Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Skażone jajka w całej Europie. KE chce spotkania państw członkowskich UE

Skażone jajka w całej Europie. KE chce spotkania państw członkowskich UE

Skandal, który zatacza coraz szersze kręgi, dotyczy jak na razie 12 państw UE. Fot. Jean Michel Labat/ardea.com
Skandal, który zatacza coraz szersze kręgi, dotyczy jak na razie 12 państw UE.

Unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis poinformował w piątek, że chce, by doszło do spotkania przedstawicieli państw członkowskich, których dotyczy skandal z jajami skażonymi fipronilem.

"Zaproponowałem przeprowadzenie spotkania na wysokim szczeblu z udziałem ministrów i przedstawicieli agencji ds. bezpieczeństwa żywności wszystkich dotkniętych krajów" - podkreślił w oświadczeniu dla mediów Andriukaitis.

Data spotkania nie jest jeszcze ustalona, ale miałoby do niego dojść, jak tylko znane będą wszystkie fakty dotyczące skażenia jaj fipronilem. Komisarz rozmawiał już z odpowiednimi ministrami z krajów, które są w centrum tej afery, czyli Belgii i Holandii, a także Niemiec.

Skandal, który zatacza coraz szersze kręgi, dotyczy jak na razie 12 państw UE. W jego rezultacie miliony jaj wycofano z półek głównie w Niemczech, Belgii i Holandii, ale wykryto je także we Francji, Szwajcarii, Szwecji, Luksemburgu, Wielkiej Brytanii i na Słowacji, choć nie wszędzie trafiły do sprzedaży w sklepach.

W piątek Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że skażone jaja trafiły także do Polski. "Z otrzymanych dotychczas wyników kontroli wynika, że jaja zostały zablokowane w obrocie i nie będą użyte do dalszego przetwórstwa. Jaja te nie trafiły do konsumentów i zostaną zutylizowane lub zwrócone do niemieckiego dostawcy w całości (ok. 40 tys. szt.)" - czytamy w komunikacie GIS.

Cała sytuacja powoduje napięcia pomiędzy Belgią i Holandią. Minister rolnictwa tego pierwszego kraju Denis Ducarme oskarżył władze holenderskie, że choć o skażeniu jaj fipronilem wiedziały wcześniej, to nie poinformowały o tym sąsiada.

Ducarme podczas środowej debaty w belgijskim parlamencie powiedział, że belgijska agencja bezpieczeństwa żywności ma oficjalne dokumenty, które wskazują na obecność fipronilu w holenderskich jajach pod koniec listopada 2016 roku. Minister zwrócił się na piśmie o wyjaśnienia do holenderskiego resortu rolnictwa.

Władze Holandii odrzuciły oskarżenia. Szef holenderskiej agencji ds. bezpieczeństwa żywności Rob van Lint przyznał w holenderskich mediach, że otrzymał informacje na ten temat, ale nie stwierdzono zagrożenia dla zdrowia ludzi.

- Obwinianie się i wzajemne piętnowanie niczego nam nie przyniesie. Chcę to zatrzymać - oświadczył w piątek Andriukaitis. - Musimy zbadać szczegółowo, co się stało. Potrzebujemy pełnej analizy tej sprawy. Nasi eksperci muszą określić, gdzie pojawiły się problemy, abyśmy mogli usiąść i przedyskutować rozwiązania.

KE chce, by do spotkania ministrów, a także przedstawicieli służb sanitarnych doszło przed końcem września; sierpień to miesiąc, w którym instytucje pracują w niewielkim zakresie, a spotkania unijnych ministrów nie odbywają się.

Zarówno w Belgii jak i Holandii doszło w czwartek do przeszukiwań w związku ze skażeniem. W ramach śledztwa holenderscy śledczy zatrzymali dwie osoby, które są podejrzane o stworzenie zagrożenia dla zdrowia publicznego. W obu krajach śledztwo karne dotyczy kilkudziesięciu ferm, gdzie prawdopodobnie został użyty fipronil.

Fipronil jest środkiem zwalczającym wszy, kleszcze i roztocza i może być używany w Unii Europejskiej w hodowli zwierząt domowych, ale nie w produkcji żywności. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje go jako substancję "umiarkowanie toksyczną" w przypadku spożycia znacznych ilości; może być szkodliwy dla nerek, wątroby i tarczycy.

Zobacz także: Kurze, strusie i przepiórcze. Które jajko do czego?

 

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
asd
2017-08-13 13:33
W 1914 r. zapalnikiem wojny było zabójstwo księcia Ferdynanda, dzisiaj - jaja.
maxxx
2017-08-13 08:45
A co z konserwami z mięska z ASF które wyprodukowali Jurgiel z Szydło?
Jak
2017-08-12 00:50
Co na to obrońcy demokracji? Jajka muszą być zdrowe!!!
Pokaż wszystkie komentarze (17)