Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
euro
29.06.2018 13:17

Polska w strefie euro to priorytet. Ekonomiści apelują do rządu

Kwestia Europy dwóch prędkości przeszła od pytania "czy" do pytania "jak" – podkreślają ekonomiści BCC.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Hermann Bredehorst)
Przystąpienie do strefy euro to otwarty proces oparty na określonych zasadach.

Nie warto koncentrować się na "walce" z innymi krajami o lepszy dla Polski budżet. Zdaniem ekonomistów BCC rząd powinien skupić siły na uniknięciu zamrożenia albo zmniejszenia dopływu środków z UE z powodu niespełniania przez Polskę kryteriów dotyczących praworządności.

Kwestia Europy dwóch prędkości przeszła od pytania "czy" do pytania "jak" – podkreślają ekonomiści BCC. Kraje, które są poza strefą euro automatycznie nie biorą udziału w tworzeniu polityki strefy euro. Wkrótce będziemy mieć taką sytuację, że praktycznie wszystkie kraje UE, z wyjątkiem Polski, będą należeć do strefy euro - przekonują.

Dlatego też ekonomiści przekonują, że sprawą priorytetową dla rządu powinna być obecność Polski w strefie euro. Jest to, ich zdaniem kluczowe, nie tylko ze względu na dotacje, ale również przyszłą pozycję i sytuację polityczno-ekonomiczną Polski.

Już wiadomo, że do Polski będzie trafiać mniej pieniędzy z UE niż dotychczas. Według propozycji KE transfery w latach 2021 – 2027 wynieść mają 64,4 mld euro, wobec 83 mld euro w obecnej perspektywie.

To oznacza, że średniorocznie, zamiast blisko 12 mld euro, do Polski napływałoby bezzwrotne finansowanie w wysokości tylko nieco ponad 9 mld euro. Obniżka dotknie głównie publiczne inwestycje infrastrukturalne oraz inwestycje modernizacyjne w rolnictwie.

Czy polska gospodarka jest silna?

Drugą kwestią jest nasza składka do budżetu UE. Obecnie wynosi ona około 4 mld euro rocznie, czyli – jak tłumaczy BCC- jesteśmy beneficjentem netto na sumę 8 mld euro rocznie.

To się zmieni w nowej perspektywie. Składka wyniesie około 5 mld euro, czyli saldo na korzyść Polski ulegnie zmniejszeniu o połowę, z 8 mld euro na 4 mld euro. To będzie czy byłoby bardzo poważne zmniejszenie, ze skutkami odczuwalnymi w finansach publicznych i na rynku walutowym.

Biorąc to pod uwagę, Gospodarczy Gabinet Cieni BCC rekomenduje rządowi by nie koncentrować się na „walce” z innymi krajami o lepszy dla Polski budżet, lecz skupić siły na uniknięciu zamrożenia albo zmniejszenia dopływu środków z UE z powodu niespełniania przez Polskę kryteriów dotyczących praworządności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: euro, euro, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-06-2018

obywatelSzajka banksterów chce na Polaków wpędzić w kłopoty!! Jakie euro, skoro Unia leży? Czy ktoś jest niespełna rozumu? To BCC jest chyba filią DB.

29-06-2018

wewepracuje w finasach dlugo - ekscytacja euro jest bezpodstawna - po 1. traca walute rodzinna tracimy bank narodowy polityka monetarna nie bedzie … Czytaj całość

29-06-2018

nordicBzdura, póki nie będzie wyrównania poziomu gospodarczego to euro w Polsce doprowadzi do gorszej sytuacji niż w Grecji, kolejni zaprzańcy naganiają … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (171)