Notowania

raje podatkowe
08.10.2014 08:30

Strata 3 mld złotych? Szczurek mówi, że nic się nie stało

Minister finansów bagatelizuje informacje o stracie skarbu państwa z powodu opóźnienia publikacji ustawy o rajach podatkowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Minister finansów bagatelizuje sprawę opóźnienia publikacji ustawy o rajach podatkowych. Mateusz Szczurek zapewnił w Polskim Radiu , że nie pociągnie to za sobą negatywnych skutków finansowych. Jednocześnie koalicja forsuje projekt zmieniający zapis dotyczący vacatio legis, czyli okresu pomiędzy publikacją ustawy a jej wejściem w życie. Nie mówi się w nim 3 miesiącach, ale o tym, że przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku. Premier Ewa Kopacz zleciła stosowną kontrolę, która ma sprawdzić w którym momencie wprowadzania tej ustawy w życie nastąpił ewentualny błąd czy przeoczenie.

Minister finansów powiedział, że podawana przez media kwota trzech miliardów złotych, jakie miał stracić skarb państwa z powodu opóźnienia, jest wyssana z palca. Dodał, że znaczenie finansowe tej ustawy jest niewielkie, a przyjęcie przez Sejm poprawki do niej sprawi iż, że opóźnienie jej publikacji nie pociągnie za sobą negatywnych skutków.

Minister wyraził przekonanie, że ustawa wejdzie w życie z początkiem nowego roku. Podkreślił, że za prace nad aktami prawnymi, a więc i za ich opóźnienia, odpowiadają różne instytucje, w tym Sejm.

Mówiąc o wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich do Trybunału Stanu, dotyczącym wysokości kwoty wolnej od podatku, Mateusz Szczurek wyraził opinię, że jest on oparty na wyrywkowym potraktowaniu systemu podatkowego danych. Rzecznik uznał, że kwota wolna od podatku jest za niska i niezgodna z konstytucją.

Minister podkreślił, że kwota wolna od podatku jest tylko jednym z elementów systemu podatkowego i porównując ją z innymi krajami trzeba brać pod uwagę wszystkie odliczenia. Mateusz Szczurek dodał, że chciałby, aby kwota wolna od podatku była wyższa, ale oznaczałoby to zmniejszenie środków na inne cele. Minister powiedział, że gdyby Trybunał Konstytucyjny podzielił opinię Rzecznika Praw Obywatelskich, to _ będzie bardzo ciekawie _.

Projekt zmienia zapis dotyczący _ vacatio legis _, czyli okresu pomiędzy publikacją ustawy a jej wejściem w życie. Nie mówi się w nim 3 miesiącach, ale o tym, że przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku.

Jednocześnie premier Ewa Kopacz zleciła stosowną kontrolę, która ma sprawdzić w którym momencie wprowadzania tej ustawy w życie nastąpił ewentualny błąd czy przeoczenie.

Szczurek o przyszłorocznym budżecie

Minister finansów chwali projekt przyszłorocznego budżetu. Mateusz Szczurek przedstawi go dziś w Sejmie, gdzie odbędzie się pierwsze czytanie projektu.Minister powiedział w Jedynce, że dla dochodów budżetu największe znaczenie mają dochody z podatku VAT. Ponieważ gospodarka ma w przyszłym roku rosnąć, dochody z podatku też będą większe. Za najważniejszą zmianę systemową minister uznał zwiększenie ulg podatkowych na dzieci.

Przypomniał, że ulgi nie tylko zostaną podniesione, ale zmieni się sposób ich naliczania tak, że skorzystają z nich także mniej zarabiający. Minister finansów podkreślił, że w trakcie prac parlamentarnych można przesuwać wydatki budżetu, ale nie można ich zwiększać, a także zwiększać deficytu budżetu. Dodał, że Polska jest ciągle niekwestionowanym liderem wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej.

Szef resortu finansów nie chciał komentować sprawy ewentualnej obniżki stóp procentowych. Powiedział tylko, że projekt przyszłorocznego budżetu zakłada ich obniżenie o 50 punktów bazowych. Decyzję w sprawie stóp Rada Polityki Pieniężnej ogłosi dzisiaj.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: raje podatkowe, podatki, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz