Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Spóźniłeś się z zapłatą podatku? Zobacz, ile zapłacisz

7
Podziel się:

Podstawowym obowiązkiem podatnika jest zapłata podatków w obowiązujących terminach. Warto pamiętać, że każda zwłoka kosztuje – jeśli nie opłatę prolongacyjną, to odsetki za zwłokę, które aktualnie wynoszą od 4 do 12 procent kwoty zaległości podatkowej.

Spóźniłeś się z zapłatą podatku? Zobacz, ile zapłacisz
(Fotolia)

Podstawowym obowiązkiem podatnika jest zapłata podatków w obowiązujących terminach. Warto pamiętać, że każda zwłoka kosztuje – jeśli nie opłatę prolongacyjną, to odsetki za zwłokę, które aktualnie wynoszą od 4 do 12 procent kwoty zaległości podatkowej.

Jak podkreśla TaxCare, "przestrzeganie terminów podatkowych wydaje się być proste". Jednak często podatnik ginie wśród natłoku spraw i zwyczajnie zapomina o uregulowaniu zobowiązania wobec organu podatkowego.

Spóźnialski podatnik musi uregulować zalegającą kwotę samego podatku plus dodatkowe pieniądze za zaleganie z płatnością. Generalnie od zaległości podatkowych naliczane są odsetki za zwłokę zgodnie z art. 53 par. 1 Ordynacji podatkowej. Jest jeszcze opłata prolongacyjna występująca zamiast odsetek za zwłokę, która wynosi połowę stawki odsetek za zwłokę – styczność z nią mają podatnicy, którym organ podatkowy odracza termin płatności zaległego podatku.

Zaczynamy od stawki podstawowej

Zaległość powstaje z upłynięciem dnia, który wyznaczał ostateczny termin zapłaty podatku. Odsetki za zaległość obliczymy dzieląc iloczyn wartości zaległości, liczby dni zwłoki i stawki odsetek przez 365 dni w roku. Po zaokrągleniu otrzymujemy kwotę odsetek za zwłokę do uregulowania u organu podatkowego.

W przypadku zaległości sięgających kilku lat wstecz warto pamiętać, że wysokość odsetek zostanie obliczona z uwzględnieniem odsetek obowiązujących w momencie trwania zaległości podatkowej, czyli może się zdarzyć, że w oparciu o kilka różnych stawek (w zależności od roku).

Podstawowa stawka to dwukrotność stopy lombardowej plus 2 proc., przy czym nie może wynieść więcej niż 8 proc. Z kolei stawka obniżona stanowi połowę tej podstawowej. Szczegółowe regulacje zawarte są w art. 56-56d Ordynacji podatkowej.

Załóżmy, że podatnik złożył za styczeń 2016 r. korektę deklaracji VAT-owskiej i wykazał w niej przewagę zakupów nad sprzedażą, tj. nadwyżkę VAT-u naliczonego na należnym w kwocie 500 zł. Ten zwrot podatnik otrzymał przelewem 21 marca br. 8 sierpnia br. odnalazł własną fakturę sprzedażową ze stycznia, rozliczenie której w korekcie za styczeń spowodowało obniżenie zwróconych pieniędzy do 300 zł. Różnica, tj. 200 zł (500zł – 300zł) stanowi zaległość podatkową, od której od 22 marca do dnia wpłaty równowartości nienależnie otrzymanego zwrotu zostaną naliczone odsetki za zwłokę. Generalnie, jeśli podatnik odda niesłusznie otrzymaną część VAT-u w ciągu 7 dni od dnia złożenia w sierpniu korekty, będzie mógł naliczyć odsetki z obniżoną stawką. Jeśli nie zdąży, odsetki zostaną naliczone według stawki podstawowej.

Kończymy na podwyższonej

Najbardziej dotkliwa kara pieniężna jest przewidziana wyłącznie dla VAT-owców i podatników akcyzy, których zaległości z tytułu podatków są wyłudzeniami nienależnych im pieniędzy i które wychodzą na jaw w trakcie kontroli podatkowych. Zatem dotyczy to przedsiębiorców, którzy sami z siebie nie korygują błędów rozliczeń podatkowych. Podwyższona stawka wynosi 150 proc. normalnej i jest stosowana na przykład przy zaniżaniu zobowiązania podatkowego.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
ss&ss
7 lat temu
Cierp cialo za to na cos glosowalo
madrala
7 lat temu
A w Niemczech jest caly rok na rozliczenie podatkowe, w zasadzie nie ma takiego obowiazku ale jesli chce sie jakis zwrot no to trzeba sie pofatygowac.
rozum
7 lat temu
Idzcie i zagłosujcie na znowu na PiS nieoczytane polaczki.Teraz to tylko wstęp do preludium a za chwilę to dopiero się zacznie prawdziwa bolszewicka demokracja!!!!!!!!!!
SKANDAL! !!!!
7 lat temu
DRANSTWO znów oszukali Naród w trakcie kampanii krzyczeli ze US NIE MOŻE traktować podatników jak zlodzieji !!!!A teraz DRANIE szukają kasy i NAS będą gnębić!!!!! Podatkami oraz ABONAMENTEM co JESZCZE WYMYŚLA?!!
ju
7 lat temu
Nasz system podatkowy jest jasny i prosty jest tylko ponad 200 rożnych deklaracji podatkowych i ponad 5 tys stron przepisów podatkowych. US nie uznaje wytłumaczeń o nieznajomości prawa podatkowego...