Notowania

Szef KNF chce większej władzy dla Komisji. "To największa reforma KNF"

Ustawa o wzmocnieniu nadzoru to bardzo potrzebna i największa reforma KNF od momentu jego utworzenia – twierdzi w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego prof. Jacek Jastrzębski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KNF)
Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego prof. Jacek Jastrzębski

Ustawa o wzmocnieniu nadzoru to bardzo potrzebna i największa reforma KNF od momentu jego utworzenia – twierdzi w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego prof. Jacek Jastrzębski.

Prof. Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, zapowiedział w wywiadzie dla PAP, że będzie dążył do wzmocnienia KNF.

- Przekształcenie Urzędu KNF w państwową osobę prawną zwiększy jego niezależność oraz umożliwi prowadzenie samodzielnej gospodarki finansowej i kadrowej, w szczególności w celu rozwoju kompetencji i narzędzi nadzorczych oraz podniesienia sprawności nadzoru – przekonuje szef KNF.

Jego zdaniem, ustawa o wzmocnieniu nadzoru jest bardzo potrzebną reformą KNF i jednocześnie największą od momentu utworzenia Komisji.

Krytycy rozszerzania uprawnień KNF, zwłaszcza w kontekście tzw. afery KNF, o której więcej przeczytasz w money.pl, twierdzą, że daje ono zbyt dużą władzę KNF. Największe obiekcje dotyczą przepisu, który daje Komisji większą swobodę w możliwości inicjowania procesu, w którym jeden bank może przejąć inny.

Jak tłumaczyliśmy w money.pl, obecne przepisy dają takie uprawniani Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. Jednak rozpoczęcie przymusowej restrukturyzacji, która może skutkować przejęciem banku, można wprowadzić, gdy jednocześnie spełnione są łącznie trzy warunki.

Obejrzyj również: Prezydent Duda o aferze KNF:

Po pierwsze bank musi być zagrożony upadłością, po drugie nie ma możliwości wprowadzenia działań naprawczych i wreszcie - gdy jest to potrzebne w interesie publicznym.

W myśl ustawy o wzmocnieniu nadzoru, to Komisja mogłaby podjąć taką decyzję w razie obniżenia sumy funduszy własnych banku poniżej ustawowo określonego poziomu albo choćby powstania takiego niebezpieczeństwa.

W takim przypadku jednak KNF mogłaby podjąć taką decyzję w oparciu o samo ”podejrzenie”, co zdaniem prawników i ekspertów pytanych przez money.pl, może dać ogromną władzę KNF.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: knf, afera knf, afera, chrzanowski, czarnecki, nadzór, banki, nbp, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-11-2018

Kim IIIPOmatolstwo i kolesie mysleli, ze afera KNF obali PIS, a tu PIS jeszcze bardziej wzmocni funkcje kontrolne KNF, ci dodatkowo powaznie ograniczy roznym … Czytaj całość

26-11-2018

GetBackSzanowny Panie Przewodniczący KNF, Z najwyższym zaciekawieniem przeczytałem pierwszy Pański wywiad i uważam, że trafnie zdiagnozował Pan słabości i … Czytaj całość

26-11-2018

Kim IIIPOmatolstwo i kolesie mysleli, ze afera KNF obali PIS, a tu PIS jeszcze bardziej wzmocni funkcje kontrolne KNF, co dodatkowo powaznie ograniczy roznym … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)