Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Kredyty wciąż rekordowo tanie

21
Podziel się

RPP podjęła decyzję w dotyczącą poziomu stóp procentowych w Polsce.

Adam Glapiński, prezes NBP
Adam Glapiński, prezes NBP (Witold Rozbicki/REPORTER)
bDziXnHF

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Te pozostają w Polsce rekordowo niskie od marca ubiegłego roku.

Po zakończonym w środę posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej poinformowała, że stopy procentowe w Polsce pozostały na dotychczasowym poziomie. Główna stopa referencyjna wynosi więc wciąż 1,5 proc., lombardowa: 2,50 proc., depozytowa: 0,50 proc., redyskontowa weksli: 1,75 proc.

Na godzinę 16. RPP zaplanowała konferencję prasową, podczas której poznamy uzasadnienie decyzji.

bDziXnHH

Wcześniejsze prognozy ekonomistów również wskazywały, że RPP nie zmieni stóp procentowych, a posiadacze kredytów nie mają co liczyć na dalsze ich cięcia. Warto przypomnieć, że już w marcu 2015 roku po ostatniej obniżce o 0,5 pkt. proc. do rekordowo niskiego poziomu, RPP - którą kierował jeszcze prof. Marek Belka - zapowiedziała, że to już koniec okresu łagodzenia polityki pieniężnej.

Na razie nie widać również, by RPP zamierzała zmienić zdanie w tej kwestii, nawet pomimo gorszych prognoz wzrostu gospodarczego w Polsce. Międzynarodowy Fundusz Walutowy podał w środę, że PKB Polski wzrośnie w tym roku o 3,1 proc. Oznacza to obniżkę wobec wcześniejszej prognozy. Również Bank Światowy w przesłanym komunikacie podaje, że dynamika wzrostu PKB w 2016 roku spadnie do 3,2 proc.

"W latach 2017 i 2018 tempo wzrostu produktu krajowego brutto (PKB) może przyspieszyć do odpowiednio 3,4 i 3,5 procent (kwietniowa prognoza to odpowiednio 3,5 i 3,5 proc.) za sprawą spodziewanego odbicia w inwestycjach, w tym również tych finansowanych ze środków publicznych, oraz silnej konsumpcji prywatnej" - czytamy w komunikacie Banku Światowego.

bDziXnIi
wiadomości
waluty
KOMENTARZE
(21)
niuniek
4 lata temu
"Kredyty wciąż rekordowo tanie" - jakie k... kredyty? w PL kredyt hipoteczny jest droższy niż na Zachodzie zwykły kredyt konsumpcyjny. Dochodzi do tego, że nawet przy dzisiejszych stopach banki oferują kredyty z RRSO na poziomie 30% !!!!
MIKA
4 lata temu
STOPY PROCENTOWE REKORDOWO NISKIE A KREDYTY W BANKACH RAZEM PROWIZJAMI REKORDOWO WYSOKIE !!!!!
Ben
4 lata temu
Przy takiej stopie banki naliczają sobie ubezpieczenie 2% i inne wychodzi mi ponad 7% obecnie. kredyt hipoteczny który za granicą zachodnią kosztuje dużo taniej.
bDziXnIj
Marek
4 lata temu
Kredyt na auto 11 % rzeczywista w skali roku przy depilacji to lichwa. Chciałem kupić na kredyt, ale tyle nie dam
New World Ord...
4 lata temu
Trzeba ludzi naciągnąć na "tanie kredyty", a później zrobić kryzysik, podnieść stopy procentowe i zabrać im wszystko co mają. Normalny cykl.
...
Następna strona