Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|

Fundacja Tadeusza Rydzyka dostała pieniądze z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym. Ministerstwo Sprawiedliwości zabrało głos

658
Podziel się:

Pieniądze te z definicji „mają pomóc tym, którzy doznali krzywdy albo nieszczęścia”. Dlaczego zatem Fundacja Lux Veritatis i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej dostała przelew na 800 tys. zł z tego Funduszu? Ministerstwo sprawiedliwości przekonuje, że to w wyniku otwartego konkursu.

Pieniądze z Funduszu maja m.in. wspomagać pokrzywdzonych w wypadkach.
Pieniądze z Funduszu maja m.in. wspomagać pokrzywdzonych w wypadkach. (EAST NEWS/STANISLAW KOWALCZUK)

Przelew z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym na 800 tys. zł zasilił konta Fundacji Lux Veritatis i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej z Torunia. Pieniądze te z definicji „mają pomagać tym, którzy doznali krzywdy albo nieszczęścia”. Ministerstwo sprawiedliwości przekonuje, że stało się to w wyniku otwartego konkursu.

Wątpliwości w tej sprawie pojawiają się niejako z automatu, bowiem zgodnie ze znowelizowanym w 2017 roku Kodeksem Karnym Wykonawczym, Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym "jest państwowym funduszem celowym ukierunkowanym na pomoc pokrzywdzonym i świadkom, przeciwdziałanie przestępczości oraz pomoc postpenitencjarną".

Zobacz także: Poseł PO: Rydzykowi się trochę miesza

Dlaczego zatem w 2017 r. pieniądze z funduszu wsparły działania Fundacji Lux Veritatis i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W sumie było to blisko 800 tys. złotych?

"Pojawiają się uzasadnione wątpliwości, czy środki z Funduszu Sprawiedliwości w istocie przeznaczane są na cele, o których mowa w art. 43 ust. 2 i 8 Kkw" - czytamy w komunikacie na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich. "RPO zwrócił się do ministra o przedstawienie pełnego wykazu podmiotów, które otrzymały środki z Funduszu w 2017 r. Wystąpił też o wskazanie, jaka faktyczna działalność tych podmiotów uzasadniała przyznanie im funduszy" - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar.

Co na te wątpliwości i nasze pytania odpowiada MS? Resort przypomina, że „Fundusz rozporządza pieniędzmi, które sądy zasądzają od sprawców przestępstw. Środki te – pochodzące z kieszeni ludzi, za sprawą których stała się komuś krzywda – zaczęły czynić wyłącznie dobro".

"Wspomagają pokrzywdzonych w wypadkach i wskutek innych przestępstw, służą organizowaniu dla nich pomocy psychologicznej i prawnej, są to również środki, które mają zapobiegać przestępstwom, tak by ból i nieszczęście dotykały jak najmniejszą grupę ludzi” – czytamy w wyjaśnieniach.

Jak wyjaśnia resort sprawiedliwości, 800 tys. zł pozwoli sfinansować działania prewencyjne i zapobiegające przestępczości. "Dotacje dla Fundacji Lux Veritatis i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej udzielono na podstawie wyników otwartego konkursu ofert" - informuje resort.

Jak dalej wyjaśnia ministerstwo, Fundacja Lux Veritatis od kilkunastu już lat prowadzi programy edukacyjne m.in. w szkołach, gdzie ostrzega dzieci i młodzież przed narkomanią. Dotację z Funduszu Sprawiedliwości przyznano fundacji na kolejne podobne programy prewencyjne, które mają przeciwdziałać przestępczości.

"Także toruńska szkoła otrzymała wsparcie na organizację konferencji i kampanii informacyjnych na temat przeciwdziałania przestępczości” – wyjaśnia MS. Wsparcie to zwiększa liczbę źródeł, z których swoje działania opłaca toruńska Fundacja i szkoła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(658)
Magda
6 lat temu
Bardzo duże zainteresowanie widzę tematem o Rydzyka. Tylko zamiast krytykować to co on robi, to może sami byście zaczeli robić. Zróbcie konkurencyjną fundację i zabierzcie to co i tak ktoś musi dostać na projekt. Wtedy będzie hajt na was może.
Wacław
6 lat temu
Jak pieniądze przyznane na konkretny cel, to i na konkretny cel zostały wydane. Nie można tego obejść. Reguluje to prawo krajowe i unijne.
Anna
6 lat temu
Wystarczy rozdawania moich podatków.Jak mamy za dużo kasy zmniejszyć podatek z 18% do 10% i fundacje sie skończą.Fundacji pracują lenie co kosztem imnych dużo zarabiają.
MarlenaKon
6 lat temu
a wy dalej wałkujecie to samo...
mietek
6 lat temu
Fundacje są po to by kasa wypływała
...
Następna strona