Notowania

Pensje będą rosły jeszcze przynajmniej przez dwa lata. Eksperci nie mają wątpliwości

Średnia płaca wzrosła do 4508 zł, a będzie jeszcze wyższa. - W najbliższych dwóch latach należy się spodziewać jeszcze większych wynagrodzeń - uważają eksperci z Work Service. We wtorek GUS podał, że w ciągu roku wzrost płac w czerwcu sięgnął 6 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz

Według Work Service większy wzrost zatrudnienia to efekt pracy sezonowej, kiedy zapotrzebowanie na pracowników jest większe niż zwykle.

- Od początku roku widzimy coraz większy wzrost poziomu wynagrodzeń, ale w czerwcu płace wystrzeliły z dynamiką do tej pory nieobserwowaną. Ta tendencja będzie się utrzymywać także w kolejnych miesiącach, a nawet w następnych latach - powiedział cytowany w komunikacie Andrzej Kubisiak, dyrektor Zespołu Analiz w Work Service.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że poziom zadowolenia pracowników z podwyżek może być mniejszy niż spodziewają się tego pracodawcy. Powodem jest powrót inflacji, która w tej chwili wynosi 1,5 proc. W efekcie realny średnioroczny wzrost wynagrodzeń jest mniejszy niż jeszcze rok temu, kiedy mieliśmy w Polsce deflację, a wynagrodzenia rosły na poziomie 4 proc." - zauważa Kubisiak.

Płaca minimalna w górę. Ile wyniesie w 2018 roku?

Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego zwraca uwagę, że dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu znalazła się na poziomie najwyższym nie tylko w tym roku, ale w ogóle na najwyższym od grudnia 2009 r.

- W ostatnich miesiącach tempo wzrostu płac systematycznie się zwiększa i być może jest to już stopniowe pojawianie się presji płacowej. Aby utwierdzić się w przekonaniu czy tak rzeczywiście jest trzeba będzie poczekać na dane w kolejnych miesiącach - dodaje Kurtek.

GUS podał, że w czerwcu 2017 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 6,0 proc. w ujęciu rocznym i wyniosło 4508,08 zł. Z kolei przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czerwcu 2017 r. wyniosło 4501,63 zł.

Tagi: wynagrodzenia, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-07-2017

BieńkowskaKto tak zaniża tę średnią? Nie znam nikogo kto zarabia poniżej 6000.

18-07-2017

ewaW zawrotnym tempie to rosną ceny, a nie pensje.

18-07-2017

GośkaNiech w końcu, jak na zachodzie wprowadzą rewaloryzację płac, dla sektora prywatnego, w przeciwnym razie do mkońca zycia będziemy pracować za … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (19)