Notowania

prezydent
22.05.2015 15:37

Staż pracy zamiast wieku emerytalnego. Jest prezydencki projekt ustawy

Kancelaria Prezydenta przesłała do konsultacji centralom związków zawodowych, organizacjom pracodawców oraz ministrowi pracy projekt ustawy przewidujący możliwość przejścia na emeryturę przed osiągnięciem wieku emerytalnego przez osoby z co najmniej 40-letnim stażem składkowym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Marek Zimny)

W piątek po południu opublikowano projekt prezydenckiego pomysłu na zmiany w emeryturach. Kancelaria Bronisława Komorowskiego przesłała do konsultacji centralom związków zawodowych, organizacjom pracodawców oraz ministrowi pracy projekt ustawy przewidujący możliwość przejścia na emeryturę przed osiągnięciem wieku emerytalnego przez osoby z co najmniej 40-letnim stażem składkowym.

"Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Bronisława Komorowskiego Kancelaria Prezydenta RP przesłała do reprezentowanych w Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych central związków zawodowych i organizacji pracodawców oraz do Ministra Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw" - poinformowała w piątek wieczorem prezydencka kancelaria.

O tym, że do popołudnia NSZZ Solidarność nie otrzymała projektu do konsultacji informował jej szef Piotr Duda.

Przedstawienie projektu zapowiedział w środę prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu z przedstawicielami Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego. Prezydencka minister Irena Wóycicka mówiła, że prace nad projektem trwały w Kancelarii Prezydenta już od kilku miesięcy.

- To nie jest zawracanie reformy emerytalnej, ale jej poprawianie, nadanie bardziej ludzkiej twarzy - podkreśliła.

- To rozwiązanie będzie skierowane przede wszystkim do osób o bardzo długim stażu pracy, które bardzo ciężko pracują, na przykład pielęgniarki w szpitalu - mówiła. Wskazała, że do tego okresu nie będzie wliczany czas pobierania renty czy też okres studiów.

- Punktem wyjścia jest 40 lat stażu pracy, a nie stażu ubezpieczeniowego. Chcę podkreślić, to są dwie różne kategorie - zaznaczyła. - Tak jak w przypadku emerytur częściowych uwzględnia się wszystkie okresy ubezpieczenia, również okresy nieskładkowe, również uzupełnia się o okresy pobierania renty na przykład z tytułu niezdolności do pracy, tu w tym przypadku te 40 lat będzie dotyczyć tylko i wyłącznie okresu opłacania składek, a więc (jest to) dla tych osób, które były cały czas aktywne zawodowo - tłumaczyła Wóycicka.

W środę o propozycję prezydencką był pytany szef MPiPS Władysław Kosiniak-Kamysz. - To jest ciekawy kierunek, który trzeba rozwijać, który musimy analizować" - mówił. "Mamy różne propozycje. Dobrze, że są emerytury częściowe, bo o nich troszkę zapominamy, że dziś można skorzystać z emerytury częściowej w wieku 65 czy 62 lat. Dobrze, że są świadczenia przedemerytalne, dobrze, że jest minimalna emerytura, która jest właśnie powiązana ze stażem pracy, więc takie elementy w systemie zabezpieczenia społecznego funkcjonują już dzisiaj. Warto o tym systemie cały czas rozmawiać - zaznaczył szef resortu pracy.

Pytany, czy rząd poprze ten projekt, minister pracy odparł: - Warto nad każdym tematem, nad każdą propozycją rzetelnie przygotowaną - a takie zawsze wychodziły z Kancelarii Prezydenta - porozmawiać i zastanowić się - mówił.

W piątek po południu przewodniczący NSZZ "S" Piotr Duda w oświadczeniu napisał, że mimo zapowiedzi prezydenta nie wpłynął jeszcze projekt ustawy. W ocenie Piotra Dudy, to "dyskwalifikuje takiego kandydata, ale - co gorsze - podważa powagę sprawowanego przez niego urzędu Prezydenta RP".

W piątek wieczorem rzecznik Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność Marek Lewandowski powiedział, że nie jest w stanie potwierdzić o tej porze, czy coś wpłynęło do biura "S". Raczej nie uda nam się skonsultować tego w trakcie kadencji obecnego prezydenta - dodał.

Na początku maja Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" udzieliła poparcia Andrzejowi Dudzie, kontrkandydatowi Bronisławowi Komorowskiemu w niedzielnych wyborach prezydenckich.

Czytaj więcej w Money.pl
"Polityk to nie Bóg". Eksperci krytykują pomysł prezydenta Bronisław Komorowski chce umożliwić przejście na emeryturę po przepracowaniu 35 lub 40 lat. To może wywrócić system ubezpieczeń społecznych.
Prezydent obiecuje pomoc przedsiębiorcom Ma powstać karta młodego przedsiębiorcy, wzorowana na "Karcie Dużej Rodziny".
Wyborcza kiełbasa dla emeryta. Na rachunek podatnika 2 tys. zł dla każdego, niższy wiek emerytalny, nieobowiązkowa składka na ZUS - pomysły kandydatów na prezydenta komentuje prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Tagi: prezydent, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz