pomnik),;; Celników co dają 100 miliardów do budżetu likwidują..., a urzędasów z MF ubierają w mundury..... trzeba mieć chorą głowę, albo nieczysty względem Polski interes, żeby RUJNOWAĆ to, co działa wzorowo. CELNICY !!! JESTEŚMY Z WAMI!!!!!!!!!!!!!
jaro
6 lat temu
Cuda PiS bis czas zacząć ! A miało być tak pięknie itd. J
Banasiak
6 lat temu
Połączyć sejm z senatem i wysłać 20% na bezrobocie.
DOROTA
6 lat temu
Oglądałam podkomisję dawno już takich bubel ustaw nie wytworzono.A kim jest ten Marian Banaś, czy prawo pracy przespał na uczelni.Ponad ćwierć wieku po przemianach, a gwarancje pracownicze w tej ustawie gorsze niż na Białorusi. Facet kompletnie nic nie wie o swoim resorcie.
D...
6 lat temu
Tak jak zasadniczo nie popieram PiS i ich "dobrej zmiany", tak - wyjątkowo - trzymam kciuka za powodzenie reformy KAS! Po pierwsze - jako przedsiębiorca prywatny cieszę się, że w miejsce trzech organów opresji państwowej będzie tylko jeden. Po drugie - cieszę się, że będzie też mniej urzędników opłacanych z moich podatków. Po trzecie - liczę na obiecywany profesjonalizm tej nowej formacji, czyli kompetentnego urzędnika skarbowego, który rozumie zadawane przez ludzi pytania dot. podatków czy ceł. Dzisiaj to jest spory problem i spychologia... Można by wymieniać dalej - dużo korzyści, a szczególnych kosztów nie widać. Bo trudno poważnie traktować utyskiwania urzędników, którzy są słusznie, siłą odrywani od koryta, gdzie paśli się wygodnie a bezproduktywnie przez długie lata!